Strona Głównatrendy & raportyCzy kawa na wynos jest lepsza, czyli jak kontrolować wydatki

Postawy Polaków wobec Finansów 2018

Czy kawa na wynos jest lepsza, czyli jak kontrolować wydatki

Zarządzanie domowym budżetem ma wiele wspólnego z zarządzaniem finansami przedsiębiorstwa. Nie jest możliwe bez kontrolowania dwóch podstawowych wartości: przychodów oraz wydatków. O ile większość z nas, nawet obudzona w środku nocy, doskonale pamięta aktualną wysokość swoich zarobków, o tyle równie ważna wysokość wydatków, często pozostaje nieznana. Jak zmienić tę sytuację?

Zacznij kontrolować swoje wydatki 
Po pierwsze warto uświadomić sobie, że wydatki to element budżetu, który możemy zmodyfikować najszybciej, dosłownie z dnia na dzień, podczas gdy podwyższenie zarobków najczęściej wymaga więcej czasu i wysiłku. W obu przypadkach rezultat może natomiast być ten sam – większe nadwyżki finansowe.
Wydatki warto kontrolować także dlatego, że jest ich zbyt wiele, żebyśmy byli w stanie oszacować ich wysokość, polegając na samej pamięci. Przelew wynagrodzenia ma miejsce zwykle raz w miesiącu. Zakupu porannej kawy możemy natomiast dokonać przykładowo 22 razy. Zetknięcie z podsumowaniem wielu drobnych płatności może nas bardzo zaskoczyć i skłonić do zmiany pozytywnej dla budżetu.
Większości, zwłaszcza ludziom młodym, kontrola wydatków kojarzy się wyłącznie z „zaciskaniem pasa”. Niesłusznie. Kluczowym celem jest tak naprawdę sprawdzenie, czy ciężko zarobione środki są rzeczywiście optymalnie alokowane. Nawet bez zmiany łącznej sumy wydawanych kwot, można zmienić kierunek wydatków na taki, który bardziej odpowiada naszym potrzebom.
Największym sprzymierzeńcem w kontroli wydatków są nowe technologie – liczne aplikacje na smartphone’a pozwolą nam w prosty sposób poradzić sobie ze stworzeniem odpowiednich statystyk i pokażą czarno na białym, które pozycje warto poprawić.  Aplikacje na telefon z zakresu "personal funds management" rozwijają się bardzo dynamicznie. Warto wyróżnić te służące do monitorowania pożyczek i wydatków wśród znajomych (IOU, Splitwise), aplikacje do śledzenia wydatków w konkretnej kategorii (Fuelio do śledzenia wydatków na paliwo) czy różnego rodzaju skanery paragonów. Bardziej rozbudowani i kompletni asystenci pojawią się na naszym rynku, dopiero po rozpowszechnieniu rozwiązań opartych o PSD 2, jak na przykład dobrze znany Mint, który jest rozbudowanym narzędziem do tworzenia budżetu i kategoryzacji wydatków. 
Karta kredytowa to też dobre rozwiązanie
Może jeszcze masz wątpliwości, ale karta kredytowa naprawdę pomoże Ci w kontrolowaniu Twoich finansów. Dzięki niej lepiej zarządzasz swoimi wydatkami, a zakupy powyżej 100 zł możesz rozłożyć na wygodne raty, które nie obciążą Twojego budżetu. Karta Citi Simplicity od Citi Handlowy kosztuje Cię 0 zł. Nic nie zapłacisz za wydanie czy użytkowanie karty, a warunki są jasne i bardzo przejrzyste. Dodatkowo, otrzymujesz darmowe powiadomienia SMS o kwotach transakcji i dacie spłaty salda. Dzięki temu trzymasz rękę na swoim finansowym pulsie, nie przekraczasz swoich budżetowych założeń, a także możesz zwiększyć swoje oszczędności. Pomogą Ci w tym również rabaty, które otrzymujesz dodatkowo po założeniu karty. Dostęp do programu korzyści Citi Specials to ponad 300 ofert naszych partnerów. Zniżki na dostawę, zakupy w sklepach stacjonarnych i online, a także punkty, które możesz wymienić na nagrody. To naprawdę się opłaca.
Sprawdź wszystkie korzyści karty kredytowej
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj