RRSO, inflacja, IPO – te pojęcia nic Ci nie mówią albo przyprawiają o ból głowy? Poświęć kilka minut i przekonaj się, co oznaczają!
Co to jest RRSO?
RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli wskaźnik, który jest niezwykle ważny podczas podejmowania decyzji o kredycie. Mówiąc wprost, RRSO to całkowity koszt zaciągniętego przez Ciebie kredytu. Każda instytucja finansowa, oferująca kredyty, musi informować swoich klientów o wysokości RRSO. Dzięki temu możesz porównać RRSO w różnych bankach i wybrać ofertę, która będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. RRSO uwzględnia m.in.:
- oprocentowanie
- prowizję banku
- wartość pieniądza w czasie.
Bank bierze więc pod uwagę to, przez jaki czas będziesz dysponować pożyczonymi pieniędzmi.
Co oznacza inflacja?
Inflacja to proces wzrostu ogólnego poziomu cen towarów i usług. Wzrost ten, żeby nazwać go inflacją, musi mieć w miarę stały charakter, który utrzymuje się w danym okresie. Pojedyncze, jednorazowe skoki cen wywołane jakimś nagłym zdarzeniem nie są określane jako inflacja. Nieodłącznym elementem tego zjawiska jest zmniejszenie siły nabywczej. Jakie są główne przyczyny inflacji?
- długofalowy wzrost cen ropy naftowej,
- długotrwały wzrost cen żywności, np. w wyniku suszy,
- polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny,
- niezrównoważony budżet państwa,
- przeinwestowanie gospodarki – wydatki skarbu państwa przewyższają wpływy,
- monopolizacja gospodarki.
IPO – co to takiego?
IPO to termin ściśle związany z giełdą i powstał od angielskiego “Initial Public Offering”, co można tłumaczyć jako – pierwszą publiczną ofertę – proces sprzedaży akcji poprzedzający debiut giełdowy. Oznacza to, że pierwsza oferta spółki akcyjnej wiąże się z jej oficjalnym wprowadzeniem na giełdę. Zanim akcje spółki będą mogły być przedmiotem obrotu na giełdzie, firma musi przejść proces dopuszczenia do handlu, który przeprowadza nadzorca rynku – w Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego.
Co warto wiedzieć o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym?
Zastanawiałeś się kiedyś, co stanie się z Twoimi pieniędzmi, jeśli bank, w którym masz konto, zbankrutuje? Dzięki BFG Twoje środki do 100 tys. euro są objęte gwarancjami, a Ty w razie upadłości banku otrzymasz zwrot depozytu bankowego. Jeśli razem z partnerem prowadzicie wspólny rachunek, limit 100 tys. euro obowiązuje każde z Was osobno.
W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym uczestniczą wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze, które mają polską licencję bankową. Ale nie ma w nim parabanków i właśnie dlatego to na takie miejsca trzeba wyjątkowo uważać. Do głównych zadań BFG należą:
W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym uczestniczą wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze, które mają polską licencję bankową. Ale nie ma w nim parabanków i właśnie dlatego to na takie miejsca trzeba wyjątkowo uważać. Do głównych zadań BFG należą:
- zwrot środków zgromadzonych na rachunkach bankowych w razie upadłości banku będącego uczestnikiem systemu gwarantowania depozytów,
- udzielanie pomocy finansowej bankom, które utraciły wypłacalność i podjęły się samodzielnej sanacji,
- wspieranie procesów łączenia się banków zagrożonych upadłością z silnymi instytucjami sektora finansowego,
- gromadzenie i analiza informacji dotyczących sektora bankowego.
Waluta bazowa
Jest to waluta, która jest punktem odniesienia dla obliczania kursu innej waluty zwanej walutą kwotowaną. Walutami bazowymi są przeważnie waluty o dużym znaczeniu handlowym – np. dolar amerykański, euro, frank szwajcarski czy funt szterling. W przypadku kursu EUR/PLN, walutą bazową jest euro a kwotowaną PLN.
Odsetki
Można je określić jako „koszt” poniesiony za korzystanie z cudzych pieniędzy, np. banku. Odsetki mają więc charakter kredytowy, a ich wielkość uzależniona jest od stopy procentowej, wysokości kredytu i czasu, jaki masz na spłacenie długu.
Mamy nadzieję, że przedstawione terminy bankowe nie będą miały już dla Ciebie żadnych tajemnic, a świat finansów będzie choć trochę bardziej przyjazny!
Mamy nadzieję, że przedstawione terminy bankowe nie będą miały już dla Ciebie żadnych tajemnic, a świat finansów będzie choć trochę bardziej przyjazny!