Strona Głównamój blog5 rzeczy, których powinieneś nauczyć swoje dzieci o finansach
mój blog

5 rzeczy, których powinieneś nauczyć swoje dzieci o finansach

Niewielu z nas daje dobry przykład swoim dzieciom jak postępować z pieniędzmi, wynika z badania Postaw Finansowych Polaków Fundacji Kronenberga. 

A szkoda, gdyż zdecydowanie szybciej niż w szkole najmłodsi uczą się poprzez obserwację i naśladowanie tego, jak postępują rodzice. Warto zadbać o wyposażenie dzieci w praktyczne kompetencje finansowe już od najmłodszych lat, aby  wychować dorosłych swobodnie poruszających się w świecie pieniędzy.
1. Zacznij rozmowę o pieniądzach
Finanse nie są jedynie domeną dorosłych – oswajanie z nimi dzieci od najmłodszych lat to dobry nawyk. Jednak aż połowa z nas (49%, badanie Postaw Polaków wobec Finansów Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy)  nie włącza swoich dzieci w dyskusje na temat pieniędzy. Często dzieci nie wiedzą, skąd dorośli biorą pieniądze, nie znają też ich relatywnej wartości. Warto rozmawiać – np. o tym, czym są stałe koszty albo wytłumaczyć, ile jest warta godzina naszej pracy.  Dzięki temu dziecko może policzyć, ile wysiłku będzie kosztował nas nowy  model telefonu.
Dzieci.JPG
2. Postaw na samodzielność
65% rodziców nie daje regularnego kieszonkowego swoim dzieciom. Tymczasem zarządzanie własnym budżetem to najlepsza lekcja finansów. Ważne, żeby dziecko mogło samodzielnie podejmować decyzje o tym, na co przeznaczy zaoszczędzone środki – dzięki temu zrozumie, że środki finansowe nie są nieograniczone i nauczy decydować o tym, co jest dla niego ważne. Dobrze jest nauczyć się podstaw finansów na banknotach i monetach, by łatwiej w przyszłości kontrolować wirtualny pieniądz, zapisany w postaci cyfr na naszym rachunku.
3. Ucz oszczędzania
Mniej niż 20 proc. rodziców zachęca dziecko do odkładania pieniędzy. Nie dziwi to biorąc pod uwagę, że z oszczędzaniem w Polsce problem ma większość dorosłych – wg badań Fundacji Kronenberga regularnie oszczędza tylko 16% z nas. Oszczędzanie to przydatny nawyk, który warto przekazać dzieciom. Motywacją może być wsparcie rodzica, np. deklaracja sfinansowania brakującej kwoty, jesli dziecko zbierze część pieniędzy na wymarzoną rzecz lub oszczędzania drobnych z reszty po zakupach. Warto młodemu człowiekowi zwrócić uwagę, że oszczędzanie to również konkretne zachowania. Pokażmy dziecku, że jeśli będzie po sobie gasić światło w pomieszczeniach lub wyłączać komputer to obniży to rachunek za prąd, a powstałą nadwyżkę wykorzystamy na własne przyjemności.
Tabelka.JPG
Tabela 1: W jaki sposób Pana/Pani dzieci dysponują pieniędzmi?
4. Zaplanuj budżet razem z dzieckiem
Badanie pokazują, że tylko 19% z nas angażuje dzieci w planowanie domowych wydatków. Koncepcja budżetu jako różnicy między tym, ile wkładamy do domowej kasy, a ile z niej  wydajemy może być zrozumiała już dla najmłodszych. Budżet na rodzinne przyjemności czy wakacje wyniesie tyle, ile nam zostanie pieniędzy po odjęciu stałych wydatków. Ćwiczenie, które możemy z dzieckiem przeprowadzić, to planowanie budżetu na jego urodziny. Dziecko ma na to 100 pln. Wymieniamy razem niezbędne produkty – bez wątpienia lista przekroczy założone koszty. Dziecko musi zadecydować, z czego mozna zrezygnować, co zastąpić tańszym odpowiednikiem lub poszukać promocji, a może nawet przygotować samodzielnie.
5. Pozwól sprawdzić w praktyce moc pieniądza

Warto pokazywac dzieciom pieniądze w realnym życiu – przy porównywaniu cen w czasie zakupów robi to tylko 19% dorosłych.  Zabierzmy je ze sobą do sklepu, zwróćmy uwagę na ceny podobnych produktów i  wielkość opakowań. Niech to one pamiętają, żeby zabrać z domu torby – nie będziemy musieli zapłacic za te plastikowe w sklepie, a oszczędność może wynieść tyle, ile koszt dodatkowej paczki ciastek w naszym koszyku (wspomnijmy też o aspekcie ekologicznym). Zwróćmy im uwagę, że korzystamy z kart rabatowych w sklepach lub rabatów przypisanych do naszej karty. Warto też pozwolić dzieciom samodzielnie decydować o ich finansach – niech same decydują, na co przeznaczą oszczędności. Nastoletniemu dziecku warto założyc jego pierwsze konto bankowe.
jak uczę.JPG
Tabela 2: W jaki sposób uczy Pan/Pani swoje dziecko zarządzania finansami?
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.