Strona Głównamój blogBieg po zdrowie – jak zacząć trenować?
mój blog

Bieg po zdrowie – jak zacząć trenować?

Oblegane strefy cardio na siłowni, trenujący na trasach biegowych i sznury jednośladów na ścieżkach rowerowych  - taki widok to już codzienność. Co sprawia, że Polacy tak masowo zaczęli dbać o formę? Jak trenować i jak robić to mądrze?

Skąd ta popularność zdrowego stylu życia
W Polsce mamy aktualnie około 2500 najróżniejszych klubów fitness i siłowni. Rocznie odwiedza je 2,8 mln osób, zostawiając w kasach blisko 3,7 mld złotych. Można śmiało powiedzieć, że szeroko pojęty trening i zdrowe podejście do codzienności stało się już stylem życia Polaków. Dlaczego? Staliśmy się po prostu świadomi. Wiemy, że ruch to klucz do lepszego życia. Rozumieją to w szczególności osoby z lepszym wykształceniem i bardziej zamożne. Ich odsetek wśród trenujących jest zdecydowanie największy.
Dlaczego warto ćwiczyć?
Odpowiedź jest prosta - dla siebie. Zalety treningu można wyliczać w nieskończoność. My postanowiliśmy podzielić je na 3 grupy:

1) korzyści dla Twojego ciała - zrzucenie kilogramów, piękna wyrzeźbiona sylwetka, lepsza wytrzymałość, siła i kondycja, młodszy wygląd
2) korzyści dla Twojego umysłu - lepsze samopoczucie, redukcja stresu, wyższy poziom koncentracji, optymistyczne nastawienie
3) korzyści dla Twojego zdrowia - pozytywny wpływ na serce, stawy, mięśnie, przemianę materii, układ odpornościowy, dotlenienie krwi, lepszy sen.
Jak wstać z kanapy i wylogować się z Facebooka?

Dobrym pomysłem może okazać się basen i rower. Aktywności te nie obciążają tak organizmu, a przede wszystkim stawów

Nikt nie sprzeda Ci złotej rady, która sprawi, że na bank zerwiesz się z wygodnej kanapy i pobiegniesz na siłownię. Ale jest kilka sposobów wartych przetestowania.

Wykup karnet na dłuższy okres – dla wielu osób sam fakt wydania pieniędzy wystarczy, aby ruszyć się z domu. Oczywiście zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary i nadmiernie nie przeciążać portfela. Dlatego warto korzystać z promocji na karnety. Naszym klientom polecamy Citi Specials, z którym mogą liczyć na 15% zniżki w klubach CityFit.  
Trenuj z kimś – kimkolwiek… umawiaj się z przyjaciółmi, znajomymi, rodziną, współpracownikami, sąsiadami. Tutaj chodzi o współuzależnienie i wzajemne motywowanie, w końcu obiecaliśmy komuś trening.
Minimalizm – nie musisz trenować 90 minut. Zacznij od 10 czy 20 minut ćwiczeń w domu. Kilka pompek, przysiadów, sztanga, hantle, brzuszki.
Tajemnice bezpiecznego treningu
Trzeba pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny nie dla każdego jest wskazany. Warto zawczasu się przebadać. Gdzie? Na dobry początek polecamy wizytę i spowiedź u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje Cię na dodatkowe badania. To się opłaca… w szczególności, jeśli masz zapewnioną prywatną opiekę zdrowotną, z którą zrobisz wszystko szybciej i wygodniej. Polecamy też skorzystać z programu Citi Specials i płacić za badania medyczne np. w Lux-Med z 5% zniżką.

A co jeśli okaże się, że trening fitness, crossfit czy ciężary nie są dla nas? Dobrym pomysłem może okazać się basen i rower. Aktywności te nie obciążają tak organizmu, a przede wszystkim stawów. Pływać możesz na krytych basenach o każdej porze roku.

Z kolei rower idealnie sprawdzi się podczas poruszania po mieście – tak naprawdę na dobry początek wystarczy Veturilo z aplikacją Citi Handlowy Bikes, dzięki której zaplanujesz trasę i trening, sprawdzisz spalone kalorie, a nawet dostaniesz powiadomienie o kończącym się czasie darmowego wypożyczenia. Jednak bez względu na to, jak chcesz trenować, pamiętaj o rozgrzewce, stretchingu po wysiłku i dobrej technice wykonywania ćwiczeń – zadbaj o nią od pierwszych minut, aby nie wyrobić sobie złych nawyków. Niech siła będzie z Tobą!
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj