Strona Głównamój blogPrzewodnik kibica - jedziemy do Rosji!
mój blog

Przewodnik kibica - jedziemy do Rosji!

64 mecze. 12 stadionów. 11 miast. Dziesiątki tysięcy zagranicznych kibiców. W Rosji każdy z nich może liczyć na emocje godne największego piłkarskiego święta – magiczną atmosferę, najpiękniejsze akcje, bramki i parady bramkarskie. Ale przed wyjazdem zawsze warto dobrze się przygotować, poznać kraj i zwyczaje mieszkańców. A wszystko po to, aby nikt i nic nie pokrzyżował nam planów.

Z myślą o kibicach poszukujących piłkarskich emocji przygotowaliśmy specjalny przewodnik,  który pomoże przygotować się na wyjazd do Rosji. Pierwsza część to podpowiedzi na temat różnic kulturowych, druga - na co klienci Citi mogą liczyć podczas pobytu w Rosji.  
Co warto wiedzieć o Rosjanach? 

Przed wyjazdem warto poznać podstawowe różnice kulturowe:
Nr 1 – uśmiech
Rosjanie są raczej narodem zdystansowanym i zamkniętym w sobie. Uśmiech nie jest codziennością. To raczej oznaka poświęcenia komuś lub czemuś większej uwagi, a w biurach międzynarodowych korporacji to po prostu gest uprzejmości i przyjaznego nastawienia.

Nr 2 – nastawienie do innych
Rosjanie postrzegani są jako naród towarzyski. Jednak na ulicy czy windzie unikają kontaktu z innymi, nie rozmawiają z nieznajomymi. To następstwa historii, która pokazała, ze otwartość i towarzyskość mogą być kosztowne.

Nr 3 – znajomość angielskiego
Niewiele osób posługuje się językami obcymi – nawet angielskim. Dlaczego? Wśród powodów jest mała liczba Rosjan wyjeżdżających za granicę i obcokrajowców przyjeżdżających z Zachodu. Być może ten turniej to zmieni.

Nr 4 - zakupy i restauracje
Sklepy czynne do 22:00, restauracje i puby otwarte do późnych godzin, a nawet białego rana, całodobowe dostawy jedzenia. To wszystko doceniają turyści.

Nr 5 – jedzenie na mieście 
Istnieją zazwyczaj 2 sposoby na rezerwację stolika. Pierwszy to strona www restauracji. Drugi to znajomi mówiący po rosyjsku, którzy zadzwonią i zarezerwują. Co ciekawe, niektóre restauracje w weekendy pracują tylko na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy". Napiwki raczej nie są doliczane do rachunku, ale są bardzo mile widziane – zwyczajowo 5-10% wysokości rachunku.

Nr 6 – taksówki
W Rosji wiele osób korzysta z aplikacji mobilnych firm taksówkarskich i przewożących osoby. Jest to po prostu tańsze. Istnieją zarówno przewoźnicy globalni, jak i lokalni: Uber, Gett, Yandex, Citymobil. Kierowcy doceniają zaokrąglanie kwot, np. z 40 do 100 RUB, ale płacenie zgodnie z wyliczeniami taksometra czy aplikacji jest zrozumiałe i w 100% akceptowalne.

Nr 7 – które piętro?
W Rosji parter to pierwsze piętro (pierwyj etaż). Próżno szukać w windzie przycisku z literą P, G (Ground floor) czy cyfrą 0.

Nr 8 – transport publiczny
W autobusach, tramwajach, trolejbusach czy metrze widok mężczyzn ustępujących miejsce osobom starszym, dzieciom czy kobietom jest czymś normalnym. Nie zawsze i wszędzie… ale tego się od nich oczekuje.

Nr 9 – Panie i Panowie
W Rosji kobietom mężczyźni otwierają drzwi, okrywają je kurtkami i płaszczami, płacą za kawę – nawet jeśli są tylko przyjaciółmi. Prawdziwi dżentelmeni.

Nr 10 – Rosjanki
Panie starają się wyglądać atrakcyjnie. Często zakładają wysokie obcasy, piękne i przyciągające wzrok sukienki, także do pracy.

Nr 11 – Szybcy i wściekli
Możemy poczuć się jak w domu. Korki to codzienność rosyjskich miast, a niecierpliwych kierowców łamiących przepisy i zbyt mocno wciskających gaz spotkamy prawie na każdym skrzyżowaniu.
A co warto wiedzieć jadąc do Rosji z kartą Citi Handlowy?

Moskwa, Sankt Petersburg, Niżny Nowogród, Rostow nad Donem, Samara, Wołgograd i Jekaterynburg. Klienci Citi Handlowy mogą łatwo i szybko wypłacić gotówkę, wymienić pieniądze czy skorzystać z pomocy anglojęzycznego doradcy w oddziałach Citi zlokalizowanych w aż 7 z 13 miast-gospodarzy.

Wsparcie oferuje również specjalna linia CitiPhone w języku angielskim dedykowana do obsługi zagranicznych Klientów Citi. Doradcy są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu pod numerem +7 495 589 29 20.

Mundial_badge.png
Na ulicy spotkasz też wolontariuszy Citi posługujących się językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Ich zadaniem jest pomaganie zagranicznym gościom „w terenie”. Jak ich rozpoznać? Będą nosić znaczek Citi z napisem „I can help”.

Co równie ważne, dzięki przynależności do grupy Citi, klienci Citi Handlowy mogą skorzystać z rabatów do 30% w wielu restauracjach i sklepach zlokalizowanych w miastach, w których rywalizują najlepsi piłkarze świata.

Kartę płatniczą warto podpiąć do bezpłatnego konta walutowego (w EUR, USD lub GBP). W serwisie bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej zajmie to tylko chwilę. Co w ten sposób można zyskać?  Płatności kartą bez kosztów przewalutowania i wypłaty walut, a także bezprowizyjne pobieranie środków z wszystkich bankomatów.
Przeczytaj także:

Planujesz zakupy za granicą? W takim razie się przygotuj! - Citi Handlowy Magazyn

Zakupy w weekend w Londynie albo w Paryżu? Czemu nie, to przecież tylko 2 godziny lotu z dowolnego lotniska w Polsce. Dodatkowo nie tylko mamy większy wybór, ale często również niższe ceny niż w polskich sklepach renomowanych marek. Turystyka zakupowa cieszy się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić.

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj