Strona Głównatrendy & raportyJak stać się supergwiazdą bankowości cyfrowej?

Jak stać się supergwiazdą bankowości cyfrowej?

...lub też jak uniknąć zostania bankowym dinozaurem? Zapraszamy do zapoznania się z nowym raportem Citi GPS. 

Pod koniec roku 2017, kiedy większość ludzi zadawało sobie pytania w stylu „Czy wybierasz się na firmowe spotkanie świątecznie?” i „Co by tu kupić wujkowi Władkowi pod choinkę?”, jedno pytanie zyskało szczególnie dużą popularność: „Czy uważasz, że powinienem kupić bitcoiny?”. Choć większość ludzi nie miała pojęcia, na czym to wszystko polega, to jednak nagle zaniepokoiło ich, że mogliby przepuścić niepowtarzalną okazję. Wydaje się, że to najlepiej ilustruje dynamiczny rozwój branży FinTech i transformacji cyfrowej.
W pierwszym raporcie Citi GPS na temat branży FinTech, zatytułowanym „Transformacja cyfrowa: Jak branża FinTech prowadzi bankowość do punktu krytycznego”, eksperci Citi porównali Chiny i Zachód pod kątem wielkości inwestycji w branżę FinTech i upowszechnienia się tego rodzaju produktów na tamtych rynkach. Pokazano, że internetowi giganci zaczęli oferować usługi finansowe i zdobyli spory udział w rynku handlu internetowego i płatności osób trzecich w Chinach, podczas gdy w Ameryce Północnej zaledwie 1% przychodów w obszarze bankowości detalicznej przeszło do nowych modeli cyfrowych. Tym samym eksperci Citi uznali, że Chiny przekroczyły już punkt krytyczny, o czym świadczył fakt, że spółki FinTech miały podobną liczbę klientów co duże banki, natomiast Ameryka Północna i Europa dopiero się do tego punktu zbliżały, w miarę wzrostu udziału przychodów generowanych przez technologie związane z transformacją cyfrową.
Rok później, w drugim raporcie Citi GPS pt. „Transformacja cyfrowa raz jeszcze: Co spółki FinTech i inwestycje mówią nam o zmianach w branży”, eksperci przyjrzeli się bliżej Chinom i olbrzymiemu napływowi globalnych inwestycji venture capital w branży FinTech „karmiących” chińskie smoki FinTech. Dokonano przy tym analizy wzrostu tych smoków, który dokonał się w wyjątkowych okolicznościach. I tak okazało się, że inwestycje w branży FinTech w USA, choć postępowały wolniej niż w Chinach, zaczęły odchodzić od kredytowania, a rozwijać się w kierunku technologii InsurTech, RegTech i blockchain.
Po upływie kolejnego roku pytanie, przed jakim stają dziś banki, brzmi: jak stać się supergwiazdą bankowości cyfrowej i uniknąć zastania bankowym dinozaurem. Przyszłość branży finansowej przedstawia się jako coraz bardziej zintegrowany ekosystem, w którym usługi finansowe dla konsumentów oraz małych i średnich przedsiębiorstw świadczone są przez banki i spółki platformowe zakorzenione w handlu internetowym i mediach społecznościowych. Aby stać się bankami przyszłości, a nie reliktami przeszłości, banki muszą nie tylko zainteresować się nowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja i inne formy automatyzacji, ale również dążyć do przeorganizowania swoich systemów operacyjnych i technologicznych.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem Citi GPS a w nim więcej o sztucznej inteligencji, Big Tech, ale także wywiady z przedstawicielami czołowych FinTech o wyzwaniach i szansach. 

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj