Strona Głównamój blogPlanujesz zakupy za granicą? W takim razie się przygotuj!
mój blog

Planujesz zakupy za granicą? W takim razie się przygotuj!

Zakupy w weekend w Londynie albo w Paryżu? Czemu nie, to przecież tylko 2 godziny lotu z dowolnego lotniska w Polsce. Dodatkowo nie tylko mamy większy wybór, ale często również niższe ceny niż w polskich sklepach renomowanych marek. Turystyka zakupowa cieszy się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. 

Szczególnie, że transport czy noclegi stają się coraz tańsze. Wynika to nie tylko z dużej konkurencji na rynku, ale również działalność instytucji z innych branż jak na przykład finansowa. Banki obecnie uzupełniają swoje usługi o korzystne programy rabatowe. Korzystając z nich klienci, mogą zakupić nawet 50% taniej bilety lotnicze, zarezerwować hotel z 30% zniżką czy wykupić ubezpieczenie w bardzo atrakcyjnej cenie.
Wyższa wygoda podróżowania
Oczywiście takie programy znajdują zastosowanie również w wyjazdach turystycznych lub biznesowych. A skoro o nich mowa, to warto wspomnieć o bardziej ekskluzywnych możliwościach. Wielogodzinna podróż, przesiadki czy długi czas oczekiwania na samolot mogą być niezwykle męczące. W trosce o komfort pasażerów lotniska otwierają tzw. Executive Lounge, czyli miejsca, w których można zjeść posiłek, wziąć prysznic, zdrzemnąć się lub zrelaksować, czytając prasę z dala o zgiełku hali odlotów. Ponownie z takiego przywileju można skorzystać bezpłatnie, wystarczy posiadać odpowiednie konto, w odpowiednim banku. 
Dłuższy wyjazd wymaga posiadania większej liczby środków w obcej walucie. Trzymanie gotówki nie jest przesadnie bezpieczne. Karta płatnicza wydaje się lepszym pomysłem, tylko jak z niej korzystać, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów?
Obniż koszty walutowych płatności
Najpierw należałoby sobie odpowiedzieć na pytanie, z czego one wynikają. Po pierwsze płacąc za granicą kartą, której główną walutą jest polski złoty, narażamy się na koszty przewalutowania. Dodatkowo każda taka transakcja może być obciążona prowizją za przewalutowanie. Jeszcze gorzej jest, jeśli chcemy zapłacić w walucie bardziej egzotycznej. Wtedy możliwe jest podwójne przewalutowanie, z PLN na EUR/USD, a później jeszcze na docelową walutę. To może spowodować, że ostateczny koszt będzie nawet o 10-15% wyższy niż wynikałoby to z prostego, bezpośredniego przelicznika z PLN na wybraną walutę. Kursy walut sprawdzisz tutaj:

Citi Handlowy - Kursy walut - Citigold

Citi Handlowy - Kursy walut - Citigold

Bezpłatne konto walutowe to podstawa
Najlepiej sprawdzić, czy bank nie ma jakiegoś korzystniejszego rozwiązania. Jednym z dostępnych na rynku jest otwarcie dodatkowego, bezpłatnego konta walutowego (w EUR, USD, CHF lub GBP) i podpięcie do niego posiadanej już karty debetowej. Za pomocą aplikacji mobilnej zajmuje to chwilę.  Co w ten sposób można zyskać? Pozbawione kosztów przewalutowania płatności kartą i wypłaty walut, a także bezprowizyjne pobieranie środków z bankomatów. Bezcenne są również korzyści niematerialne,  jak np. wygoda (nie trzeba szukać kantorów) czy bezpieczeństwo (w przypadku kradzieży, kartę można szybko zablokować).
Uważaj na wybór waluty
Czasem wypłacając gotówkę lub dokonując płatności kartą za granicą (także w internecie) musimy wybrać, czy chcemy dokonać transakcji w walucie lokalnej czy w walucie swojego kraju. Jest to usługa Dynamic Currency Conversion (DCC), którą oferują wybrane sklepy i bankomaty. W praktyce oznacza to, że w momencie dokonywania płatności otrzymujemy informację o wartości transakcji w złotówkach i kursie wymiany waluty lokalnej na PLN.

Jeśli nasza karta debetowa jest podpięta do konta walutowego (EUR, USD lub inne), to taka transakcja może być dla nas niekorzystna, gdyż nastąpi tzw. podwójne przeksięgowanie. Kwota transakcji zostanie najpierw przewalutowania na PLN po kursie agenta rozliczeniowego (DCC), a następnie przeliczona z PLN na walutę odpowiednią dla rachunku, do którego podłączona była karta w momencie dokonywania transakcji, po kursie z ostatniej tabeli kursów walut naszego banku.

Po powrocie z podróży należy pamiętać, żeby ponownie podłączyć kartę do rachunku w PLN. Zwykle można to zrobić samodzielnie online lub kontaktując się z infolinią banku.  Jak widać podróżowanie może być tańsze i przyjemniejsze. Wystarczy mieć świadomość tego, co poza kontem oszczędnościowym, kredytem i inwestycjami ma do zaoferowania Twój bank.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj