Strona Głównatrendy & raportyW niepewnych czasach liczy się stabilność pracy... i coś jeszcze.

W niepewnych czasach liczy się stabilność pracy... i coś jeszcze.

Atrakcyjne wynagrodzenie pozostaje niezmiennie najbardziej znaczącym czynnikiem pod kątem wyboru pracy. Stawiamy też na znane marki pracodawców, wierząc, że gwarantuje to stabilną karierę zawodową. 

To, co jest znakiem czasów – rozwój, równowaga między życiem prywatnym i zawodowym oraz otwarcie pracodawcy na różnorodność stają się warunkiem koniecznym do pozyskania najlepszych.
W różnorodności siła
Niezmiennie cenimy sobie pracę, która daje satysfakcję w postaci adekwatnego wynagrodzenia - tak tradycyjne  wnioski płyną z badania Employer Brand Research dla Citi. Jednocześnie to, co dziś spędza sen z powiek menedżerów Human Resources to wygranie na rynku dobrze wykształconych, zaangażowanych pracowników , dla których niejednokrotnie dobra płaca to nie wszystko. Dlatego też firmy stawiają dziś na bardziej indywidualne podejście do pracowników. W przypadku pokolenia millenialsów to międzynarodowe projekty z zakresu high-tech o dużym stopniu odpowiedzialności, dla aktywnych zawodowo mam – niejednokrotnie kluczowa jest równowaga między karierą a życiem prywatnym,  dla osób niepełnosprawnych – wykonywanie ciekawej pracy, która pozwoli na kontakt z innymi. Tak rozumiana różnorodność może stanowić dziś o przewadze pracodawcy na rynku... pracownika.
Wynagrodzenie ... po równo
Dziś 34% kobiet w Polsce nie jest aktywnych zawodowo. Coraz więcej czynnych dotąd zawodowo Polek decyduje się na rezygnację z pracy, przy czym nie dotyczy to jedynie pań będących przedstawicielkami najsłabiej opłacanych profesji. Czy może mieć na to wpływ fakt, że dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn sięgają – wg GUS - 35%?

Tymczasem w ciągu następnej dekady wpływ kobiet na globalną gospodarkę będzie co najmniej tak znaczący, jak wpływ ponad miliardowych populacji Chin i Indii, jeśli nie większy – wynika z raportu Citi Research, Women in Economy II . Zrównanie warunków kobiet i mężczyzn na rynku pracy, w tym sprawiedliwy system wynagrodzeń oparty o kompetencje, może doprowadzić – jak szacują analitycy Citi - do co najmniej 6-procentowego wzrostu PKB w krajach rozwiniętych w ciągu dekady, maksymalnie dwóch.

- W Citi wynagrodzenia, awans oraz rozwój nie mają płci – zasadą jest, że kobiety oraz mężczyźni na równorzędnych stanowiskach są wynagradzani tak samo, zgodnie z kompetencjami. Mają mieć przy tym takie same możliwości na rozwój – mówi Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy i CEO Citi w Polsce. Firmy, które zatrudniają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, notują o 15% większe przychody. W badaniach udowodniono, że na lepsze wyniki ogromny wpływ ma różnorodność – nie tylko płci, ale i narodowości, wieku czy poglądów. Dla globalnych organizacji to trend, którego nie wolno zlekceważyć. 
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj