Strona Głównaludzie & wydarzeniaTajemnice sukcesu najlepszych inwestycji zagranicznych minionego roku
ludzie & wydarzenia

Tajemnice sukcesu najlepszych inwestycji zagranicznych minionego roku

                                                                                                                                     Co łączy polski koncern spożywczy, którego produkty docierają do konsumentów w ponad 50 krajach świata z budową największej na kontynencie europejskim fabryki produkującej baterie do samochodów elektrycznych? Wspólnym mianownikiem jest niekwestionowany sukces biznesowy, ale jest coś jeszcze.  

Maspex i LG Chem to tegoroczni laureaci w czwartej edycji konkursu Emerging Market Champions. Wyróżnić najlepszych i zainspirować środowisko biznesowe do dalszego rozwoju – taki cel niezmiennie przyświeca konkursowi Emerging Market Champions. Nagroda zainicjowana przez prezesa Citi Handlowy, Sławomira S. Sikorę już od czterech lat przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy liderom przedsiębiorczości. Z 91 zgłoszonych kandydatur  na podium trafiły dwie – w kategorii polskich firm rozwijających działalność za granicą Maspex oraz LG Chem - z grupy przedsiębiorstw z rynków wschodzących inwestujących w Polsce.

Przywykliśmy do tzw. wewnątrzkontynentalnej wymiany handlowej. Dotychczas ponad 70 proc. obrotów handlowych w Europie wciąż realizowanych było przez kraje Starego Kontynentu. Tymczasem jak widzimy to na przykładzie naszych laureatów trend ten systematycznie się odwraca, a wymiana między rynkami wschodzącymi i rozwiniętymi zyskuje na intensywności.

Sławomir S. Sikora, prezes zarządu Citi Handlowy 

 Dla promocji wiodących przykładów w dziedzinie bezpośrednich inwestycji zagranicznych nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach „Polskie inwestycje zagraniczne” i „Zagraniczne inwestycje w Polsce”. Tegoroczny laureat Maspex dołączył do grona firm takich jak KGHM, Grupa Nowy Styl i Amica. LG Chem to kolejna z firm wyróżnionych obok Samsunga i Cemexu.
 W pierwszej kategorii zwyciężył MASPEX za konsekwentnie realizowaną strategię rozwoju grupy kapitałowej poza granicami Polski i  systematycznie finalizowane przejęcia zagranicznych firm, co pozwala markom grupy Maspex wzmacniać pozycję lidera w wielu segmentach w Europie Środkowo Wschodniej. W drugiej kategorii laureatem Nagrody została firma LG CHEM  za sukcesywnie powiększany potencjał inwestycyjny firmy w Polsce przyczyniający się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz za systematyczne wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich zakładach firmy, które przełożą się na aktywizację regionalnych poddostawców i producentów z branży motoryzacyjnej.
-Polskie firmy już dawno pozbyły się kompleksów i potrafią konkurować nie tylko ceną, ale również jakością produktów i innowacyjnością, Robert Wawro,  dyrektor generalny Maspex

-Polskie firmy już dawno pozbyły się kompleksów i potrafią konkurować nie tylko ceną, ale również jakością produktów i innowacyjnością, Robert Wawro,  dyrektor generalny Maspex

Ideą Nagrody Emerging Market Champions jest promowanie pozytywnych praktyk działań gospodarczych w wymiarze międzynarodowym, a także budowanie zrzeszającą osoby z różnych środowisk, istotnych dla życia publicznego i gospodarczego w Polsce, m.in.: byłych i obecnych ministrów, prezydentów miast, rektorów uczelni wyższych, ambasadorów państw z emerging markets w Polsce, przedstawicieli izb gospodarczych i mediów. W tym roku ponad 100 członków Rady nominowało 95 podmiotów (13 więcej niż w roku ubiegłym), z czego 61 w kategorii „Polskie inwestycje zagraniczne” oraz 34 w kategorii „Zagraniczne inwestycje w Polsce”. Wybór jest efektem analizy m.in. skali działalności, zasięgu geograficznego inwestycji a w przypadku zagranicznych inwestorów kluczowe pozostawały takie kwestie jak skala inwestycji w Polsce oraz liczba stworzonych miejsc pracy na terenie Polski.
 Wręczenie nagród uzupełniła dyskusja panelowa pod patronatem Citi Handlowy poświęcona relacjom transatlantyckim, moderowana przez Andrzeja Olechowskiego przewodniczącego Rady Nadzorczej banku. Zaproszenie przyjęła m.in. Candi Wolff, Executive Vice President of Global Government Affairs, Citi.
                                                                                                                                                                                                    
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj