Strona GłównaAktualnościKOBIETY W TECHNOLOGII
Aktualności

KOBIETY W TECHNOLOGII

Z roku na rok zwiększa się liczba kobiet pracujących w sektorze nowych technologii.  Panie coraz śmielej wchodzą w ten obszar, kierują spółkami technologicznymi, zatrudniają się w działach IT. Coraz więcej dziewcząt wybiera kierunki ścisłe, wiążąc z nimi swoją przyszłość. Przekonanie, że kobiety nie nadają się do pracy jako np. programistki, powoli odchodzi do lamusa. Z pewnością przyczyniają się do tego programy takie jak IT for SHE.  Jest to projekt  mający na celu pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Prowadzony jest przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, a jego partnerem jest Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.

Jednym z elementów programu jest Women in  Tech Camp  - największy w Europie obóz dla dziewczyn studiujących kierunki informatyczne. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło 150 studentek  z 30 uczelni. Odbyło się 70 warsztatów z zakresu zarówno tech jak i soft skills. W sesjach mentoringowych udział wzięło ponad 100 mentorów z partnerskich firm. Podczas inauguracji wydarzenia 8 pań, role – models, pracujących w działach technologicznych opowiedziało o swoich doświadczeniach. Jedną z nich była Magda Turlej, Manager ds. Zarządzania Poziomem Usług Rozwoju Systemów Bankowości Detalicznej Citi Handloiwy. Jak powiedziała: Warto pracować w technologiach, to coś, co  żyje i rozwija się i cały czas ewoluuje na naszych oczach. Szczególnie dobrze widać to w środowisku w którym pracuję tj., w banku. Wbrew powszechnemu przekonaniu w bankach niezwykle dużo dzieje się właśnie w obszarze nowych technologii.
W ramach IT for SHE prowadzony jest także Program Mentoringowy. Eksperci z Banku, CSC oraz firm biorących udział  w projekcie (m.in. Intel, Ericsson) doradzają młodym adeptkom IT jak mądrze pokierować swoją karierą, co zrobić, żeby tak wybrać zawód by czuć się spełnionym i usatysfakcjonowanym. Co roku ponad 30 dziewcząt korzysta ze wsparcia mentorów.
3Q2A2372.jpg
Jak mówi Radosław Cywiński, mentor w Programie IT for SHe manager d.s. rozwoju aplikacji w Centrum Badań i Rozwoju Produktów Bankowych Citi Handlowy: Mentoring to powrót do okresu gdy sam byłem „nowy” na rynku pracy. Po to by faktycznie pomóc mojej podopiecznej, osiągnąć cel jaki sobie obraliśmy, muszę czasami poszerzyć czy odświeżyć własną wiedzę. Przypomniałem sobie uczucie przerażenia jakie towarzyszyło mi w pierwszych dniach pracy. Jakie wyobrażenia o pracy w Banku, tak poważnej instytucji, były fałszywe a które się potwierdziły. Ta wiedza odpowiednio przekazana mniej doświadczonym mogą mieć niebagatelne znaczenie przy wyborze ścieżki kariery zawodowej. Ufam, że oboje skorzystamy na tej uczciwej relacji. Dzięki nauce wyniesionej z programu mentoringowego mogę świeżym okiem spojrzeć na wiele spraw, lepiej zrozumieć inny sposób myślenia a podopieczna pewniejszym krokiem wejść w życie zawodowe.
3Q2A3446.jpg3Q2A2515.jpg3Q2A3380.jpg3Q2A2536.jpg3Q2A2502.jpg
Izabela Piasny, Solutions Architect, Citi Service Center:  Mentoring jest dla mnie ciekawą i niezwykle rozwojową relacją między mną - Mentorką, a moją Mentee. Obie czerpiemy z niego korzyści kształtując nie tylko swoje umiejętności i nabywając wiedzę przydatną w sferze zawodowej, ale także rozwijając się tak po prostu - jako osoby. Dzięki takim programom, udaje mi się utrzymać kontakt ze światem studentów,  młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, poszukujących atrakcyjnych możliwości rozwoju kariery. Dzięki rozumieniu ich realiów, a także stylu życia i wartości, jestem w stanie nie tylko udzielać lepszych rad i wskazówek odnośnie kariery zawodowej, ale również kształtować i zmieniać moją organizację w taki sposób, aby przyciągała i utrzymywała  młode talenty. Personalnie, mentoring pomaga rozwijać mnie jako osobę zorientowaną na innych ludzi, na ich indywidualne mocne strony, potrzeby, talenty, które następnie uczę się wzmacniać w ludziach, aby pomóc im osiągnąć sukces i satysfakcję z tego co robią. Fakt, że mogę pomóc innym, a moja pomoc przynosi wymierne efekty, daje mi motywację do dalszego działania.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj