Strona Głównamój blogLuksusowy apartament kupię od ręki
mój blog

Luksusowy apartament kupię od ręki

Polski rynek nieruchomości luksusowych  - wyróżniających się prestiżową lokalizacją, architekturą, wielkością i jakością materiałów – stabilnie rośnie. I to zarówno pod względem liczby sprzedanych lokali, jak i ich ceny. 

Pomimo że nasz krajowy rynek nieruchomości nie jest wielki, to optymizmem napawa jego  olbrzymi potencjał wzrostu – o niebo wyższy niż w Zachodniej Europie.
Budujący wzrost
Eksperci szacują, że rynek apartamentów klasy premium w 2018 roku wzrośnie w naszym kraju o 8%, co byłoby kontynuacją trendu z poprzednich lat. W roku 2015 było to 7%, z kolei w 2017 roku w okresie od stycznia do września nabywców znalazło aż 460 luksusowych apartamentów, czyli więcej niż w całym 2016 roku. Pod względem ilości transakcji powyżej 20 tysięcy złotych dominuje Warszawa, gdzie w 2017 roku dokonano ich ponad 130. Ale sporym powodzeniem cieszą się nie tylko apartamenty w dużych miastach. Inwestorzy przychylnym okiem patrzą również na nieruchomości w kurortach wypoczynkowych – na przykład Sopocie albo Zakopanem.

970x250_własne-mieszkanie.jpg
Fundamenty większego popytu

Według ekspertów w 2017 roku liczba zamożnych Polaków wzrosła o 60 000, osiągając rekordowy poziom 1,1 mln osób. Co więcej, do 2020 roku ma ich być nawet 1,4 mln. Ta poprawa majętności naszych rodaków jest jednym z kluczowych fundamentów dobrej koniunktury na rynku nieruchomości luksusowych. Jednak liczba osób, które stać jest na najdroższe z nich szacowana jest na 40 000 – posiadają oni majątki warte więcej niż milion dolarów w aktywach płynnych.

Na uwagę zasługuje również fakt wzrostu zaangażowania w ten rynek klientów instytucjonalnych. Za świetny przykład może posłużyć fundusz Catella Wohnen Europ, który zakupił aż 72 apartamenty w nieruchomości Złota 44.
Ile kosztuje luksus?

W Europie najcenniejszy apartament znajduje się w Monako i kosztuje około 300 mln euro. Z kolei w Polsce najdroższy jak dotąd apartament sprzedano za 11 mln złotych. Gdzie? W inwestycji Złota 44. Jest to najpopularniejszy budynek mieszkalny w Polsce liczący 192 metry i aż 287 luksusowych apartamentów, za których metr kwadratowy średnio trzeba zapłacić 50 000 zł. Bardzo wysoko pną się również ceny apartamentów w kurortach nadbałtyckich. Przykładowo, w popularnym Mielnie ceny za luksusowe nieruchomości z widokiem na morze czy bezpośrednim wyjściem na plażę wynoszą od 19 000 do 22 000 zł zł/mkw. Jednak wg badań Polacy zupełnie inaczej postrzegają mieszkania klasy premium – w zależności od dochodów. Dla pewnej grupy, za luksusowe uważane są apartamenty, których metr wyceniany jest na 11 800 zł/mkw, ale już dla osób zarabiających powyżej 20 000 zł brutto miesięcznie, kwota ta wynosi 17 400 zł/mkw. Znaczenie ma również lokalizacja. Tu przoduje Warszawa, gdzie luksusowy apartament w prestiżowej okolicy średnio kosztuje 31 000 zł/mkw. Według specjalistów, nieruchomości definiowane jako luksusowe to takie, których cena przekracza 20 000 zł/mkw.

Dlaczego stawiamy na luksusowe apartamenty?

Większość nieruchomości klasy premium kupowana jest na potrzeby nabywców. Jedynie kilkanaście procent transakcji jest inwestycją na wynajem. Warto jednak zauważyć, że jest to tendencja wzrostowa. Wszystko dzięki niskim stopom procentowym. To one napędzają inwestycje w luksusowe nieruchomości na wynajem, które są łakomym kąskiem dla osób szukających alternatywy dla lokat bankowych czy akcji spółek giełdowych.

Citi Handlowy - Produkty Hipoteczne

Kredyt hipoteczny Citi Handlowy najlepszy w rankingu Expandera i Gazety Wyborczej oraz Bankier.pl

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj