E – commerce jako recepta na kryzys, zdalne zarządzanie zespołami oraz relacje z klientami w świecie wirtualnym - o tym eksperci rozmawiali 2. czerwca na konferencji online organizowanej przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga wraz z partnerami. Poznaliśmy również laureatów programu Biznes w Kobiecych Rękach oraz Mikroprzedsiębiorcę Roku 2019.
Uczymy się funkcjonowania w tzw. nowej normalności. Z mojej perspektywy, ta nowa rzeczywistość wymaga od nas po pierwsze – „zwinności” i szybkiego przystosowywania się do nowego otoczenia, po drugie – przyspieszonej digitalizacji. Jest to element, który będzie nas różnicować społecznie i ekonomicznie, jak nigdy przedtem. I po trzecie – zmierzenia się z nowym modelem pracy, gdzie zakres stosowania pracy zdanej będzie zależał od specyfiki prowadzonego biznesu. Cieszę się, że dzisiaj będziemy mogli porozmawiać o tym z przedsiębiorcami. Zwykle spotykaliśmy się podczas Światowego Dnia Citi dla Społeczności osobiście, ale mam nadzieję, że ta wersja online także będzie dla przedsiębiorców zarówno pomocna jak i inspirująca, podkreślił podczas wydarzenia Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.
Podczas panelu o e – commerce, zebrani eksperci: Tonia Bochińska, prezes Zarządu, współwłaściciel Early Stage Sp. z o.o., Iwona Dziedzic-Gawryś, Rzecznik prasowy, ZnanyLekarz.pl Sp. z o.o., DocPlanner, Tomasz Karwatka, CEO Divante oraz Piotr Tymiński, EMEA Digital Head, Citi Commercial Bank rozmawiali na temat tego, w jaki sposób ich firmy dotknęła pandemia COVID – 19. Na przykładach pokazywali w jaki sposób udało się im dostosować swoje biznesy do nowych warunków. Jak podkreślała Tonia Bochińska, na początku wydawało się to niemożliwe, żeby 33 tys. uczniów zapewnić zdalne nauczanie, ale udało się. W ciągu 4 dni. Zebrani doszli do wniosku, że nie znają przykładu firmy, która przegrałaby na e- commerce. Przegrali tylko ci, którzy się zamknęli, a także ci zupełnie nieprzygotowani na zmianę. Jak podsumował Piotr Tymiński z Citi: cała sytuacja wymusiła, żeby scenariusze działania o których myślano w dłuższej perspektywie wprowadzić natychmiast.
Uczestnikami rozmowy o zdalnym zarządzaniu rozproszonymi zespołami byli: Joanna Grzeszkowska, Talent Acquisition Manager Citibank Europe PLC, Marta Rudowicz-Drożdż, Redaktor Naczelna polskiej edycji magazynu ELLE, Radek Zaleski, Head of Growth, Netguru Jan Zborowski, wiceprezes, Software Development Association Poland SoDA oraz Krzysztof Zdanowski, Prezes Summa Linguae Technologies SA. Jak podkreślał Jan Zborowski, nastąpił taki przełom, ze praca zdalna stała się dodatkową szansą dla pracodawców na pozyskiwanie talentów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Z kolei Joanna Grzeszkowska wskazała na szybką adaptację tak dużej korporacji jak Citi – do nowych warunków.
Panel o relacjach z klientami doskonale podsumował prof. Tomasz Grzyb z SWPS: algorytmy nie zastąpią kontaktu z drugim człowiekiem. Na pewnym etapie klient potrzebuje raczej doznań niż produktu, a doznania zapewnia człowiek. Ci którzy to zrozumieją – przetrwają. W rozmowie wzięli udział także: prof. Aleksandra Przegalińska, Akademia Leona Koźmińskiego, dr Bianka Siwińska, CEO Perspektywy Women in Tech oraz Piotr Voelkel, właściciel Grupy Kapitałowej VOX.
Konferencja dostępna jest na kanale Citi Handlowy pod linkiem.
Podczas konferencji zostali ogłoszeni laureaci konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2019. Jak podkreślił Sebastian Perczak, Commercial Bank Country Head, Citi: Wspieramy mikroprzedsiębiorców i przedsiębiorców jako Citi i jako Citi Foundation. Dbamy o to, żeby polską przedsiębiorczość rozwijać. Także w tych trudnych i niepewnych czasach.
Tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2019 otrzymała firma SVEP + producent pneumatycznych masztów oświetleniowych wykorzystywanych podczas ratowania ludzkiego życia - głównie w pojazdach służb ratowniczych lub w trakcie zdarzeń ratunkowych. Znakomita część podzespołów jest produkowana wg własnej technologii, wyłącznie dla SVEP, przez sieć poddostawców, a sama logistyka materiałowa oraz intralogistyka realizowana jest w oparciu o normy niemieckiego instytutu VDA. Na co dzień pracujemy przy użyciu narzędzi na miarę produkcji przemysłowej XXI wieku oraz przemysłu 4.0 zarówno w kwestii software jak również podejścia procesowego i bezpieczeństwa pracy. Film o laureacie dostępny na kanale YT Stowarzyszenia Inicjatywa firm Rodzinnych.
W kolejnych kategoriach laureatami zostali: Nano Sanguis w kategorii PROGRES, Little Chef w kategorii SENIOR, MusicON Młody Biznes oraz Laava Tech w kategorii START. Więcej o wyróżnionych na kanale YT Stowarzyszenia Inicjatywa firm Rodzinnych.
Na wydarzeniu poznaliśmy także finalistki Biznesu w Kobiecych Rękach.
Program „Biznes w kobiecych rękach” organizowany przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet oraz Citi Foundation we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Jest to program skierowany do kobiet, które chcą założyć własną firmę. Dzięki wykładom, szkoleniom i indywidualnej pracy z mentorkami każda spośród uczestniczek ma szansę rozpocząć działalność. W 2019 roku W 2019 roku ruszyła kolejna edycja projektu skierowanego do 60 kobiet chcących otworzyć swoje firmy na terenie aglomeracji warszawskiej. Kontynuowane były wsparcie i mentoring firm stworzonych w programie. Projekt objął również 900 studentek – otrzymały one wsparcie w postaci dedykowanych warsztatów z zakresu rozwoju kompetencji zawodowych i przedsiębiorczych.
„Mikroprzedsiębiorca Roku” to konkurs realizowany przez „Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych”, Citi Foundation oraz Koalicję na Rzecz Mikroprzedsiębiorczości, w skład której wchodzą m.in.: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Przedsiębiorcza, Konfederacja „Lewiatan”, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego. Konkurs merytorycznie i organizacyjnie wspiera Fundacja Citi Handlowy im. L. Kronenberga. Celem konkursu jest wspieranie przedsiębiorczości, zachęcanie do zakładania własnych firm oraz wyróżnianie i promowanie najlepszych z nich jako przykładów efektywnych działań gospodarczych.
Partnerzy wydarzenia: Fundacja Ashoka, Fundacja Edukacyjna Perspektywy, Fundacja Think, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, StartupPoland, SoDa, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości- Youth Business Poland.