Strona Głównamój blogSekret pysznych lodów, czyli Festiwal Smaków Citi Specials Tydzień Włoski
mój blog

Sekret pysznych lodów, czyli Festiwal Smaków Citi Specials Tydzień Włoski

Co prawda największa fala tegorocznych upałów już jest za nami, ale o lodach można marzyć cały rok, zwłaszcza o włoskich. I tak, wybór jest naprawdę duży. Jak znaleźć lody, które wprawią Twoje podniebienie w zachwyt? O tym przekonasz się już w dniach 16-22.09.2019 r. podczas Festiwalu Smaków Citi Specials.

Dolce vita
Gelato stanowią kwintesencję europejskich lodów. A miłość do tego typu mrożonych deserów trwa w najlepsze do dziś. Widać to doskonale w cieplejsze dni. Lody włoskie można przygotować z komponentów oferowanych przede wszystkim przez producentów ze słonecznej Italii. Tych, którzy wytwarzają  lody – prawdziwe, craftowe, oryginalne włoskie gelato jest jak na lekarstwo. W całej Polsce jest może z kilkadziesiąt takich lokali. Jednym z nich jest Lododajnia i jej Szef Operacji Arktycznych – Bartek Gogół. To on stoi za całym tym pysznym biznesem.
lody.pnglody3_n.pnglody2.png
Lododajnia w Tygodniu Włoskim
Zacznijmy od początku. Tata naszego bohatera wyszedł z pomysłem wysłania syna na specjalne warsztaty, a ściślej rzecz biorąc na University of Gelato. Tam pod okiem włoskiego Mistrza Bartek nauczył się podstawowych tajników lodowej profesji. W czasie nauki przyswoił ogromną ilość potrzebnej wiedzy, ale co najważniejsze zakochał się w lodach włoskich, a także w sztuce i artyzmie ich tworzenia.

Gelato to nie tylko wielka maszyna, trzeba mieć do nich też smykałkę, pasję i zaangażowanie. Warsztaty ukierunkowały Bartka i jego sposób postrzegania, tego co istotne w całym procesie. Stworzył nawet specjalne lodowe laboratorium, które swoją lokalizację ma we Wrocławiu. Od początku to właśnie tu pracował nad bazami i smakami. Chciał, żeby jego lody były w stu procentach rzemieślnicze, a nawet craftowe.

Powstała z tego naprawdę wyjątkowa mieszanka włoskiej tradycji i polskiego zaangażowania. Było to możliwe dzięki znalezieniu odpowiednich składników, które spełniały wysokie oczekiwania, jakie od samego początku postawił przed sobą Bartek. Pół roku trwało samo szukanie odpowiedniego mleka. Chodziło bowiem o wybranie jak najdoskonalszej bazy do wyjątkowych lodów. Owocowe składniki, które nadają niepowtarzalnego smaku pochodzą z pobliskich sadów. W nich zawarty jest duch Dolnego Śląska. Do produkcji lodów przeznaczone są tylko te najdorodniejsze, które gwarantują niesamowicie głęboki i wciągający smak. To tyle i aż tyle, bo dzięki temu powstaje produkt, który jest całkowicie niepowtarzalny.

A o smakowych doznaniach w Lododajni przekonasz się już od 16. do 22.09.2019 r. podczas Festiwalu smaków Citi Specials Tydzień Włoski. W naszej ofercie znajdzie się 20 nowych restauracji, które dołączyły do programu Citi Specials. Przy płatności kartą Citi otrzymasz do 20% rabatu, a oprócz tego na Ciebie i Twoich gości czeka prezent – kawa i przepyszny deser!
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj