Strona Głównamój blogCzy na pewno wiesz, kto odziedziczy Twój majątek?
mój blog

Czy na pewno wiesz, kto odziedziczy Twój majątek?

Dlaczego warto stworzyć plan sukcesji?

Dobry plan to połowa sukcesu – wszyscy znamy to powiedzenie. Plan sukcesji majątkowej – czyli przekazania majątku, w  tym firmy, w ręce wybranych przez nas osób -   nie należy jednak w Polsce do znanych i omawianych tematów. Wręcz przeciwnie – większość z nas powierza losy zgromadzonego majątku losowi... czyli ustawie.
Sukcesja majątkowa - po co i dla kogo?
Badania pokazują, że tylko 8% Polaków posiada spisany testament (a spora część tych dokumentów jest błędnie skonstruowana i w najważniejszym momencie może nie zadziałać).  Być może to efekt pokutującego przekonania, ze spisanie testamentu to zły prognostyk na przyszłość. Jeśli jednak pomyślimy o naszym majątku w długoterminowej perspektywie, to czy nie będziemy spać spokojniej z myślą, że zadbaliśmy o tych, za których jesteśmy odpowiedzialni – w  szczególności dzieci?

Dobrze przygotowany plan sukcesji pozwala zabezpieczyć nasz majątek na wypadek nieprzewidzianych, nagłych zdarzeń.  Zapewni właściwe – czyli zgodne z obowiązującym prawem - przekazanie go tej osobie lub osobom, które my wskażemy.

Bez planu sukcesji jesteśmy narażeni na szereg procedur, które mogą nam zablokować dostęp do naszego majątku  lub narazić to, na co pracowaliśmy całe życie na olbrzymią stratę.

A co jeśli nie mamy planu?
Konsekwencje niezaplanowanej sukcesji mogą być katastrofalne, włącznie z bankructwem lub upadłością konsumencką w razie życiowego „zakrętu”. Innymi słowy, kiedy zdarzy się sytuacja nagła, np. utrata pracy, choroba, wypadek lub śmierć w gronie rodziny, bez planu sukcesji jesteśmy narażeni na szereg procedur, które mogą nam zablokować dostęp do naszego majątku (decyzją sądu, który będzie ustalał listę spadkobierców) lub narazić to, na co pracowaliśmy całe życie na olbrzymią stratę. Pozornie poukładana sytuacja finansowa może w razie śmierci osoby kluczowej sparaliżować działania firmy. Brak rozwiązań prawnych takich jak: testament, zabezpieczenia prawne, podatkowe i finansowe może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla rodziny, firmy i samego majątku. Rozwiązaniem jest analiza sytuacji majątkowej i przygotowanie planu, w tym zastosowania rozwiązań finansowych wyłączających część majątku poza masę spadkową.
Warto porozmawiać z ekspertem o planie sukcesji majątkowej

Warto porozmawiać z ekspertem o planie sukcesji majątkowej

Czy przewidzieliśmy każdy scenariusz?
Wyobraźmy sobie taką sytuację: jeden z synów otrzymuje w spadku przedsiębiorstwo. Wg prawa bratu spadkobiercy należy się zachowek w wysokości połowy tego, co otrzymałby, gdyby nie było testamentu. Czyli jeden z braci jest zobowiązany spłacić drugiemu jedną czwartą wartości spadku. Brak gotówki w takiej kwocie spowodowałby konieczność sprzedaży odziedziczonej firmy.

Inny przykład to dziedziczenie przez osobę niepełnoletnią.  Jeśli w przypadku śmierci jednego ze wspólników w firmie jego udziały dziedziczy niepełnoletnie dziecko, to działania firmy zostaną zablokowane (możliwa jest nawet upadłość), gdyż większość decyzji w imieniu niepełnoletniego wspólnika będzie wymagać zgody sądu.
Zapewnić spokój rodzinie
Plan sukcesji majątkowej pozwala też zabezpieczyć prawa dzieci z poprzednich związków, partnerów, z którymi pozostajemy w związkach nieformalnych oraz uchronić rodzinę przed trudnymi rozmowami, niejednokrotnie prowadzącymi do wieloletnich kłótni i zerwanych relacji. Pamiętajmy, że życie pisze zazwyczaj dużo bardziej skomplikowane scenariusze niż przykłady przedstawione powyżej.
Citi Handlowy organizuje indywidualne spotkania z ekspertem, który pomoże zanalizować sytuację majątkową pod kątem sukcesji. Zapraszamy do kontaktu z Doradcą Citigold.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj