Strona GłównaAktualności20- lecie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora
Aktualności

20- lecie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

5 marca na Zamku Królewskim w Warszawie już po raz dwudziesty została wręczona Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane  jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy za szczególne osiągnięcia
w dziedzinie ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Laureatami Nagrody
w poprzednich latach byli m.in. Norman Davies, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Anda Rottenberg.

Nagroda im. Prof. Aleksandra Gieysztora to przykład inicjatywy, która jak żadna inna łączy w sposób wyjątkowy, mówi Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.  Jeśli spojrzymy na dorobek i historię jej laureatów oraz laureatek to możemy dostrzec wyjątkową pasję każdego z wyróżnionych, a także ich ogromny wysiłek i zaangażowanie w budowanie więzi międzyludzkich, międzyinstytucjonalnych oraz poszanowanie dla różnorodności, która wpisana jest w historię i codzienność dzisiejszej Polski. 
20190305_092.jpg
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest od 20 lat instytucjom bądź osobom za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Jest jednym z podstawowych działań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy w obszarze wspierania i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Leon Tarasewicz, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Andrzej Wajda, a także Norman Davies.
W tym roku Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda doceniła ks. bp. Waldemara Pytla, który został nagrodzony za ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy - miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki niezwykłej determinacji ks. bp. Waldemara Pytla, Świdnica jest dzisiaj autentycznym miejscem dialogu między kulturami i narodami.
Dwudziesta już gala, podczas której wręczono Nagrodę im. Prof. Aleksandra Gieysztora, odbyła się 5 marca na Zamku Królewskim w Warszawie.
Załączniki

Pobierz wszystkie

IP_XX edycja Nagrody im prof Aleksandra Gieysztora.doc

doc | 151 KB

Pobierz
20190305_126.jpg

grafika | 461 KB

Pobierz
20190305_092.jpg

grafika | 586 KB

Pobierz
20190305_090.jpg

grafika | 345 KB

Pobierz
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj