Strona Głównatrendy & raportyDlaczego warto rozmawiać o finansach?

Postawy Polaków wobec finansów 2018

Dlaczego warto rozmawiać o finansach?

Szczera rozmowa jest kluczowa dla budowy dobrej relacji z bliskim nam człowiekiem -  a więc jest szczególnie ważna w zakresie finansów osobistych. Dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach?

Im większa rodzina, tym większa skłonność do rozmowy o finansach - wynika z badania "Postawy Polaków wobec Finansow" Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. To zdecydowanie dobry prognostyk dla naszej kondycji finansowej. Grając razem do jednej bramki jesteśmy w stanie osiągnąć finansowe cele.  Bez wsparcia pozostałych członków rodziny trudno to sobie wyobrazić.  Brak rozmowy może prowadzić wręcz do nieporozumień ze względu na brak zrozumienia motywów naszego postępowania, np chęci kupowania jednego wspólnego prezentu dla dziecka od całej rodziny lub spędzania wakacji "pod gruszą" w miejsce zagranicznych wojaży.  
Sprawy finansowe powinny być poruszanie niezależnie od kwoty, jaką zarabiamy. Im więcej zarabiamy, tym większa odpowiedzialność na nas spoczywa w zakresie roztropnego zarządzania pieniędzmi, ale przy mniejszych kwotach równie ważne jest wspólne planowanie wydatków, przewidywanie nieprzewidywalnego czy zgodne zarządzanie nadwyżkami. To możemy osiągnąć tylko dzięki otwartości i szczerości w sprawach finansowych.
A kłopoty finansowe? Czy warto powiedzieć partnerowi o niespłaconej karcie kredytowej? Pamiętajmy, że problemy finansowe jednej strony rzutują na kondycję finansową całego gospodarstwa domowego, np. na zdolność kredytową. Po drugie, jeśli chcemy, aby nasz partner rozmawiał z nami otwarcie o pieniądzach...sami musimy się do tego stosować.
Pamiętajmy, że rozmowa jest podstawą formą nauki i zdecydowanie powinniśmy przekazywać dobre praktyki dalej.  Rozmowa z dziećmi o pieniądzach uczy je świadomego podejścia do pieniędzy, uczy oszczędności i planowania. Na ten temat więcej można przeczytać też tutaj:

5 rzeczy, których powinieneś nauczyć swoje dzieci o finansach

Niewielu z nas daje dobry przykład swoim dzieciom jak postępować z pieniędzmi, wynika z badania Postaw Finansowych Polaków Fundacji Kronenberga. 

Opublikowany ponad 4 lat

z Citi Handlowy Magazyn

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj