Strona Głównamój blog7 wskazówek na temat odrabiania lekcji dla pracujących rodziców
mój blog

Jak to robią w USA?

7 wskazówek na temat odrabiania lekcji dla pracujących rodziców

Gdy byłam mała, moja pracująca mama rzadko pomagała mi w lekcjach. Wracała do domu wykończona, dobrze po godzinie 17.00, co niekoniecznie jest receptą na sukces w pracach domowych. Większość czasu opracowywałam zadania domowe samodzielnie i ponosiłam konsekwencje wtedy, gdy zrobiłam coś źle. 

Dla Citi - Ana Connery, blogerka i podróżniczka
Obecnie mam w domu trzecioklasistę i sama jestem pracującą mamą, i chociaż chciałabym móc spędzać z nim więcej czasu na odrabianiu lekcji, chciałabym także, by sam radził sobie z zadaniami. Jest to umiejętność, której będzie potrzebował długo po tym, jak ukończy 8 lat. Jednak czasami wydaje mi się, że ma więcej zadań (i pytań!), niż ja miałam kiedykolwiek i wtedy czuję się tak samo marudna i przytłoczona, jak on.

Zawsze staram się znaleźć sposób, by zrobić wszystko sprawnie i z łatwością. Te wskazówki pomogły nam przemyśleć nasze wieczorne przyzwyczajenia:
1. Zmień swój samochód w klasę na kółkach 

Trzymaj w samochodzie książki i ściągawki z pisowni, tak aby dziecko mogło czytać lub uczyć się w drodze na trening lub podczas załatwiania spraw.
2. Korzystaj z technologii 

Skype czy Messenger na Facebooku to zaledwie kilka sposób na kontaktowanie się z dzieckiem w czasie odrabiania lekcji, gdy jesteś w pracy. Możesz także ustalić codzienne spotkanie na przerobienie pytań.
3. Przeznacz czas rano
Praktycznie każdy z nas jest wykończony pod koniec dnia i odrabianie lekcji jest ostatnią rzeczą, na jaką ktokolwiek ma ochotę. W niektórych rodzinach o wiele lepszym pomysłem będzie wykorzystanie poranków. Wtedy masz więcej energii i jesteś w stanie lepiej się skoncentrować.
4. Odrabiajcie lekcje podczas gotowania
Spróbuj odrabiać z dziećmi lekcje podczas gotowania obiadu, tak że praca domowa jest gotowa wraz z posiłkiem. Jeżeli dziecko potrzebuje pomocy, jesteś tuż obok.
5. Zaangażuj do pomocy rodzeństwo 
Wykorzystaj swoje starsze dzieci do pomocy młodszym pod Twoją nieobecność.
6. Zapisz dziecko na świetlicę 
Wielu pracujących rodziców zapisuje swoje dzieci na świetlicę, częściowo po to, by upewnić się, że praca domowa została wykonana w obecności dorosłego, który może odpowiedzieć na pytania. Wprowadź zasadę, że praca domowa musi zostać odrobiona przed zabawą. Możesz powiedzieć opiekunom, że chcesz, by Twoje dziecko przez pierwsze pół godziny skupiło się na pracy domowej, a dopiero potem zajęło się innymi rzeczami.
7. Stwórz motywację 
Wprowadź nową zasadę w Twoim domu: do czasu Twojego powrotu z pracy lekcje muszą zostać odrobione, w przeciwnym razie dzieci nie będą mogły grać w gry wideo czy oglądać telewizji.
Przeczytaj także: 

Myślisz o prywatnej edukacji dla swojego dziecka? Sprawdź, jakie masz możliwości...i ile to kosztuje

Renomowane, drogie i… coraz bardziej popularne. Z roku na rok chętnych do nauki w szkołach prywatnych przybywa. Myślisz o takiej szkole dla swojego dziecka? Podpowiadamy, co warto wiedzieć i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Opublikowany prawie 4 lat

z Citi Handlowy Magazyn

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj