src="https://www.facebook.com/tr?id=143773809603902&ev=PageView&noscript=1" />
Strona Głównamój blogCzy można przenieść kredyt hipoteczny? Wszystko o refinansowaniu hipoteki
mój blog

Czy można przenieść kredyt hipoteczny? Wszystko o refinansowaniu hipoteki

Wybór kredytu hipotecznego w istotny sposób wpływa na budowanie domowego budżetu. Należy zrobić to odpowiedzialnie, porównując oferty banków, czy korzystając z usług doradcy. Jednak nawet po podpisaniu umowy kredytowej warto trzymać rękę na pulsie. W przyszłości w Twoim lub innym banku może pojawić się atrakcyjniejsza oferta. A w takiej sytuacji kredytobiorca zawsze może refinansować swoje zobowiązanie.

Ale od początku. Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Analiza kredytu hipotecznego powinna brać pod uwagę kilka parametrów.
· Zdolność kredytowa
Czyli kwota na jaką bank jest w stanie udzielić Ci kredytu. Warto pamiętać, że jeśli jeden bank odmówi udzielenia kredytu, nie oznacza to, że zrobi to kolejny.
· Wysokość wkładu własnego
Zgodnie z rekomendacją KNF powinien on wynosić 20% wartości nieruchomości. Banki często stosują indywidualne podejście.
· Raty malejące lub równe
W przypadku rat malejących ich wysokość spada wraz z kolejnymi płatnościami. Często taka forma spłaty jest bardziej opłacalna, ale na początku mocniej obciąża domowy budżet. Z kolei stałe raty równomiernie obciążają budżet przez cały okres trwania umowy.
· Okres kredytowania
Im dłuższy tym niższe raty, ale wyższy całkowity koszt kredytu. Im krótszy tym wyższe raty, ale niższy całkowity koszt kredytu.
· Prowizja
Wysokość prowizji zależy wyłącznie od instytucji finansowej.
· Oprocentowanie kredytu
Ważny parametr, ale nie najważniejszy. Niskie oprocentowanie nie gwarantuje niskiego kosztu całkowitego kredytu.
· Całkowity koszt kredytu hipotecznego
Weź pod uwagę RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. W jej skład wchodzą odsetki, prowizje, ubezpieczenie i inne elementy.

Kiedy warto przenieść kredyt do innego banku?

Powodów może być wiele – od atrakcyjniejszej oferty po brak sukcesu w renegocjacji warunków obecnego kredytu. Poniżej znajdziesz sześć najczęstszych przyczyn refinansowania.
1. Wysokie oprocentowanie
2. Kilka kredytów hipotecznych
3. Problemy ze spłatą
4. Chęć szybszej spłaty
5. Zbyt wysoka rata
6. Niska jakość obsługi bankowej

Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

To po prostu przeniesienie zobowiązania do innego banku, które polega na spłacie aktualnego kredytu z pieniędzy uzyskanych w ramach kredytu otrzymanego od nowego kredytodawcy.

Jak przenieść kredyt?

Proces refinansowania jest prosty. A przenosząc kredyt do Citi Handlowy, możesz liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki. Gwarantujemy również aktywne wsparcie naszych ekspertów, którzy wyjaśnią wszystkie zawiłości i przejdą z Tobą przez cały proces.
· Na początek należy złożyć wniosek o finansowanie nieruchomości do nowego banku.
· Następnie bank sprawdza zdolność kredytową, nieruchomość i spłatę aktualnej hipoteki.
· Kolejny krok to spłacenie Twojej hipoteki u poprzedniego kredytodawcy przez nowego.
· Po dokonaniu przelewu poprzedni kredytodawca rozwiązuje umowę i wykreśla wpis hipoteki w księdze wieczystej.
· Na koniec bank ustanawia zabezpieczenie, a Ty cieszysz się kredytem hipotecznym na atrakcyjniejszych warunkach.

Czy przeniesienie kredytu hipotecznego się opłaca?

Najczęściej tak, ale oczywiście wszystko zależy od warunków jakie wynegocjujesz u nowego kredytodawcy. Refinansowanie może ułatwić spłatę zobowiązania przez obniżenie miesięcznej raty i całkowitego kosztu, a także przez wydłużenie okresu spłaty. Ale przenosząc kredyt hipoteczny, możesz zyskać też lepszą obsługę klienta czy atrakcyjne usługi towarzyszące.

Czy można refinansować kredyt w tym samym banku?

Tak. W tym przypadku proces refinansowania jest znacznie prostszy. Możesz liczyć na zdecydowanie mniej formalności. I co najważniejsze – większość banków akceptuje prośby klientów o skorzystanie z nowej, atrakcyjniejszej oferty.
Źródła
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj
src="https://www.online.citibank.pl/scripts/tracking/mbox.js " /> src="https://www.facebook.com/tr?id=143773809603902&ev=PageView&noscript=1" />