Strona Głównaludzie & wydarzeniaOddaj krew w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego
ludzie & wydarzenia

Oddaj krew w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego

To już 3. akcja krwiodawstwa organizowana przez wolontariuszy #CitiVolunteers i Urzędu Miasta St. w Warszawie. Tym razem wszyscy chętni będą mogli oddać krew 1. sierpnia w godzinach 12-16.00 w specjalistycznym ambulansie, który stanie przy ulicy Przyokopowej, przed główną bramą Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Akcja organizowana jest we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz harcerzami, którzy na miejscu pomogą koordynować akcję.
- To już trzecia odsłona tej ważnej, społecznej akcji. Wezmą w niej udział nasi pracownicy - wolontariusze, mieszkańcy oraz harcerze uczestniczący w zlocie harcerskim „Dziś jest Pojutrze” organizowanym w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.
W czasie dwóch pierwszych wydarzeń warszawiacy, wolontariusze Urzędu m.st. Warszawy i spółek Citi w Polsce: Citi Handlowy i Citi Service Center Poland zebrali w sumie prawie 20 litrów krwi. - To wspaniała inicjatywa, która w rocznicę Powstania Warszawskiego i przy udziale harcerzy nabiera szczególnego znaczenia. Po raz trzeci – i nie ostatni w tym roku! – organizujemy zbiórkę krwi, dla tych którzy jej potrzebują. Razem możemy zdziałać więcej - w rocznicę Powstania Warszawskiego zapraszamy wszystkich warszawiaków do przyłączenia się do wolontariuszy i harcerzy!, mówi Witold Zieliński, kierujący pracą Citi Service Center Poland.
Akcje krwiodawstwa realizowane są w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Program obchodów obejmuje kilkaset wydarzeń, które w ciągu 2018 roku rozgrywać się będą na terenie całego miasta i odwoływać, możliwie jak najczęściej, do lokalnej historii odzyskiwania niepodległości.
Kolejne odsłony akcji krwiodawstwa organizowanej wspólnie przez m.st. Warszawę oraz Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy odbędą się:
-  13. października podczas Wielkiego Pikniku Niepodległościowego,
-  10. listopada podczas Pikniku Historycznego.
Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), - -- być wyspanym,
- spożyć lekki posiłek,
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego,
- ograniczyć palenie papierosów,
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki,
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu.
Pełne kryteria kwalifikowania kandydatów na dawców znaleźć można na www.rckik-warszawa.com.pl.

Program Wolontariatu Pracowniczego w Urzędzie m.st. Warszawy został wdrożony w 2017 roku i jest elementem innowacyjnego projektu „Ochotnicy warszawscy”. Więcej informacji o projekcie oraz oferty wolontariatu z całej Warszawy można znaleźć na stronie www.ochotnicy.waw.pl oraz na profilu „Ochotnicy warszawscy” na Facebook’u.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Setną rocznicę niepodległości miasto stołeczne obchodzi pod hasłem Stolica wolności 1918–2018 zilustrowanym logotypem Wasza Warszawa. Sto lat temu Warszawa odzyskała status stolicy państwa polskiego. Wtedy też Polacy przyjęli swobody demokratyczne i nowoczesne rozwiązania społeczne – powszechne ubezpieczenia, wolność prasy i zgromadzeń. Dzięki temu w stolicy rozkwita kultura i nauka, rodzi się nowoczesna metropolia. Wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa to miasto należące do mieszkańców, dlatego ideą obchodów jest włączenie wszystkich warszawiaków w uroczystości rocznicowe i zaproszenie ich do wspólnego świętowania wolności.

Warszawa przygotowała wiele projektów, które upamiętnią rocznicę. Będą to imprezy ogólnomiejskie i dzielnicowe, na dziś jest to 420 wydarzeń, ale nie jest to liczba ostateczna.

Google Image Result for http://www.um.warszawa.pl/sites/default/files/imagecache/Ilustracja_o_wymiarach_800x600px/ilustracje/aktualnosci/logo_16x9.png

Found on Google from um.warszawa.pl

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj