Strona Głównamój blogJak działa bankomat?
mój blog

Jak działa bankomat?

Pierwsze urządzenia pojawiły się na ulicach miast dopiero w latach 60. Najpierw przyjmowały papierowe karty, które bankomat zatrzymywał po dokonaniu transakcji. Automatyczny kasjer przyjmujący karty z paskiem magnetycznym został opatentowany w 1973 roku. Ale przełomową datą był 1977 rok. To wtedy prezes Citibanku przeznaczył 100 mln dolarów na sieć nowojorskich bankomatów. Rok później miasto sparaliżowała śnieżyca, a wykorzystanie bankomatów wzrosło o 20%. Dziś na świecie działają miliony takich urządzeń – w tym ponad 20 000 w Polsce. Na co je stać? Czytaj dalej.

Co to jest bankomat?

Bankomat to samoobsługowe urządzenie, które zrewolucjonizowało światową bankowość, zapewniając szybki dostęp do gotówki każdemu klientowi. Współczesne urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów – od monitora i czytnika kart przez moduł wpłat i wypłat po sejf oraz moduł szyfrujący. Z jego pomocą nie tylko wypłacimy gotówkę. Bankomat oferuje również inne usługi takie jak sprawdzanie salda konta, doładowanie telefonu, opłata rachunków czy nawet realizacja czeków (Meksyk, USA). Pora bliżej przyjrzeć się bezcennym możliwościom bankomatu.

Funkcje bankomatu

Bankomaty już dawno przestały być jednofunkcyjne – wypłata gotówki. W XXI wieku stać je na więcej. Oprócz wypłaty gotówki do głównych usług oferowanych przez bankomaty należą:
· sprawdzenie salda rachunku,
· wydruk historii rachunku,
· aktywowanie karty do rachunku,
· zmiana PIN-u karty.
Możesz też liczyć na inne praktyczne funkcje. Ale o nich warto napisać trochę więcej.
· Do coraz częściej spotykanych należy zbliżeniowa wypłata gotówki (contactless). Wystarczy przyłożyć kartę lub telefon ze specjalną aplikacją i technologią NFC do czytnika i poczekać na komunikat z prośbą o podanie kodu PIN.
· Inną niezwykle popularną funkcjonalnością jest możliwość wypłaty gotówki za pomocą systemu BLIK. Nie jest potrzebna karta. Wystarczy być właścicielem konta oferującego transakcje BLIK – np. w Citi Handlowy - i korzystać z aplikacji do bankowości mobilnej – np. Citi Mobile. Transakcja polega wyłącznie na podaniu unikalnego kodu BLIK, który generowany jest w aplikacji, a następnie zaakceptowaniu transakcji na telefonie. Proste, szybkie i bezpieczne.
· Warto wspomnieć też o funkcji wymiany walut. Niektóre bankomaty pozwalają na wypłatę gotówki na przykład w euro. Wystarczy być właścicielem rachunku w złotówkach. Ale jeśli posiadasz konto walutowe prowadzone w euro czy dolarach unikasz kosztów przewalutowania. A takie konto otworzysz w Citi Handlowy. Do wyboru masz aż 15 walut.
· Coraz większą popularnością cieszą się również bankomaty z funkcją wpłatomatu. Pozwala ona na szybkie i wygodne dokonywanie wpłat gotówkowych na konto. Po włożeniu karty lub podaniu numeru rachunku wystarczy wsunąć gotówkę w odpowiednią szczelinę. Bankomat przeliczy ją i poprosi o potwierdzenie. Jeśli wpłata mieści się w jednym pliku banknotów cały proces trwa dosłownie 2-3 minuty. Środki na koncie pojawiają się zazwyczaj maksymalnie do kilkudziesięciu minut po zakończeniu transakcji – lub natychmiast jeśli wpłata następuje w bankomacie banku, w którym osoba wpłacająca prowadzi rachunek.

Rodzaje bankomatów

Ze względu na funkcjonalności bankomaty możemy podzielić na kilka grup. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze.
· Cash dispenser – tylko wypłaty
· Depozytor (deposit machine) – tyko wpłaty
· Bankomat wielofunkcyjny – wpłaty, wypłaty i inne usługi dodatkowe

Jak działa bankomat?

Wystarczy włożyć kartę bankową do bankomatu albo przyłożyć ją do czytnika (lub telefon z odpowiednią aplikacją i technologią NFC). Po podaniu kodu PIN urządzenie łączy systemami informatycznymi banku, sprawdza tożsamość klienta i odbiera zgodę na transakcję.
Istnieje również usługa biometryczna pozwalająca na wypłatę środków za pomocą specjalnego czytnika. Identyfikuje on tożsamość, analizując wzór naczyń krwionośnych znajdujący się wewnątrz palca dłoni.

A ile kosztuje wypłata z bankomatu?

Mija już era darmowych wypłat z każdego bankomatu za pomocą kart debetowych. Dziś w tabeli opłat każdego banku znajduje się informacja o prowizji. Najczęściej dotyczy ona wypłaty z bankomatu nienależącego do banku klienta. Ale zdarzają się również banki, które klientom naliczają opłaty z korzystania z własnych bankomatów.
Prowizja może być kwotowa – np. 5 zł – lub procentowa – np. 3%, ale nie mniej niż 5 zł. Część banków oferuje płatne pakiety „darmowych” wypłat z bankomatów. Są również banki, które takie pakiety oferują w standardzie, bezpłatnie. Wśród nich jest Citi Handlowy. Nasze CitiKonto zapewnia pulę zarówno darmowych wypłat z bankomatów na całym świecie, jak i darmowych przelewów ekspresowych.
Warto pamiętać, że znacznie wyższe prowizje dotyczą wypłat z bankomatów za pomocą kart kredytowych. W tym przypadku trzeba się liczyć z kwotami rzędu 10 zł lub nawet 8% wartości transakcji. Dlaczego? Taka transakcja traktowana jest jako transakcja gotówkowa i dokonana kartą kredytową podlega znacznie wyższym opłatom.
Źródła
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj