Strona Głównamój blogIle kosztuje zdrowie?
mój blog

Ile kosztuje zdrowie?

Tematem chorób nie przejmujemy się, dopóki nie dotyczy nas bezpośrednio. Tym bardziej nie myślimy o zabezpieczeniu się na wypadek leczenia - nie odkładamy pieniędzy na kosztowne terapie. 

Jeśli jednak spojrzymy na dane Krajowego Rejestru Nowotworów, to okaże się, że w Polsce na nowotwory zmarło prawie 1,5 mln osób w ciągu ostatnich 15 lat.  Jest to populacja wielkością równa sumie mieszkańców Krakowa i Łodzi. To tak jakby oba te miast zniknęły z mapy Polski w ciągu 15 lat - podkreślają autorzy opracowania.
Chorują coraz młodsi
Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2016 roku ponad 180,3 tys. zachorowań. Wiara w to, że ani nas, ani naszych bliskich nie dotknie żadna forma tej choroby wydaje się w świetle najnowszych statystyk medycznych dość optymistyczna. W całej Polsce w ubiegłym roku zarejestrowano prawie 65 tys. przypadków chorób nowotworowych tylko układu oddechowego i klatki piersiowej. Chorują nie tylko osoby starsze - wśród chorych coraz więcej jest również ludzi poniżej 35. roku życia, szczególnie kobiet. Od roku 2000 liczba nowych chorych w tej grupie wiekowej zwiększyła się u nas z 4 tys. do 5 tys., czyli wzrosła o 22%.

Przy obecnych stawkach leków, terapii i sprzętu nie damy rady pokryć tych kosztów samodzielnie (...)   Warto rozważyć kupno polisy ubezpieczeniowej, która pokryje ogromne koszty leczenia w przypadku choroby.

Ile kosztują leki
O tym, że samodzielne finansowanie leczenia choroby nowotworowej jest niemożliwe, dowiedzieć się można było mniej więcej dwa lata temu. Wtedy Kora Jackowska, ikona polskiej muzyki rockowej, powiedziała, że choruje na raka i nie stać ją na samodzielne finansowanie leczenia. Miesięczna dawka  lekarstwa, które musiała zacząć przyjmować,  kosztuje 24 000 zł. „Powinnam je brać do końca życia” – mówiła Kora.

Ta cena nie jest niczym niezwykłym. 759 tys. zł kosztuje np. pięcioletnia kuracja herceptyną. Lek stosuje się przy rozsianym nowotworze piersi. Inny przykład to cena fiolki ipilimumabu – leku stosowanego przy nieoperacyjnym czerniaku – pełna kuracja to 380 tys. zł.
W onkologii nie tylko leki są ekstremalnie drogie. Krocie trzeba wydać na zabiegi lecznicze i operacje, gdyby być pozbawionym dofinansowania z NFZ lub dodatkowego ubezpieczenia medycznego obejmującego pokrycie kosztów leczenia onkologicznego.
Dlaczego to wszystko tyle kosztuje? Leki są drogie, ponieważ opracowanie jednego z nich wymaga inwestycji na poziomie co najmniej kilkuset milionów dolarów. Tworzone i testowane są latami, w kilku lub kilkunastu ośrodkach przez liczne zespoły badaczy. Bardzo kosztowna jest też procedura ich rejestracji.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Należy się liczyć z tym, że w toku życia może nam przyjść  zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest terapia nowotworowa. Przede wszystkim pamiętajmy o stosowaniu działań profilaktycznych – badajmy się, sprawdzajmy, kontrolujmy nasz organizm – aby wcześniej zareagować i nie musieć martwić się o nasze zdrowie. Pamiętajmy też, że przy obecnych stawkach leków, terapii i sprzętu nie damy rady pokryć tych kosztów samodzielnie, a opieranie się wyłącznie na NFZ może okazać się niewystarczające.   Warto rozważyć kupno polisy ubezpieczeniowej, która pokryje ogromne koszty leczenia w przypadku choroby. To rozwiązanie zdejmie z nas ciężar martwienia się o finanse i w związku z tym również o stabilność finansową naszą i naszych bliskich.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj