Strona Głównamój blogJak prawidłowo nosić maseczkę ochronną
mój blog

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną

Jak używać maseczki ochronnej?

Przeczytaj jak działają maseczki ochronne i jak ich używać, w związku z obowiązującym od 16. kwietnia obowiązkiem zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania nosa i ust po wyjściu z domu. Nakaz obowiązuje od czwartku - 16.04. Jak podało Ministerstwo na Twitterze: „Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy”. Sprawdź, jak nosić maseczkę ochronną, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo!
Jak działa maseczka ochronna?
Maseczka zasłaniająca nos i usta chroni przed zakażeniem drogą kropelkową i powietrzną, stając się barierą między środowiskiem a drogami oddechowymi. Koronawirus SARS-CoV-2 znajduje się w kropelkach śliny i może być rozprzestrzeniany również podczas zwykłego mówienia. Dlatego tak ważne jest, aby maseczka była tak dopasowana do twarzy, by z żadnej strony nie dostawało się do środka powietrze
Stosować można półmaski z wymiennymi filtrami, maseczki bawełniane wielorazowe oraz zwykłe maseczki chirurgiczne. Jednak WHO w swoich komunikatach jasno stwierdza, że maseczki chirurgiczne powinny być zarezerwowane dla służb medycznych. Jeśli jednak właśnie taka maseczka znajduje się w domowym zaopatrzeniu, warto wiedzieć, jak ją nosić.
Jak bezpiecznie nosić maseczkę chirurgiczną?
Jak prawidłowo założyć maseczkę na twarz by była szczelna i dobrze spełniała swoje zadanie ochronne.

Jak prawidłowo założyć maseczkę na twarz by była szczelna i dobrze spełniała swoje zadanie ochronne.

  1. Przed za założeniem maseczki zdezynfekuj ręce płynem na bazie mocnego alkoholu lub umyj je dokładnie wodą z mydłem.
  2. Załóż maseczkę chirurgiczną tak, by jej biała strona przylegała do twarzy, a metalowa blaszka do nosa.
  3. Maseczka powinna dokładnie zasłaniać twarz łącznie z podbródkiem.
  4. Po założeniu staraj się nie dotykać maseczki, a jeśli to zrobisz, dokładnie umyj ręce.
  5. Gdy tylko maseczka stanie się wilgotna, wymień ją na nową. Taka maseczka może stwarzać ryzyko zakażenia.
  6. Maseczkę należy zdejmować, trzymając za sznurki lub gumki. Nigdy nie dotykaj przedniej części maseczki.
  7. Po zdjęciu, dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.
  8. Pamiętaj! Maseczki chirurgiczne są jednorazowe. Po zużyciu, należy wyrzucić je do kosza.
Jak bezpiecznie zdjąć zużytą maseczkę ochronną

Jak bezpiecznie zdjąć zużytą maseczkę ochronną

Co z maseczkami bawełnianymi?
Maseczki bawełniane zakłada się podobnie jak maseczki chirurgiczne. Po ich ściągnięciu należy spryskać je płynem dezynfekującym na bazie alkoholu o stężeniu min. 70 proc., wyprać w wysokiej temperaturze min. 60 st. i po wysuszeniu wyprasować.
Jak dodatkowo zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii?
Pamiętaj też, że żadna maseczka nie ochroni Cię całkowicie przed zachorowaniem. Nosząc ją, nadal powinieneś zachować dystans, nosić rękawiczki, unikać kontaktu fizycznego z innymi osobami oraz do minimum ograniczyć wyjścia z domu. Wiele spraw, takich jak zakupy, przelewy czy nawet założenie konta lub karty kredytowej, możesz załatwić przez telefon lub laptopa. Sprawdź, jak bankować bezpiecznie z Citi Handlowy!
top-min.jpg
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj