Strona Głównamój blog5 funkcjonalności karty kredytowej, które warto znać
mój blog

5 funkcjonalności karty kredytowej, które warto znać

Karta kredytowa to jedna z najbardziej elastycznych usług bankowych, która daje ogromne możliwości. Sprawdź, co zyskasz dzięki karcie kredytowej.

Każdy posiadacz karty wie, że może zapłacić nią w sklepie, na stacji benzynowej czy w internecie, zamiast wydawać własne środki zgromadzone na koncie. Każdy powinien też wiedzieć, że jeśli chce uniknąć odsetek od zadłużenia, to powinien spłacić dług na karcie zanim skończy się okres bezodsetkowy (tzw. grace period). Mało kto jednak wie, że karta kredytowa daje też szereg innych możliwości. 
1. Pożyczka czy karta kredytowa?
Według Badania Użytkowników Kart Kredytowych w Polsce przeprowadzonego przez GFK na zlecenie banku Citi Handlowy, wynika, że aż 72% posiadaczy kart kredytowych korzystało w ciągu ostatnich 5 lat z przynajmniej jednej pożyczki bankowej. Co ciekawe tylko 39% badanych rozważało wzięcie pożyczki z karty kredytowej, a 28% z nich uznało, że pożyczanie z karty jest droższe niż pożyczka. W praktyce w większości przypadków jest odwrotnie, bo rozkładając zakup na raty w ramach karty kredytowej płacimy tylko odsetki, a w przypadku pożyczki bankowej trzeba pokryć jeszcze koszty prowizji, która skutecznie zwiększa Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentową (RRSO). Oblicz tutaj:

Kalkulator RRSO - oblicz Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania kredytu gotówkowego | TotalMoney.pl

✅ Kalkulator Rzeczywistej Rocznej Stopy Oporcentowania dla kredytu gotówkowego ✅oblicz RRSO swojego kredytu.

Aż 63% z nas płaci kartą tylko za mniejsze wydatki (do 1000 PLN miesięcznie), a większe finansuje pożyczką. Tymczasem raty w ramach karty kredytowej dostępne są praktycznie od ręki i bez żadnych formalności. Jest to warta uwagi alternatywa dla zwykłej pożyczki czy zakupów ratalnych.
2. Druga karta = większa elastyczność
Kolejną ciekawą opcją jest karta dodatkowa wydawana w ramach jednego limitu kredytowego. Z tej karty mogą korzystać nasi bliscy, w tym także dzieci w wieku 13-18 lat. Posiadacz karty głównej może ustanowić osobny limit dla karty dodatkowej i w ten sposób monitorować wydatki dziecka, np. na wycieczce szkolnej czy kolonii. Z dodatkowej karty może korzystać również nasz partner, daje to większą elastyczność przy planowaniu budżetu domowego. Jeśli umiemy utrzymać wydatki w ryzach, to korzystanie z karty kredytowej jest korzystniejsze niż płacenie kartą debetową. Płacąc „pieniędzmi banku” możemy trzymać swoje własne środki na wyżej oprocentowanym rachunku oszczędnościowym.
3. Ochrona przed nieautoryzowanym użyciem
Nic nie jest bardziej stresujące niż zgubienie bądź kradzież karty. Dzięki płatnościom zbliżeniowym złodziej może całkiem szybko wykonać kilka/kilkanaście transakcji i nabić dosyć wysoki rachunek. Większość banków zapewnia jednak ochronę wstecz od momentu zgłoszenia utraty karty. Istnieje także sposób na ochronę przed transakcjami w internecie, gdzie PIN nie jest potrzebny. W tym przypadku działa tak zwana usługa 3D Secure , w ramach której każda transakcja w sieci potwierdzana jest kodem SMS. Nie są to jednak jedyne formy obrony przed oszustwami.
4. Poznajcie chargeback
Jedną z największych zalet płacenia karta kredytową jest usługa chargebacku. Jest to nic innego jak swego rodzaju zabezpieczenie przed nieuczciwymi sprzedawcami usług/produktów. Jeśli okaże się, że kupiliście jakiś przedmiot, który nigdy nie został dostarczony albo np. wycieczkę, która nigdy nie doszła do skutku, to zamiast walczyć z nieuczciwym sprzedawcą wystarczy zgłosić tę transakcję do banku. Po weryfikacji bank zwróci rzeczoną kwotę i sam we własnym zakresie będzie dochodził zwrotu środków od nieuczciwej firmy. Wiele banków ma też systemy automatycznego monitorowania transakcji płatniczych. Jeśli system wyłapie jakieś anomalie, np. nagłą płatność w Nigerii, podczas gdy godzinę temu płaciliśmy za coś w Polsce, to natychmiast skontaktuje się z nami pracownik banku i zapyta czy aby dane naszej karty nie zostały wykradzione. Jeśli faktycznie tak się stało, to karta zostanie zablokowana. Ciekawostką jest również funkcja „one time pin”, która działa na podobnej zasadzie jak usługa 3D Secure. W tym przypadku kod potwierdzający transakcje w internecie możemy otrzymać poprzez aplikację banku, SMS lub mail.

Jeśli system wyłapie jakieś anomalie, np. nagłą płatność w Nigerii, podczas gdy godzinę temu płaciliśmy za coś w Polsce, to natychmiast skontaktuje się z nami pracownik banku i zapyta czy aby dane naszej karty nie zostały wykradzione.

5. Przezorny zawsze ubezpieczony
Niemal do każdej karty kredytowej można też wybrać pakiet ubezpieczenia na życie. Składka opłacana jest bezpośrednio z rachunku karty przez co nie musimy o niej nawet pamiętać, a zakres i kwota ubezpieczenia są bardzo atrakcyjne na tle ofert rynkowych. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale również bardzo praktyczne.

Karta kredytowa to również rabaty 
Odkryłeś już 5 mniej znanych funkcjonalności karty kredytowej, ale czy wiesz, że taki plastik może też zapewnić Ci dodatkowe rabaty na zakupy - również te online? To proste! Realizujesz swoje pasje, kupujesz u partnerów programu korzyści Citi Specials, a płacąc kartą kredytową Citi Simplicity, otrzymujesz rabaty lub bezpłatną dostawę. Dodatkowo, każda transakcja to punkty w programie Mastercard® Becenne® Chwile, które możesz wymienić na dowolnie wybrane nagrody, np. vouchery na książki, gry czy miesięczny abonament w jednej z platform streamingowych. I co ważne, już nie musisz zawsze pamiętać o portfelu – wystarczy smartfon, który i tak masz zawsze przy sobie. Dodaj swoją kartę do Google Pay lub Apple Pay i rób bezpieczne zakupy, płacąc swoim telefonem.
Sprawdź wszystkie korzyści karty kredytowej
Jak sami widzicie, karta kredytowa daje ogromne możliwości i mądre z niej korzystanie potrafi przynieść korzyści dla każdego budżetu domowego, dlatego warto zainteresować się ich ofertą. Przy wyborze odpowiedniej karty warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty jej utrzymania, okres bezodsetkowy (tzw. grace period) oraz dodatkowe możliwości jak np. te opisane w tym artykule. Nie warto zwracać uwagi na oprocentowanie, bo to ograniczone jest ustawowo i wszystkie oferty na rynku będą bardzo zbliżone.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj