Strona Głównamój blogCzy warto mieć ubezpieczenie podróżne?
mój blog

Czy warto mieć ubezpieczenie podróżne?

Obecność Polski w Unii Europejskiej niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest zniesienie granic co pozwala nam na szybsze i łatwiejsze zwiedzanie świata, z czego wiele osób korzysta.  Nie można się temu dziwić, bo często lot do ciepłej Hiszpanii trwa obecnie krócej niż wycieczka pociągiem z Krakowa do Gdańska. A słoneczna pogoda jest tam praktycznie zagwarantowana. Przed tym, czego nie możemy przewidzieć, ochroni nas ubezpieczenie podróżne.

EKUZ dla podróżujących po Europie
Przy całej przyjemności jaką dają nam podróże, warto się jednak do nich przygotować. Nie będę tu nawet wspominała o spakowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy, bo to zazwyczaj mamy na swojej liście sprawunków. Rzadziej jednak zastanawiamy się, co będzie gdy coś nam się podczas takiej podróży stanie. W Europie nie ma z tym większego problemu, wystarczy wyrobić sobie przed wyjazdem EKUZ ( Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), dzięki której to nasz rodzimy NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) pokryje wszystkie koszty ewentualnego leczenia. Karta wydawana jest na 12 miesięcy i można ją wyrobić w ciągu kilkunastu dni nawet bez potrzeby wizyty w oddziale funduszu.

Do końca kwietnia ceny ubezpieczeń są niższe nawet o 15% dla posiadaczy konta osobistego lub karty kredytowej w Citi Handlowy. Wystarczy podać kod zniżkowy HOLIDAY: https://online.citibank.pl/swiat-bez-granic/index.html?prid=chm

Sprawdź tutaj, jak wyrobić kartę EKUZ:

Jak wyrobić kartę EKUZ / Załatw sprawę krok po kroku / Dla Pacjenta / Narodowy Fundusz Zdrowia

http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz

Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ działa tylko na obszarze UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Lichtenstein), więc nie skorzystamy z niego np. w Szwajcarii. Istotny jest również fakt, że dzięki EKUZ pokryte zostaną koszty leczenia refundowanego w danym kraju. Pakiet takich usług nie musi się pokrywać z tym co mamy za darmo w Polsce, stąd też mogą pojawić się nieoczekiwane koszty. Dlatego dobrym pomysłem może być też dodatkowe ubezpieczenie.
Ubezpieczenie na dalsze wojaże
Gorzej sytuacja wygląda, jeśli podróżujemy w bardziej egzotyczne miejsca. Wtedy pozostaje nam tylko dodatkowo płatne ubezpieczenie podróżne. Polis tego typu jest bardzo dużo, różnią się tyloma aspektami, że ich porównanie również nie jest proste. Warto zacząć od lektury wyłączeń, czyli rzeczy za które ubezpieczyciel nie odpowiada. Cena ubezpieczenia zależy w głównej mierze od maksymalnych kosztów jakie zabezpiecza nam polisa. A te niestety potrafią rosnąć bardzo szybko w razie poważniejszych problemów.
Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe zalety jakie ma takie ubezpieczenie. Część z nich nie skupia się tylko na pokryciu kosztów leczenia, ale także pomoże nam w przypadku gdy np. zostanie zgubiony nasz bagaż na lotnisku albo w przypadku powszechnego ostatnio odwołania lotu.. Swoje pierwsze kroki w celu wyboru polisy najłatwiej jest skierować w stronę naszego banku. Zazwyczaj wykupienie ubezpieczenia przez bank jest nie tylko łatwiejsze, ale też wygodniejsze i zwalnia nas z konieczności gorączkowego poszukiwania najlepszej polisy w ostatniej chwili przez wyjazdem.
Co innego dla biznesmena, a co innego dla wyczynowca
Warto też zwrócić uwagę na charakter naszej podróży. Jeśli będzie to tylko wizyta służbowa na kilka dni, to prawdopodobnie wystarczy nam najtańszy pakiet. Jeśli jednak jedziemy na dłużej, albo uprawiamy wyczynowo niebezpieczny sport, to nie tylko warto zatroszczyć się o lepsze ubezpieczenie, ale również bardzo dokładnie przyjrzeć się liście wyłączeń. Nikt nie chce aby po fakcie okazało się, że skakanie ze spadochronem i związana z tym złamana noga, nie są objęte ochroną w naszej polisie. Kolejną kwestią są dodatkowe możliwości jakie daje polisa. O bagażach już pisaliśmy, ale poza typowymi kwestiami, polisy ubezpieczeniową mogą zaspokoić także inne nasze potrzeby. Jednym z takich przykładów jest dostęp do tłumacza. W razie wypadku lub podobnego zdarzenia, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie zapewnić nam pomoc w dogadaniu się z miejscowymi. Jest to często nieoceniona pomoc, jeśli nie znamy lokalnego języka. Hołdując zasadzie „przezorny zawsze ubezpieczony” z pewnością warto zwrócić baczną uwagę na wybór polisy zaraz po tym jak wybierzemy kierunek naszej podróży. Bo przecież jadąc na wakacje, wszystkie troski chcemy zostawić za drzwiami samolotu.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj