Strona Głównamój blog5 rzeczy, których powinieneś nauczyć swoje dzieci o finansach
mój blog

5 rzeczy, których powinieneś nauczyć swoje dzieci o finansach

Niewielu z nas daje dobry przykład swoim dzieciom jak postępować z pieniędzmi, wynika z badania Postaw Finansowych Polaków Fundacji Kronenberga. 

A szkoda, gdyż zdecydowanie szybciej niż w szkole najmłodsi uczą się poprzez obserwację i naśladowanie tego, jak postępują rodzice. Warto zadbać o wyposażenie dzieci w praktyczne kompetencje finansowe już od najmłodszych lat, aby  wychować dorosłych swobodnie poruszających się w świecie pieniędzy.
1. Zacznij rozmowę o pieniądzach
Finanse nie są jedynie domeną dorosłych – oswajanie z nimi dzieci od najmłodszych lat to dobry nawyk. Jednak aż połowa z nas (49%, badanie Postaw Polaków wobec Finansów Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy)  nie włącza swoich dzieci w dyskusje na temat pieniędzy. Często dzieci nie wiedzą, skąd dorośli biorą pieniądze, nie znają też ich relatywnej wartości. Warto rozmawiać – np. o tym, czym są stałe koszty albo wytłumaczyć, ile jest warta godzina naszej pracy.  Dzięki temu dziecko może policzyć, ile wysiłku będzie kosztował nas nowy  model telefonu.
Czy w Pana / Pani gospodarstwie domowym rozmawiacie Państwo o sprawach finansowych (budżet, oszczędzanie, inwestowanie)?

Czy w Pana / Pani gospodarstwie domowym rozmawiacie Państwo o sprawach finansowych (budżet, oszczędzanie, inwestowanie)?

2. Postaw na samodzielność
65% rodziców nie daje regularnego kieszonkowego swoim dzieciom. Tymczasem zarządzanie własnym budżetem to najlepsza lekcja finansów. Ważne, żeby dziecko mogło samodzielnie podejmować decyzje o tym, na co przeznaczy zaoszczędzone środki – dzięki temu zrozumie, że środki finansowe nie są nieograniczone i nauczy decydować o tym, co jest dla niego ważne. Dobrze jest nauczyć się podstaw finansów na banknotach i monetach, by łatwiej w przyszłości kontrolować wirtualny pieniądz, zapisany w postaci cyfr na naszym rachunku.
3. Ucz oszczędzania
Mniej niż 20 proc. rodziców zachęca dziecko do odkładania pieniędzy. Nie dziwi to biorąc pod uwagę, że z oszczędzaniem w Polsce problem ma większość dorosłych – wg badań Fundacji Kronenberga regularnie oszczędza tylko 16% z nas. Oszczędzanie to przydatny nawyk, który warto przekazać dzieciom. Motywacją może być wsparcie rodzica, np. deklaracja sfinansowania brakującej kwoty, jesli dziecko zbierze część pieniędzy na wymarzoną rzecz lub oszczędzania drobnych z reszty po zakupach. Warto młodemu człowiekowi zwrócić uwagę, że oszczędzanie to również konkretne zachowania. Pokażmy dziecku, że jeśli będzie po sobie gasić światło w pomieszczeniach lub wyłączać komputer to obniży to rachunek za prąd, a powstałą nadwyżkę wykorzystamy na własne przyjemności.
Tabelka.JPG
Tabela 1: W jaki sposób Pana/Pani dzieci dysponują pieniędzmi?
4. Zaplanuj budżet razem z dzieckiem
Badanie pokazują, że tylko 19% z nas angażuje dzieci w planowanie domowych wydatków. Koncepcja budżetu jako różnicy między tym, ile wkładamy do domowej kasy, a ile z niej  wydajemy może być zrozumiała już dla najmłodszych. Budżet na rodzinne przyjemności czy wakacje wyniesie tyle, ile nam zostanie pieniędzy po odjęciu stałych wydatków. Ćwiczenie, które możemy z dzieckiem przeprowadzić, to planowanie budżetu na jego urodziny. Dziecko ma na to 100 pln. Wymieniamy razem niezbędne produkty – bez wątpienia lista przekroczy założone koszty. Dziecko musi zadecydować, z czego mozna zrezygnować, co zastąpić tańszym odpowiednikiem lub poszukać promocji, a może nawet przygotować samodzielnie.
5. Pozwól sprawdzić w praktyce moc pieniądza

Warto pokazywac dzieciom pieniądze w realnym życiu – przy porównywaniu cen w czasie zakupów robi to tylko 19% dorosłych.  Zabierzmy je ze sobą do sklepu, zwróćmy uwagę na ceny podobnych produktów i  wielkość opakowań. Niech to one pamiętają, żeby zabrać z domu torby – nie będziemy musieli zapłacic za te plastikowe w sklepie, a oszczędność może wynieść tyle, ile koszt dodatkowej paczki ciastek w naszym koszyku (wspomnijmy też o aspekcie ekologicznym). Zwróćmy im uwagę, że korzystamy z kart rabatowych w sklepach lub rabatów przypisanych do naszej karty. Warto też pozwolić dzieciom samodzielnie decydować o ich finansach – niech same decydują, na co przeznaczą oszczędności. Nastoletniemu dziecku warto założyc jego pierwsze konto bankowe.
jak uczę.JPG
Tabela 2: W jaki sposób uczy Pan/Pani swoje dziecko zarządzania finansami?
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj