przez
Szymon Kurnicki
Biuro Bezpieczeństwa Informacji
O tym, że nasze dane powinny być chronione mocnym hasłem nikogo nie trzeba przekonywać. Istnieje prosta technika, która pozwala wymyślać hasła łatwe do zapamiętania, a trudne do złamania.
Hasłem nie powinno być słowo, które znajduje się w słowniku. Nie pomoże dodawanie cyferek na końcu - kawiarnia1 jest niemal tak słabym hasłem jak 123456
W haśle powinny znaleźć się znaki specjalne, duże i małe litery. Lepszym hasłem będzie wiec K4wIarnIa!, ale i ono może zostać przez przestępców złamane.
W powyższym haśle nie brakuje dużych i małych liter, znaków specjalnych. Jak jednak zapamiętać, gdzie wstawić znak specjalny, gdzie wielką literę, a gdzie cyfrę? I na to jest sposób. Trzeba po prostu wymyślić sobie własny wzór hasła.
Oto przykład: Zdanie "Nie lubię szpinaku" można zmienić w hasło: NiLuSz1@. Należy wybrać - w tym konkretnym wypadku - po dwie litery z każdego słowa, na końcu dodać cyfrę i znak specjalny. W przypadku Facebooka może być to zdanie, którego najczęściej zaczynamy konwersację, powiązane z imieniem. Przykład: "Co u ciebie Monika?" Stosując powyższą metodę zamieniamy je na CoUcMo1}.
Kupujesz w sieci? Poznaj złote zasady bezpiecznych płatności online
Popularność smartphone'ów sprawiła, że w internecie kupujemy wszystko, od zabawek przez ubrania i meble. Bilety na koncerty, jedzenie i książki. Rezerwujemy wakacje nad morzem i wizytę w teatrze. Płacimy w internecie codziennie i korzystając z różnych urządzeń. Jak zyskać pewność, że nasze transakcje są bezpieczne?
Opublikowany ponad 6 lat
z Citi Handlowy Magazyn