Strona Głównatrendy & raportyJak przeżyć rewolucję finansową - czyli dzieci?

Postawy Polaków wobec Finansów 2018

Jak przeżyć rewolucję finansową - czyli dzieci?

Rola rodzica wymaga od nas dużej odpowiedzialności - także finansowej. Jakie są nawiększe wyzwania dla domowego budżetu związane z pojawieniem się dzieci? O czym warto pomyśleć w dłuższej perspektywie?

1. Nasza emerytura, ich spokój 

Myśląc o dzieciach kierujemy się najczęściej chęcią zabezpieczenia ich przyszłości - pod tym katem warto pomyśleć o swojej spokojnej starości. Nie chcemy, aby dzieci musiały utrzymywać rodziców w przyszłości. Bezdzietne pary nie mają takich potrzeb, maksymalizują więc bieżącą konsumpcję.  Jedna trzecia rodzin bez dzieci... wydaje wszystkie dostępne środki.    Rodziny, które mają dzieci, potrafią utrzymać większą dyscyplinę finansową- prawie 80% z nich posiada  nadwyżki finansowe w domowym budżecie, wynika z badania Fundacji Kronenberga.

2. Zmiany w wydatkach

Osoby bez potomstwa większość wydatków poświęcają na przyjemności. Natomiast rodziny z dziećmi część dochodów muszą poświęcić na rzecz miesięcznych opłat za szkołę, przedszkole czy też inne dodatkowe aktywności potomstwa. Częściej wymieniają też meble czy sprzęt AGD/RTV. Myśląc o wakacyjnych wyjazdach trzeba uwzględnić dodatkowych pasażerów. Warto wcześniej planować kosztorys takich wyjazdów i zacząć na nie regularnie oszczędzać.

3. Zmiany w portfelu inwestycyjnym

W momencie pojawienia się potomstwa zmieniają się nasze cele, co powoduje konieczność dokonania zmian w portfelu. Część oszczędności trzeba poświęcić np. na kupno większego mieszkania. Dochodzą nowe cele w przyszłości, takie jak opłata czesnego za studia czy kupno drugiego mieszkania dla dzieci.  Jak sobie poradzić z dużymi wydatkami, które czekają nas w przyszłości? Warto pomyśleć o tym już teraz. Magia procentu składanego - systematyczne odkładanie małych kwot potrafi przynieść zaskakujące rezultaty. 

4. Sukcesja...

Pojawienie się dziecka w rodzinie, zmienia nie tylko realia finansowe. Determinuje to również kwestie uwarunkowań prawnych. W przypadku śmierci jednego z rodziców, dzieci należąc do grona spadkobierców, ograniczają możliwość zarządzenia majątkiem przez rodzica żyjącego. Można temu zaradzić poprzez stworzenie „planu sukcesji majątkowej”.

5. ...czy ubezpieczenie.

Produkty ubezpieczeniowe dla całej rodziny- jakie dają korzyści? Czy tylko niższe ceny? Rodziny wielodzietne coraz częściej kompleksowo podchodzą do tematu ubezpieczeń. Nabywają rozwiązania posagowe bądź czysto ochronne. Poszukując rozwiązań zabezpieczających zdrowie i życie wszystkich członków rodziny warto zapoznać się z przywilejami wynikającymi z faktu posiadania Karty Dużej Rodziny.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj