Strona Głównamój blogKupujesz w sieci? Poznaj złote zasady bezpiecznych płatności online
mój blog

Kupujesz w sieci? Poznaj złote zasady bezpiecznych płatności online

Popularność smartphone'ów sprawiła, że w internecie kupujemy wszystko, od zabawek przez ubrania i meble. Bilety na koncerty, jedzenie i książki. Rezerwujemy wakacje nad morzem i wizytę w teatrze. Płacimy w internecie codziennie i korzystając z różnych urządzeń. Jak zyskać pewność, że nasze transakcje są bezpieczne?

Jak wynika z raportu Interaktywnie.com, Polacy w 2018 roku mogą wydać w internecie nawet 50 miliardów zł. Klientów sklepów internetowych ciągle przybywa: z 26,5 mln internautów aż 54% robiło w zeszłym roku zakupy online. Z zagranicznych platform typu Amazon.com czy AliExpress korzysta już kilka milionów Polaków.  Zakupy w sieci to wygoda, niższa cena i szybka dostawa, ale też płatności dokonywane online.  Na co warto zwrócić uwagę płacąc za zakupy w Internecie? Oto kilka wskazówek, które zwiększą bezpieczeństwo przy transakcjach kartą w sieci.
Czy wiesz, co się dzieje na Twoim koncie?

Podczas płatności w internecie bank przed potwierdzeniem płatności powinien poprosić o wpisanie jednorazowego kodu SMS, który otrzymujemy na zarejestrowany numer telefonu. Przed potwierdzeniem operacji konieczne jest sprawdzenie, czy treść otrzymanego SMSa jest zgodna z wykonywaną transakcją. 

Dodatkowo, jeśli zakupów dokonujemy za pomocą bankowości mobilnej, możemy korzystać z usługi bezpłatnych powiadomień push, dzięki którym jesteśmy informowani o wybranych zdarzeniach na rachunku osobistym i/lub rachunku karty kredytowej. Jeśli jesteś klientem Citi Handlowy, wszystkiego dowiesz się tutaj.

Podejrzane transakcje na celowniku banku

Banki obserwują wszystkie transakcje dokonywane w ich systemach. W ten sposób chronią użytkowników przed nieautoryzowanym użyciem ich kart płatniczych.  Citi Handlowy na przykład chroni użytkowników swoich kart płatniczych poprzez informowanie o transakcji zidentyfikowanej przez bank jako podejrzana - zaraz po jej dokonaniu. 
A co, jeśli się rozmyśliłem?

Istnieje możliwość anulowania transakcji dokonanej za pomocą karty kredytowej w przypadku, gdy usługi lub towary nie zostały dostarczone przez sklep internetowy.  W niektórych bankach można skorzystać z usługi zwrotu pieniędzy tzw. chargeback – wystarczy skontaktować się z bankiem i poprosić o wystąpienie w Twoim imieniu o zwrot należności.
Bezpłatne zabezpieczenie 3D Secure 

To całkowicie darmowe, dodatkowe zabezpieczenie, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa płatności kartą w sklepach internetowych oznaczonych symbolem „MasterCard SecureCode” lub „Verified by VISA” poprzez weryfikację tożsamości osoby posługującej się kartą.  Dokonując transakcji w takim sklepie możesz zostać poproszony o potwierdzenie jej kodem SMS wysłanym na numer telefonu zarejestrowany w Twoim banku. Będąc użytkownikiem karty płatniczej Citi Handlowy posiadasz dostęp do bezpłatnej usługi 3DSecure. 
A co mogę zrobić sam? 

Najważniejsza wskazówka:  kupuj tylko w znanych i renomowanych e-sklepach.  Systemy internetowe takich sprzedawców mają przeważnie dużo lepsze zabezpieczenia, które są regularnie sprawdzane i uaktualniane. Poza tym warto stosować się do poniższych zasad zakupów online:
  • Upewnij się, że Twój komputer lub telefon posiada najnowsze wersje systemu operacyjnego i aplikacji
  • Sprawdź opinię o sprzedawcy internetowym
  • Sprawdź, czy w przeglądarce na początku adresu witryny widnieje „https” zamiast „http”
  • Szukaj symbolu kłódki, oznaczającej bezpieczne połączenie, aby Twoje dane nie zostały wykorzystane przez osoby nieuprawnione
  • Zachowaj ostrożność klikając w linki - odnośniki umieszczone w mailach od sprzedawcy
  • Nie dokonuj transakcji korzystając z publicznych sieci Wi-Fi
Więcej informacji o bezpiecznym bankowaniu można znaleźć na stronie internetowej banku dotyczącej zabezpieczeń:

Citi Handlowy - Safety

Citi Handlowy - Safety

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj