Strona Głównamój blogJak stworzyć silne i bezpieczne hasło, którego nie zapomnisz?
mój blog

Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło, którego nie zapomnisz?

O tym, że nasze dane powinny być chronione mocnym hasłem nikogo nie trzeba przekonywać. Istnieje prosta technika, która pozwala wymyślać hasła łatwe do zapamiętania, a trudne do złamania.

Około 40 proc. internautów używa tego samego hasła do wszystkich swoich kont w różnych serwisach. Praktyka piętnowana przez ekspertów związanych z cyberbezpieczeństwem ma swoje uzasadnienie. Nie wszyscy wiedzą bowiem, jak istotne jest silne hasło i jak łatwo wymyślić takie, które trudno będzie złamać.
Najbardziej niebezpieczna sytuacja? To samo hasło do skrzynki e-mail do poszczególnych serwisów czy usług. Przestępca, który przejmuje lub łamie hasło do skrzynki pocztowej natychmiast spróbuje zalogować się nim do Facebooka czy innego serwisu. Dlatego tak ważne jest, by hasła były zawsze inne.

Hasłem nie powinno być słowo, które znajduje się w słowniku. Nie pomoże dodawanie cyferek na końcu - kawiarnia1 jest niemal tak słabym hasłem jak 123456

Jak wymyślić dobre hasło?
Stworzenie silnego hasła, które będzie łatwo zapamiętać, nie jest takie trudne. Trzeba pamiętać o kilku zasadach. Hasłem nie powinno być słowo, które znajduje się w słowniku. Przestępcy, kiedy tylko mogą, stosują zautomatyzowane próby przejęcia naszego konta. Specjalny algorytm będzie próbował odgadnąć nasze hasło do skutku stosując słowa ze słownika i jego warianty. Nie pomoże dodawanie cyferek na końcu - kawiarnia1 jest niemal tak słabym hasłem jak 123456.

W haśle powinny znaleźć się znaki specjalne, duże i małe litery. Lepszym hasłem będzie wiec K4wIarnIa!, ale i ono może zostać przez przestępców złamane.

W powyższym haśle nie brakuje dużych i małych liter, znaków specjalnych. Jak jednak zapamiętać, gdzie wstawić znak specjalny, gdzie wielką literę, a gdzie cyfrę? I na to jest sposób.  Trzeba po prostu wymyślić sobie własny wzór hasła.
Wymyśl wzór dla wszystkich haseł
Hasło należy oprzeć na zdaniu, określeniu, powiedzeniu, które ma jakiś niepowtarzalny związek z nami. Należy wybrać też określony zakres liczb i znaków specjalnych, których używamy.

Oto przykład: Zdanie "Nie lubię szpinaku" można zmienić w hasło: NiLuSz1@. Należy wybrać - w tym konkretnym wypadku - po dwie litery z każdego słowa, na końcu dodać cyfrę i znak specjalny. W przypadku Facebooka może być to zdanie, którego najczęściej zaczynamy konwersację, powiązane z imieniem. Przykład: "Co u ciebie Monika?" Stosując powyższą metodę zamieniamy je na CoUcMo1}.
Pomocne może być też to, co jest w naszym otoczeniu. Sentencję "Za oknem przystanek" zmienimy w ZaOkPrz4>. Wzór, który wymyślimy może być oczywiście bardziej skomplikowany. Hasło może przyjąć np. formę 8>ZaOkPrz.7 - w tym wypadku w haśle użyto cyfr z daty urodzenia. Możemy zmieniać kolejność wielkich liter, znaków specjalnych, cyfr. Byle tylko określić wzór, którego będziemy pewni. W wymyślaniu silnego hasła chodzi o to, by dla postronnej osoby było ono "czarną magią", a dla tego kto je wymyślił czymś prostym. Osoba postronna nie będzie wiedzieć, czy jako hasła użyliśmy np. nazwy i przekątnej monitora (MoSa22"1> - "Monitor Samsung 22"), czy koloru kubka (8BiKuWk.7 - Biały kubek w kropki).
Nigdy nie podawaj hasła
Przestępcy są w stanie zrobić naprawdę wiele, by przejąć nasze dane, a w konsekwencji pieniądze. Dlatego też hasła nie wolno zapisywać - nie tylko na kartce, ale i w pliku czy wiadomości e-mail. Ani przekazywać. Szczególnie przez telefon. Banki mają żelazną zasadę: pod żadnym pozorem nie poproszą o hasło do bankowości online. Jeśli zatem zdarzy się, że odbierzemy telefon od osoby, która zażąda danych logowania do banku możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustwem.
Warto też korzystać z oprogramowania antywirusowego, które wykryje próby przejęcia hasła. Te należy też regularnie zmieniać. Dobrym pomysłem jest też stosowanie uwierzytelnienia dwuetapowego (jest dostępne m.in. w Gmailu czy na Facebooku).
Przeczytaj także:

Kupujesz w sieci? Poznaj złote zasady bezpiecznych płatności online

Popularność smartphone'ów sprawiła, że w internecie kupujemy wszystko, od zabawek przez ubrania i meble. Bilety na koncerty, jedzenie i książki. Rezerwujemy wakacje nad morzem i wizytę w teatrze. Płacimy w internecie codziennie i korzystając z różnych urządzeń. Jak zyskać pewność, że nasze transakcje są bezpieczne?

Opublikowany około 4 lat

z Citi Handlowy Magazyn

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj