Strona GłównaAktualnościCiti Handlowy udostępnił klientom transakcje mobilne BLIK
Aktualności

Citi Handlowy udostępnił klientom transakcje mobilne BLIK

Od dziś BLIK jest dostępny dla klientów Citi Handlowy. Mogą oni szybko i bezpiecznie płacić w internecie oraz sklepach stacjonarnych, wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatów, a także realizować przelewy na telefon korzystając z tej usługi.
- Cieszymy się, że BLIK dołączył do płatności mobilnych, z których mogą korzystać nasi klienci. Transakcje przy pomocy kodu BLIK są już dostępne zarówno dla posiadaczy konta osobistego, jak i kart kredytowych Citi Handlowy. Aby z nich korzystać, wystarczy uruchomić aplikację Citi Mobile – mówi Tomasz Makowski, Dyrektor Biura Produktów Bankowości Zdalnej w Citi Handlowy.
Kliknij na banner, aby dowiedzieć się więcej.

Kliknij na banner, aby dowiedzieć się więcej.

Popularność BLIKA wśród klientów bankowych aplikacji mobilnych wciąż bardzo szybko rośnie, na koniec trzeciego kwartału br. aktywnie korzystało z niego 8,6 mln osób – to połowa wszystkich użytkowników regularnie wykorzystujących bankowe aplikacje w Polsce.
Klienci Citi Handlowy mogą płacić BLIKIEM w całym polskim e-commerce oraz coraz większej liczbie zagranicznych platform zakupowych, w terminalach płatniczych w sklepach stacjonarnych, a także wypłacać gotówkę z ponad 20 tys. bankomatów w całym kraju. Mogą również korzystać przelewu na telefon BLIK – czyli przesyłać pieniądze do innego użytkownika bez konieczności wpisywania jego numeru rachunku bankowego, a podając tylko numer telefonu.
BLIK w ciągu 6 lat obecności na rynku stał się najpopularniejszym systemem płatności mobilnych w Polsce. Kwartalnie BLIKIEM realizowane jest już prawie 200 mln transakcji o wartości blisko 27 mld zł. Rozwiązanie dostępne jest dla wszystkich klientów bankowych aplikacji mobilnych w Polsce. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP).
###
Dodatkowych informacji udziela:
Marta Wałdoch, dyrektor Biura Prasowego
Zuzanna Przepiórkiewicz, Biuro Prasowe
Bank Handlowy w Warszawie SA to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, oferująca pod marką Citi Handlowy bogaty i nowoczesny asortyment produktów i usług bankowości korporacyjnej, inwestycyjnej i detalicznej. Bank Handlowy obsługuje  6,2 tys. klientów korporacyjnych i ok. 687 tys. klientów indywidualnych poprzez nowoczesne kanały dystrybucji oraz sieć  26 oddziałów. W skład grupy kapitałowej Banku wchodzą takie podmioty jak: Dom Maklerski Banku Handlowego i Handlowy Leasing. Przynależność do Citigroup, największej na świecie instytucji finansowej, zapewnia klientom Banku Handlowego dostęp do usług finansowych w ponad 100 krajach.
Citi (NYSE:C) to wiodąca globalna instytucja finansowa, mająca około 200 milionów klientów w ponad 160 krajach. Poprzez swoje dwie odrębne jednostki operacyjne: Citicorp i Citi Holdings, Citi obsługuje klientów indywidualnych, korporacyjnych, rządowych i instytucjonalnych zapewniając im bogaty wachlarz produktów i usług finansowych w zakresie bankowości detalicznej, bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, usług maklerskich i zarządzania aktywami. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.citigroup.com lub www.citi.com.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj