W 2023 roku Citi Handlowy wypracował rekordowy zysk netto w wysokości 2,3 miliarda złotych. To wzrost o 46 procent w stosunku do roku 2022. Jego motorem były wyższe przychody w segmencie bankowości instytucjonalnej. Bankowość detaliczna odnotowała dynamiczne wzrosty, szczególnie w strategicznych segmentach: zarządzaniu majątkiem oraz w biznesie kartowym.
Całkowite przychody banku za cały zeszły rok wzrosły o 24 proc. r./r. do poziomu 4,5 miliarda złotych. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 3,3 miliardy zł (+20 proc. r./r.). Wynik z tytułu opłat i prowizji był o 18 milionów (-3 proc. r./r.) niższy w stosunku do poprzedniego roku. Koszty działania wraz z amortyzacją wyniosły 1,4 miliardy złotych i wzrosły o 8 proc. r./r. Koszty ryzyka w całym roku wyniosły 9 punktów bazowych (skumulowane roczne koszty ryzyka).
„Wypracowaliśmy bardzo dobry wynik. To konsekwencja realizacji strategii, w której skupiamy się na rozwijaniu relacji z obecnymi i nowymi klientami. Z optymizmem patrzę na rok obecny. Oczekujemy, że po 2023 roku, kiedy część krajów europejskich odnotowała stagnację lub recesję – kolejne miesiące przyniosą poprawę. To powinno pozytywnie wpłynąć na działania biznesowe naszych klientów. Wielu z nich widzi też potencjał do rozwoju w uruchomieniu środków Unii Europejskiej. To perspektywa jednak co najmniej kilku miesięcy,” powiedziała prezes zarządu Elżbieta Czetwertyńska.
W segmencie bankowości korporacyjnej kredyty w całym roku spadły o 9 proc. a depozyty urosły o 10 proc. wobec roku 2022. Wolumeny udzielonych kredytów długoterminowych i gwarancji akredytyw i faktoringu zwiększyły się o 3 proc. r./r. Wolumen transakcji płatniczych w bankowości cyfrowej dla firm (CitiDirect 3.0) wzrósł o 4 proc. r./r. do 35 mln transakcji.
W czwartym kwartale Citi Handlowy współfinansował plany akwizycyjne i inwestycyjne swoich klientów. Między innymi, w ramach konsorcjum czterech banków udzielił Breticontic Investments oraz Innova Capital finansowania na transakcję wydzielenia polskich zakładów produkcyjnych z międzynarodowej Pfleiderer Group. CitiHandlowy zapewnił jedną czwartą tego finansowania. Bank uczestniczył też w finansowaniu o wartości 1,6 miliarda zł Grupie American Heart of Poland w formule Sustainability-Linked Loan.
Bank był także aktywny na rynku pierwotnym dłużnych papierów wartościowych, m.in. poprzez organizację 11 emisji obligacji dla międzynarodowej instytucji finansowej w łącznej kwocie 4,6 mld złotych w roku 2023.
Citi Handlowy od wielu lat jest partnerem samorządów w tworzeniu nowoczesnej administracji i wdrażaniu innowacji w instytucjach samorządowych. Na początku tego roku bank podpisał umowę na kolejne cztery lata umowy współpracy z miastem Częstochowa oraz na kolejne trzy lata z miastem Ząbki. Do grona klientów banku dołączył także Lidzbark Warmiński.
W bankowości detalicznej liczba klientów zamożnych na koniec 2023 roku osiągnęła rekordowy poziom. W Citigold Private Clients była wyższa o 22 proc. r./r., a w segmencie Citigold o 13 proc. r./r. Aktywność inwestycyjna nowych i istniejących klientów wpłynęła na wzrost salda produktów inwestycyjnych (wraz z inwestycjami walutowymi) o 24 proc. r/r. Jednocześnie wzrosła liczba klientów korzystających z platformy Citi Kantor (+ 4,4 proc. r./r.) a także liczba transakcji walutowych (+8 proc. r./r.). Warto odnotować też dynamiczne wzrosty (+46% proc. r/r.) liczby klientów korzystających z usługi płatności wielowalutowej.
Akwizycja nowych kart kredytowych wzrosła o 65 proc. r./r. Citi Handlowy pozostaje jednym z liderów rynkowych pod względem wartości kredytów udzielonych na kartach kredytowych – na koniec grudnia udział banku w rynku wyniósł 17 proc. Wolumen sprzedaży pożyczek gotówkowych w całym roku 2023 wzrósł o 30 proc. r./r. oraz o 47 proc. czwartym kwartale 2023 wobec tego samego okresu 2022.
„Rok 2023 był rekordowy dla banku w wielu obszarach: przychodach, wskaźnikach rentowności oraz efektywności kosztowej. Z sukcesem zrealizowaliśmy również działania w obszarze zarządzania kapitałem - m.in. skuteczne zarządzając pozycją portfela papierów dłużnych. To co mnie szczególnie cieszy, to fakt, że znacząco podnieśliśmy zyskowność segmentu Bankowości Detalicznej, w tym kluczowego obszaru jakim jest zarządzanie majątkiem, między innymi dzięki pozyskaniu nowych klientów oraz aktywnej sprzedaży usług inwestycyjnych. Nasze działania przyczyniły się do bardzo dobrego zachowania kursu akcji Citi Handlowego, który w ciągu roku wzrósł o około 35 procent, a jednocześnie wskaźnik cena do zysku kształtuje się wciąż na atrakcyjnym poziomie w porównaniu do rynku,” - powiedział Patrycjusz Wójcik, wiceprezes zarządu do spraw finansowych.
W 2023 wskaźnik rentowności (ROE) ukształtował się na poziomie 29 proc., wskaźnik kosztów do dochodów wyniósł 32 proc. Łączny współczynnik wypłacalności był na poziomie 23,6 proc.
Pełen raport banku jest dostępny na www.citibank.pl.
Dodatkowych informacji udziela:
Marta Wałdoch, rzecznik prasowy, tel. 605 990 433
E-mail: marta.waldoch@citi.com
Zuzanna Przepiórkiewicz, specjalista ds.kontaktów z mediami, tel. 667 635 432
E-mail: zuzanna.przepiorkiewicz@citi.com
Bank Handlowy w Warszawie SA to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, oferująca pod marką Citi Handlowy bogaty i nowoczesny asortyment produktów i usług bankowości korporacyjnej, inwestycyjnej i detalicznej. Bank Handlowy obsługuje niemal 5,5 tys. klientów korporacyjnych i ok. 568 tys. klientów indywidualnych poprzez nowoczesne kanały dystrybucji oraz sieć oddziałów. Przynależność do Citigroup, największej na świecie instytucji finansowej, zapewnia klientom Banku Handlowego dostęp do usług finansowych w ponad 100 krajach.
Citi to wiodący partner bankowy dla instytucji z transgranicznymi potrzebami, globalny lider w zakresie zarządzania aktywami, a także bank ceniony przez klientów indywidualnych na rodzimym rynku w Stanach Zjednoczonych. Citi prowadzi działalność w ponad 160 krajach i jurysdykcjach, zapewniając klientom korporacyjnym, rządowym, instytucjonalnym i indywidualnym, a także inwestorom, bogaty wachlarz produktów i usług finansowych. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.citigroup.com | Twitter: @Citi | YouTube: www.youtube.com/citi | Blog: http://blog.citigroup.com | Facebook: www.facebook.com/citi | LinkedIn: www.linkedin.com/company/citi