przez
Piotr Golański
Biuro Doradztwa Inwestycyjnego
Rola rodzica wymaga od nas dużej odpowiedzialności - także finansowej. Jakie są nawiększe wyzwania dla domowego budżetu związane z pojawieniem się dzieci? O czym warto pomyśleć w dłuższej perspektywie?
1. Nasza emerytura, ich spokój
Myśląc o dzieciach kierujemy się najczęściej chęcią zabezpieczenia ich przyszłości - pod tym katem warto pomyśleć o swojej spokojnej starości. Nie chcemy, aby dzieci musiały utrzymywać rodziców w przyszłości. Bezdzietne pary nie mają takich potrzeb, maksymalizują więc bieżącą konsumpcję. Jedna trzecia rodzin bez dzieci... wydaje wszystkie dostępne środki. Rodziny, które mają dzieci, potrafią utrzymać większą dyscyplinę finansową- prawie 80% z nich posiada nadwyżki finansowe w domowym budżecie, wynika z badania Fundacji Kronenberga.
2. Zmiany w wydatkach
Osoby bez potomstwa większość wydatków poświęcają na przyjemności. Natomiast rodziny z dziećmi część dochodów muszą poświęcić na rzecz miesięcznych opłat za szkołę, przedszkole czy też inne dodatkowe aktywności potomstwa. Częściej wymieniają też meble czy sprzęt AGD/RTV. Myśląc o wakacyjnych wyjazdach trzeba uwzględnić dodatkowych pasażerów. Warto wcześniej planować kosztorys takich wyjazdów i zacząć na nie regularnie oszczędzać.
3. Zmiany w portfelu inwestycyjnym
W momencie pojawienia się potomstwa zmieniają się nasze cele, co powoduje konieczność dokonania zmian w portfelu. Część oszczędności trzeba poświęcić np. na kupno większego mieszkania. Dochodzą nowe cele w przyszłości, takie jak opłata czesnego za studia czy kupno drugiego mieszkania dla dzieci. Jak sobie poradzić z dużymi wydatkami, które czekają nas w przyszłości? Warto pomyśleć o tym już teraz. Magia procentu składanego - systematyczne odkładanie małych kwot potrafi przynieść zaskakujące rezultaty.
4. Sukcesja...
Pojawienie się dziecka w rodzinie, zmienia nie tylko realia finansowe. Determinuje to również kwestie uwarunkowań prawnych. W przypadku śmierci jednego z rodziców, dzieci należąc do grona spadkobierców, ograniczają możliwość zarządzenia majątkiem przez rodzica żyjącego. Można temu zaradzić poprzez stworzenie „planu sukcesji majątkowej”.
5. ...czy ubezpieczenie.
Produkty ubezpieczeniowe dla całej rodziny- jakie dają korzyści? Czy tylko niższe ceny? Rodziny wielodzietne coraz częściej kompleksowo podchodzą do tematu ubezpieczeń. Nabywają rozwiązania posagowe bądź czysto ochronne. Poszukując rozwiązań zabezpieczających zdrowie i życie wszystkich członków rodziny warto zapoznać się z przywilejami wynikającymi z faktu posiadania Karty Dużej Rodziny.