src="https://www.facebook.com/tr?id=143773809603902&ev=PageView&noscript=1" />
Strona Głównamój blogDaj się znaleźć, czyli jak smartphone może uratować życie
mój blog

Artykuł we współpracy z Europ Assistance Polska

Daj się znaleźć, czyli jak smartphone może uratować życie

Telefon to nieodzowna część naszej codzienności - przestał być już jedynie centrum rozrywki i komunikacji, dziś służy za wszechstronne narzędzie do bankowania, podróżowania czy wyszukiwania informacji. 

O aparacie fotograficznym z dużą rozdzielczością nie wspominając. Telefon skaner, latarka i nasza podręczna pamięć. Jak z niego mądrze korzystać, aby w jak największym stopniu ułatwić sobie wyjazd i jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo?
Smartphone pozwala na korzystanie z wielu możliwości, niezbędnych w czasie urlopu. Np. nawigacja, która informuje o rzeczywistej sytuacji na drodze – systemy nawigacyjne zbierają na bieżąco informacje z wielu pojazdów i tworzą bardzo prawdziwy obraz korków, remontów i objazdów. Podobnie z  rezerwacją hoteli czy sprawdzenie opinii o pobliskich restauracjach. Dostępne na rynku aplikacje oferują usługi przewozu osób w szybki i prosty sposób umożliwią nam zamówienie taksówki, a także dokonanie wielu płatności przy pomocy telefonu. Dzięki temu wiele aktywności możemy zrobić mając przy sobie zaledwie jedno urządzenie.
Co najważniejsze – telefon to możliwość kontaktu i wezwania pomocy w potrzebie. Dzięki usłudze geolokalizacji, nawet jeśli nie znamy swojego położenia – w górach, w lesie etc. służby ratunkowe mogą ustalić precyzyjnie miejsce, w którym przebywamy i pospieszyć nam z pomocą. Usługa geolokalizacji jest bezpłatna. Polega na wysłaniu SMS-em linku – po kliknięciu w który nasza pozycja zostanie ustalona.
Telefon na wakacjach to również dostęp do banku i naszych finansów. Przez telefon bankuje już prawie 9 milionów Polaków - taką liczbę podaje PRNews na koniec 2017 roku i jest to 2 miliony więcej niż rok wcześniej. Nic dziwnego - dostęp do przelewów, zmian limitów czy wreszcie płatności telefonem jest nieodzowny, gdy wyjeżdżamy na wakacje.  Jedną z częściej używanych funkcji w telefonie jest przepinanie karty płatniczej pod bezpłatne konta walutowe, co gwarantuje nam płacenie za granicą bez ponoszenia kosztów przewalutowania. 
Korzystanie ze smartfona poza granicami kraju stało się łatwiejsze i korzystniejsze dzięki nowej ustawie z czerwca 2017. Roaming na terenie Unii Europejskiej praktycznie zniknął. Oznacza to, że podróżujący w granicach UE będą płacili za swoje połączenia według stawki u swojego operatora zgodnie ze swoim planem taryfowym.
W ten sposób smartfon staje się centrum dowodzenia wszechświatem - również na wakacjach.  Warto wpisać do telefonu numery telefonów, które nieoczekiwanie (oby nie!) mogą okazać się przydatne:

112 - ogólnoeuropejski numer ratunkowy
984 - WOPR
985 - GOPR i TOPR
987 - centrum zarządzania kryzysowego
983 - pogotowie weterynaryjne
981 - pogotowie drogowe
Trzycyfrowe numery skrócone wybiera się bez żadnych poprzedzających je cyfr (np. bez numeru operatora (NDS) czy numeru kierunkowego, a połączenie jest bezpłatne. Zgłoszenia są przyjmowane całodobowo. Więcej przydatnych numerów można znaleźć tutaj
Przeczytaj także:

Czy warto mieć ubezpieczenie podróżne?

Obecność Polski w Unii Europejskiej niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest zniesienie granic co pozwala nam na szybsze i łatwiejsze zwiedzanie świata, z czego wiele osób korzysta.  Nie można się temu dziwić, bo często lot do ciepłej Hiszpanii trwa obecnie krócej niż wycieczka pociągiem z Krakowa do Gdańska. A słoneczna pogoda jest tam praktycznie zagwarantowana. Przed tym, czego nie możemy przewidzieć, ochroni nas ubezpieczenie podróżne.

Opublikowany ponad 4 lat

z Citi Handlowy Magazyn

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj
src="https://www.online.citibank.pl/scripts/tracking/mbox.js " /> src="https://www.facebook.com/tr?id=143773809603902&ev=PageView&noscript=1" />