Strona Głównamój blogDlaczego tak kochamy biografie?  O popularności historii opartych na faktach w popkulturze i co z tego wynika
mój blog

Dlaczego tak kochamy biografie?  O popularności historii opartych na faktach w popkulturze i co z tego wynika

"Maria Skłodowska-Curie", "Amok", "Sztuka kochania", "Najlepszy", "Twój Vincent"  – co łączy te tytuły? Każdy z nich cieszył się popularnością wśród kinomanów w minionym roku, i każdy jest filmem opowiadającym prawdziwą historię danej osoby. 

Naukowcy. Sportowy. Lekarze. Przestępcy. Artyści. Co roku na półki księgarń czy na ekrany kin trafiają kolejne biografie i rynek wydaje się ciągle głodny kolejnych opowieści o prawdziwych ludziach. Dlaczego?
42-28068940.jpg

Bo najciekawszą  podróżą jest życie

Szukając inspiracji, lubimy spoglądać na osoby, które doświadczyły w życiu podobnych momentów, borykały się z przeciwnościami losu i je przezwyciężały szukając swojej ścieżki. Kochamy historie w których bohaterem mógłby być każdy z nas. Jak stwierdził Joseph Campbell w swojej kluczowej książce „Bohater o tysiąciu twarzy”, opowieść o wędrówce bohatera i jego przygodach na drodze do celu jest motywem uniwersalnym dla kultur pod każdą szerokością geograficzną. Badacz przeanalizował mity, podania i wierzenia Wschodu i Zachodu i doszedł do wniosku, że cykl przemiany bohatera towarzyszył ludzkości od wieków -  podobne schematy znajdziemy w historii Buddy,  Ozyrysa czy... Luke’a Skywalkera. George Lucas wymienia teorię monomitu Josepha Campbella jako jedną z kluczowych inspiracji przy tworzeniu uniwersum"Gwiezdnych Wojen".
Co wspólnego ma odkrycie Campbella z zainteresowaniem popkultury biografiami? Świetnym przykładem jak historie są konstruowane w oparciu o monomit jest francuski film „Nietykalni”, czyli opowieść o mieszkańcu ubogich przedmieść, który niemal cudownym zrządzeniem losu trafia do willi milionera, co okazuje się punktem zwrotnym w życiu obu mężczyzn. Na podobnym schemacie opiera się też medialna historia chłopaka z małej, podwarszawskiej miejscowości, wychowywanego bez ojca, który dzięki sile ducha i ciężkiej pracy został światowej sławy piłkarzem –brzmi znajomo? Tak, dziś Lewandowski  jest jednym z najbardziej znanych Polaków.   

Im trudniej, tym ...ciekawiej 

Historie osób, które wygrały z przeciwnościami losu, cieszą się nieprzemijającą popularnością. Fascynuje nas samo podjęcie rękawicy przez ludzi często niepozornych, zaskakująca volta jaką wykonują na swojej drodze do wielkiego finału. Taką postacią była Erin Brockovich, zagrana oscarowo przez Julię Roberts - samotna matka, kobieta bez wyższego wykształcenia, potencjalny odbiorca opieki społecznej, która rzuciła wyzwanie wielkiej korporacji.
Równie spektakularnym przykładem jest historia z naszego lokalnego podwórka pokazana w filmie i książce "Najlepszy" przedstawiająca losy Jerzego Górskiego, chłopaka silnie uzależnionego, który nie tylko wygrał z nałogiem, ale stworzył siebie na nowo za cenę nadludzkiego wysiłku i ciężkiej pracy. Pierwszy Polak z tytułem podwójnego mistrza świata w triathlonie był w czwartek gościem webinarium #TrendyRozmowy na profilu Citi Handlowy na Facebooku. Zapis video rozmowy dostępny jest na profilu Citi Handlowy na youtube.pl. 
P.S. Na koniec trailer do filmu "Najlepszy" .
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj