Strona Głównamój blogDywersyfikacja portfela inwestycyjnego na rynki lokalnie i globalnie
mój blog

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego na rynki lokalnie i globalnie

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego na rynki lokalnie i globalnie
W czasach, kiedy świat inwestycji stoi otworem, polscy inwestorzy wciąż wolą działać lokalnie. I teoretycznie nie ma w tym nic złego. Jednak ograniczanie swoich możliwości z całą pewnością źle wpływa na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, który pracuje na Twoją przyszłość. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto inwestować globalnie i poznaj bankowość premium!
Dlaczego polscy inwestorzy zamykają się na rynki zagraniczne?
Decyzja o wejściu na rynek inwestycji zawsze wiąże się z wieloma emocjami i wątpliwościami. Zastanawiasz się - czy zyskasz, ile możesz stracić, jakie aktywa będą dla Ciebie najlepsze? I w końcu postępujesz tak, jak większość krajowych inwestorów - stawiasz na akcje polskich spółek. Dlaczego?
· Bo wydają Ci się bardziej znajome i pewne.
· Bo masz wrażenie, że masz większy dostęp do informacji na ich temat.
· Bo inwestowałeś już w inne, lokalne aktywa i jesteś do nich przyzwyczajony. Za to rynki zagraniczne są dla Ciebie czymś zupełnie nowym i nieznanym.
· Bo lokalne inwestycje to brak ryzyka kursowego, a rynek walut jest bardzo podatny na wszelkie zmiany w sytuacji gospodarczej.
· Bo nie chcesz mieć do czynienia z Urzędem Skarbowym w przypadku błędu w rozliczeniach podatkowych.
· Bo nie lubisz płacić wyższych prowizji za zakup akcji. Gdy bezpośrednio kupujesz akcje na giełdzie, nie musisz zbyt wiele dopłacać.
Wiesz już, dlaczego Ty i inni polscy inwestorzy wolicie inwestować lokalnie. Ale czy faktycznie takie inwestowanie “po sąsiedzku” przyniesie Ci najwięcej korzyści?
Home bias jako największy błąd inwestora. Zyskasz, gdy go wyeliminujesz
Tendencja inwestorów do nadmiernego inwestowania w krajowe aktywa, zwana właśnie home bias (tłumaczenie - Domowe nastawienie), od lat interesuje branżę związaną z szeroko pojętymi finansami. Wydaje się przecież, że postępująca globalizacja powinna zachęcać inwestorów do przekraczania inwestycyjnych granic. Nic jednak bardziej mylnego.
Tymczasem, home bias wcale nie jest pozytywnym zjawiskiem. Bo żeby odnieść sukces i zyskać, warto zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko straty, a Twoja sytuacja finansowa nie jest uzależniona od sytuacji gospodarczej na jednym rynku. W konsekwencji, w długim terminie poprawisz stosunek oczekiwanej stopy zwrotu do ryzyka. Pamiętaj jednak, że Twój portfel powinien składać się z różnych aktywów. W budowie części akcyjnej kluczowe będzie dobranie odpowiedniej alokacji w poszczególne kraje. Standardowym modelem dla inwestorów jest lokowanie większej części zasobów w akcje krajów rozwiniętych, a mniejszej - akcje rynków wschodzących.
Bankowość premium. Bądź na bieżąco, inwestuj, zyskuj H2
Złotem naszych czasów z całą pewnością są wiedza i informacje. Produktem bankowym premium który je odzwierciedla jest rachunek Citi Gold. Zapewniający profesjonalne wsparcie doradców inwestycyjnych w zbudowaniu skutecznej strategii. Dzięki niej Twój portfel będzie odpowiednio zdywersyfikowany, a ryzyko będzie oscylować na poziomie, który akceptujesz i z którym czujesz się bezpiecznie.
Co jeszcze wyróżnia Citi Gold? Patrzymy na finanse i inwestycje w sposób praktyczny – i z Twojego punktu widzenia. Dlatego, zakładając u nas konto, zyskujesz m.in.:
· wiedzę certyfikowanych ekspertów - masz przydzielonego osobistego opiekuna, a do Twojej dyspozycji jest zespół specjalistów, którzy podpowiedzą Ci, jak inwestować globalnie,
· oferty na preferencyjnych warunkach - np. atrakcyjne warunki kredytów hipotecznych,
· Citi Kantor - platformę wymiany walut i możliwość zakupu waluty bezpośrednio na konto, które jest dostępne w aż 15 walutach,
· dostęp do bezpłatnych webinarów inwestycyjnych – bez wychodzenia z domu posłuchasz o aktualnych trendach rynkowych; dowiesz się, jak eksperci oceniają lokalną i globalną sytuację gospodarczą; zdobędziesz wiedzę, bez której inwestor nie może odpowiednio ocenić ryzyka.
Dzięki Citigold i naszym certyfikowanym ekspertom rynki zagraniczne stoją przed Tobą otworem. Teraz czas na Twój ruch!
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj