Strona Głównatrendy & raportyJak planować budżet domowy

Postawy Polaków wobec Finansów 2018

Jak planować budżet domowy

Prawie połowa z nas planuje wydatki w horyzoncie miesięcznym, bardziej roztropne pozostają kobiety, wynika z badania "Postawy Polaków wobec Finansów".  Jak podejść do planowania swojego budżetu?

Planowanie wydatków najlepiej rozpocząć od sporządzenia swojego osobistego budżetu, czyli zestawienia miesięcznych przychodów z dotychczasowymi wydatkami. W ten sposób szybko przekonamy się na czym stoimy, czyli ile wydajemy w porównaniu do tego, ile zarabiamy.
Wydatki najlepiej podzielić na te, które musimy ponieść w trakcie miesiąca, np. raty kredytów, opłaty za mieszkanie, komunikację, czy jedzenie oraz na te, z których w razie potrzeby, moglibyśmy szybko zrezygnować, lub je zredukować np. rozrywka, sport, czy wyjścia do restauracji. Pozwoli to nam określić sumę, jaką w najlepszym przypadku jesteśmy w stanie co miesiąc odkładać.
W kolejnym kroku powinniśmy określić swoje cele finansowe, czyli przede wszystkim, ile oraz w jakim czasie chcemy uzbierać. W tym kontekście warto pamiętać o sile systematycznego oszczędzania oraz tzw. procentu składanego, czyli cyklicznego dopisywania odsetek do powiększającego się kapitału. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać tym większy zysk jesteśmy w stanie wypracować. Dla przykładu, aby zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych na studia dla dziecka, jeżeli wybierzemy odpowiednie instrumenty finansowe wystarczy przez 18 lat odkładać zaledwie 100 zł.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj