Wiesz, jak płacić kartą kredytową, ale wciąż zastanawiasz się... jak działa? W ciągu miesiąca robisz kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt transakcji bezgotówkowych i chcesz wiedzieć, co dzieje się po przyłożeniu karty do terminala? Są dni, kiedy zadajesz sobie pytanie, czy możesz zwiększyć swój limit kredytowy? A może chciałbyś, żeby Twoja karta była darmowa? W tym artykule znajdziesz wszystkie interesujące informacje.
Co to jest karta kredytowa i czym różni się od karty debetowej?
Po pierwsze, zastanówmy się nad pewną bardzo ważną kwestią. Jaką? Karta kredytowa a debetowa - jakie są różnice i czy transakcje wyglądają tak samo? Jedna i druga karta są plastikami, które ułatwiają codziennie płatności. Jednak podstawową różnicą jest to, czyje pieniądze wydajesz. Jako właściciel karty debetowej korzystasz włącznie z pieniędzy dostępnych na Twoim rachunku osobistym. W przypadku kredytówki wydajesz pieniądze w ramach przyznanego limitu. Jak się go ustala? Dzieje się to już podczas składania wniosku. To właśnie wtedy sprawdzana jest Twoja zdolność kredytowa i to właśnie na jej podstawie oraz Twoich potrzeb przyznawany jest limit.
Co miesiąc masz dwie opcje spłaty. Może spłacić całe zadłużenie lub zdecydować się na uregulowanie wyłącznie kwoty minimalnej. Pamiętaj jednak, że od pozostałej kwoty zostaną naliczone odsetki. Co w przypadku, gdy orientujesz, że przyznany Ci limit jest za mały? W takiej sytuacji możesz się zdecydować na zwiększenie limitu. Ale pamiętaj, że wtedy jeszcze raz bank weryfikuje zdolność kredytową klienta, czyli w tym wypadku Twoją. Spłata wykorzystanego limitu, dostępnego na karcie, musi odbyć się w ściśle określonym terminie, który na pewno będzie widniał w umowie. Dlatego dokładnie przeczytaj warunki użytkowania kredytówki. Od tego zależy, jak szybko będziesz musiał uregulować zaciągnięte zadłużenie.
Co dzieje się w momencie płatności kartą kredytową?
Z pewnością wiesz, jak korzystać z karty, ale to co dzieje się w kuluarach, jest owiane aurą tajemniczości - przynajmniej dla tych, którzy z bankowością lub finansami mają niewiele wspólnego. Teraz pomożemy Ci sprawdzić, jak wyglądają transakcje od bankowej "kuchni".
Ale żeby było to zrozumiałe, zrobimy to na przykładzie. Wyobraź sobie, że nagle zostajesz zaproszony na parapetówkę, urodziny lub inną imprezę okolicznościową. W takiej nierzewidywalnej sytuacji posiadanie karty kredytowej to bardzo duży plus, bo możesz skorzystać z dodatkowych środków w ramach limitu na karcie. Dzięki temu nie nadwyrężysz swojego domowego budżetu, nie zrezygnujesz z imprezy i nie zaciągniesz pożyczki. Jak skorzystać z kredytówki? Oczywiście, że w pierwszej chwili mogłeś pomyśleć o tym, żeby wziąć pieniądze z bankomatu, ale lepiej tego nie robić, bo może być Ci naliczona prowizja. Zamiast tego... po prostu zapłać swoją kartą, a bank nie naliczy opłat i prowizji. Wiesz już, jak najlepiej zapłacić za zakupy, ale co dalej?
Czas na poszukiwanie niepowtarzalnego prezentu, który ucieszy bliską Ci osobę. Możesz to zrobić w sieciówce, wielkim supermarkecie lub poszukać wśród osób z własną działalnością gospodarczą. To mogą być niewielkie butiki, sklepy z tzw. produktami rzemieślniczymi lub bio. A może postawisz na voucher, dzięki któremu Twój przyjaciel, siostra czy inny bliski zrealizuje jakieś swoje marzenie. Nieważne, na co się zdecydujesz. Ważne, żeby wybrane przez Ciebie miejsce posiadało terminal płatniczy. A obecnie raczej nie jest to duży problem. Często nawet na straganach i lokalnych bazarkach mikroprzedsiębiorcy ułatwiają zakupy swoim klientom i oferują płatności kartami. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu, możesz też zrobić zakupy online, ale musisz liczyć się z tym, że dostarczenie paczki chwilę potrwa, a kurier może nie zdążyć na czas.
Gdy już wybierzesz prezent, nie pozostaje nic innego, jak przyłożyć kartę do terminala. Lub - w przypadku płatności online - wprowadzić dane takie jak numer karty, imię i nazwisko posiadacza oraz numer CVV/CVC, który tradycyjnie znajdziesz na odwrocie kredytówki. I to właśnie w tym momencie dzieje się magia. Terminal wysyła transakcję do banku usługodawcy, czyli tego, kto oferuje Ci produkty lub usługi. Ale zanim środki trafią z Twojego banku do banku usługodawcy, najpierw transakcję musi zweryfikować agent rozliczeniowy, który jest pośrednikiem między usługodawcą, jego bankiem a Twoim bankiem. Po zaakceptowaniu operacji, środki są transferowanego z banku wystawiającego Twoją kartę do banku usługodawcy. Potwierdzeniem transakcji jest informacja wyświetlana na terminalu lub - w przypadku zakupów online - na ekranie laptopa lub telefonu. Proste, prawda?
Jak przebiega transakcja kartą kredytową w kilku krokach?
Opisaliśmy, czym jest i jak działa kredytówka, ale teraz pokażemy, jak to wygląda w kilku prostych krokach. Dzięki temu na pewno wszystko będzie jasne i wytłumaczone w przystępny sposób.
Krok 1 - Rozpoczęcie transakcji. Ty, jako posiadacz karty, płacisz za produkt lub usługę oferowaną przez Akceptanta. Akceptant to po prosty firma akceptująca płatności kartą - posiadająca terminal lub w przypadku sklepów internetowych, udostępniająca ten typ płatności.
Krok 2 - Autoryzacja. Agent rozliczeniowy pośredniczący w transakcji między bankami wysyła zapytanie do wydawcy karty, czyli banku, od którego otrzymałeś kredytówkę. Weryfikowane jest to, czy osoba posługująca się kartą może jej używać. Sprawdza się wszystkie dane (imię, nazwisko, numer karty) oraz dostępne środki. Dzięki temu wiadomo, czy transakcja może się w ogóle odbyć.
Krok 3 - Clearing. Po autoryzacji transakcji konto osoby płacącej kartą zostaje obciążone określoną sumą - za towar lub usługę.
Krok 4 - Rozliczenie transakcji. To już ostatni krok, który odbywa się tak naprawdę pomiędzy agentem rozliczeniowym a wydawcą karty, czyli w tym przypadku Twoim bankiem. Wszystko dzieje się za pośrednictwem jednego z systemów kart płatniczych, np. Visa lub Mastercard.
A jak działa karta kredytowa w City Handlowy?
Nasze kredytówki działają dokładnie tak samo! Ale skoro już o nich mówimy, przyjrzyjmy się im z bliska!
Karta kredytowa Citi Handlowy to mnóstwo korzyści i możliwości. Dzięki nim możliwa jest tak podstawowa rzecz, jak wypłata gotówki z bankomatów (wiąże się to z dodatkowymi kosztami – zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji) , przelew na inne konto czy dokonywanie płatności internetowych - zarówno w sklepach polskich, jak i zagranicznych. Warto jednak pamiętać, żeby z kredytówki korzystać mądrze. Każda transakcja obciąża rachunek karty, a co za tym idzie, powiększa się kwota zadłużenia, a Ciebie czeka większa spłata karty. Jeśli tego nie zrobisz, od zadłużenia na karcie zostaną naliczane odsetki, więc lepiej tego uniknąć.
Jeśli teraz zastanawiasz się, co lepsze - karta kredytowa czy pożyczka? Odpowiedź może być tylko jedna. To zależy. Od czego? Od tego, jakiej kwoty potrzebujesz? Czy zawsze chcesz mieć dodatkową gotówkę pod ręką? Pamiętaj też, że pożyczkę musisz spłacać w regularnych ratach, a z kredytówki korzystasz wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujesz. Dzięki temu "nie zjedzą" Cię odsetki, a Twoje finanse na pewno będą pod kontrolą.
Jak zapewne się domyślasz, większość banków ma w swojej ofercie kredytówki. Mamy ją też w Citi Handlowy. Żeby mieć kartę kredytową, nie jest Ci potrzebny rachunek w naszym banku.
Kiedy warto korzystać z kredytówki? Kiedy chcesz zrobić przelew za wakacje swojego dziecka. Gdy masz remont do zrobienia, zepsuł się samochód lub chcesz zrobić większe zakupy. Słowem... kiedy tylko chcesz. Powstałe zadłużenie warto spłacić w konkretnym terminie. Termin ten to tzw. okres bezodsetkowy. Tu trzeba zaznaczyć, że okres bezodsetkowy dzielimy na okres rozliczeniowy (trwający najczęściej 30 dni) i okres na spłatę zadłużenia (w Citi Handlowy 26 dni). Zazwyczaj okres bezodsetkowy trwa więc 30 dni plus 20-30 dni, ale w Citi Handlowy to 56 dni, w czasie których ta krótkoterminowa pożyczka jest w zasadzie bezpłatna. Może wydawać Ci się, że czy są to 52 czy 56 dni, to żadna różnica. Ale tak naprawdę każda cyfra ma tu wielkie znaczenie - bo to krótszy lub dłuższy czas do momentu aż bank zacznie naliczać odsetki.
Jak otrzymać kredytówkę od Citibank? Obędzie się bez zakładania konta osobistego czy wielodniowego wnioskowania. Wystarczy, że złożysz wniosek online i zrobisz selfie! Kartę otrzymasz pocztą, a potem... korzystasz. Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem, kredytówka jest darmowa, bo opłaty to... 0 zł za wydanie i użytkowanie karty.