Strona Głównamój blogWorek prezentów, ale nie za worek pieniędzy – jak przetrwać finansowo święta
mój blog

Worek prezentów, ale nie za worek pieniędzy – jak przetrwać finansowo święta

Dlaczego po dwóch dniach świętowania możesz poczuć się jak w Milionerach? Jak z 30% zniżki zrobić 40%? I na której poduszce możesz spać spokojnie po Nowym Roku? Przygotowaliśmy podpowiedzi, jak wprowadzić magię świąt do swojego portfela.

Pod choinkę kosmetyki dla cioci, klocki dla bratanka i biżuteria dla mamy. Na stół karp, pierogi, barszcz oraz ryba po grecku. To tylko niewielki procent wydatków w okresie świątecznym. Jak się do nich zabrać, aby nie wejść w Nowy Rok z minusem na koncie? Poznaj kilka prostych sposobów.
Dobrze mieć plan
Już przebierasz nogami, aby skoczyć po kartkę lub długopis? A może szukasz na pulpicie ikonki z Excelem, aby zrobić legendarną listę zakupów? Błąd. Przede wszystkim złap za telefon i ustal z bliskimi, jaki jest Wasz plan na Święta. Potrzebujesz odpowiedzi na takie pytania, jak:
- gdzie się spotykacie?
- czy będzie potrzebny dodatkowy transport?
- kto co przygotowuje ?
- jak się umawiacie w kwestii prezentów?
Ostatni punkt wymaga kilku dodatkowych słów. Pamiętaj, że prezenty podczas świąt nie są najważniejsze. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Zaproponuj rodzinie proste rozwiązanie – losowanie osób, które mamy obdarować lub limit na pojedyncze podarunki dla wszystkich.  
Dopiero teraz możesz zabrać się za listę zakupów. Oszacuj, ile mniej więcej potrzebujesz pieniędzy. Następnym wyzwaniem będzie wydać je zgodnie z wcześniejszymi założeniami. O czym nie możesz zapomnieć? O tym, że poza prezentami i potrawami, Święta to również:
- opakowania na prezenty – im większy gabaryt, tym droższa torebka,
- choinka – chyba że trzymasz w piwnicy sztuczną lub po prostu nie przyozdabiasz drzewka,
- dekoracje np. serwetki na stół, jemioła, świeczki i inne klimatyczne dodatki do ozdobienia mieszkania.
Ważne! Przed Wigilią nie myśl o zakupach dla siebie. Nawet jeśli sukienka z wystawy jest taka piękna lub wychodzisz z założenia, że coś Ci się od życia w końcu należy. Dlaczego? O tym kilka akapitów dalej ;)
Nie ma co mówić o wcześniejszym oszczędzaniu lub kupowaniu prezentów na trzy miesiące przed 24 grudnia. Za późno na takie rady, warto natomiast mieć z tyłu głowy ewentualne koło ratunkowe, np. świąteczną promocję z kartą kredytową.
Oceń swój dług 
Wyobraź sobie, że budzisz się 27 grudnia. Po porannych rytuałach sprawdzasz stan konta. Jak się on ma? Na to pytanie, niczym w Milionerach, są cztery możliwe odpowiedzi:  

a. Jest dobrze!
b. Słabo, ale stabilnie.
c. Gdzie popełniłam/em błąd?
d. Czy mogę zapaść w sen zimowy i obudzić się po pensji?
Definitywnie życzymy Ci odpowiedzi A. Życie pisze jednak różne scenariusze. Zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, trzeba działać. Ratunkiem może być karta kredytowa, której wydanie nic nie kosztuje. Spłacasz finansowe wsparcie przez 56 dni i nie martwisz się odsetkami. Nie musisz również ustawiać sobie przypomnień w telefonie, ponieważ te otrzymujesz bezpłatnie SMS-em.
Wyprzedaże jeszcze taniej
Pamiętasz jeszcze radę, aby nie skupiać się na sobie przed Świętami? Czas na odpowiedź dlaczego! Poświąteczny okres jest ku temu najlepszą okazją! Wyprzedaże w sklepach z ubraniami i elektroniką biją na głowę te z Black Friday czy Cyber Monday. Jeśli więc myślisz o nowej stylizacji na sylwestra – to wytrzymaj jeszcze chwilę.
Na obniżce cen możesz wyjść jeszcze lepiej z programem Citi Specials, z którym masz stałe rabaty u konkretnych sprzedawców. Przykład?
- 10% na produkty marki Wittchen – czy to nie pretekst do małej torebki na sylwestra?
- 15% na produkty Top Secret – na chłodniejsze dni przyda się nowy sweter.
- 10% na w butikach SWISS – i ciesz się nowym zegarkiem.
Nowy Rok – nowe wydatki
Warto ustalić cele budżetowe jeszcze przed sylwestrem lub na początku kolejnego roku. Poza oczywistymi czynnościami, jak zapisywanie wydatków i narzucaniem sobie limitów jest jeszcze jedna ważna kwestia – tzw. poduszka finansowa. Spać spokojnie pozwolą Ci odłożone pieniądze lub świadomość tego, jak podczas czarnej godziny umiejętnie skorzystać z pożyczki.
Zamiast omijać ją szerokim łukiem i mówić, że nigdy się jej nie weźmie, lepiej już wcześniej zapoznać się z tym tematem. Tak, aby w momencie kryzysu nie podejmować decyzji na szybko. Nie jest ważne, na co potrzebujesz gotówki, istotne są: elastyczność, minimum formalności i to, czy pieniądze będą dla Ciebie dostępne w godzinę?
Wiesz już jak przetrwać finansowo zbliżającą się gorączkę, ale mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę: Święta to fantastyczny czas – nie pozwól, aby zepsuły go rozmowy o pieniądzach. Wesołych ;)
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj