Strona Głównamój blogRodzaje depozytów bankowych
mój blog

Rodzaje depozytów bankowych

Dowiedz się czym są depozyty bankowe oraz jakie rodzaje są najpopularniejsze!

Depozyt to pojęcie, które obiło Ci się o uszy, ale nie do końca wiesz, co należy przez nie rozumieć? Spokojnie! Wiemy, że świat finansów bywa skomplikowany, dlatego wszystko Ci wyjaśnimy!

Depozyt bankowy – definicja 

Depozyt bankowy to ogólna nazwa inwestycji finansowej, która polega na powierzeniu swoich środków finansowych (zwykle pieniędzy) bankowi. Osoba, która deponuje je w banku nazywana jest deponentem, a instytucja przyjmująca depozyt depozytariuszem.

Rodzaje depozytów 

Wszystkie depozyty można podzielić na depozyty na żądanie i terminowe
· Lokaty terminowe, depozyt terminowy – najczęściej ze stałą stopą procentową. Środki wpłacane są na czas określony, przed którym nie można ich wycofać. Najczęściej podpisuje się umowy na 3 miesiące, 6 miesięcy i na rok. Głównym założeniem lokat jest możliwość zarobku, ale jak to przeważnie bywa, jest jakieś “ale”. Wysokość odsetek od depozytu uzależniona jest od wysokości stóp procentowych. Gdy są niskie – tak jak teraz – oprocentowanie również jest niewielkie, a Ty praktycznie nic nie zarobisz.
· Depozyty avista, czyli depozyt na żądanie – są to rachunki bieżące w bankach, na których można zdeponować dowolną kwotę na czas nieokreślony. Innym słowy - mogą to być konta osobiste służące do codziennych płatności, przelewów czy wypłat w bankomatach. A także konta oszczędnościowe czy rachunki rynku pieniężnego.

Depozyty bankowe na świecie

Zasadniczo, na świecie obowiązuje taki sam podział depozytów. Zdarza się jednak, że mają inną nazwę lub są zdecydowanie popularniejsze niż w Polsce.
Bieżące rachunki w bankach w wielu miejscach nazywane są rachunkami czekowymi (eng. checking accounts). A wszystko dlatego, że kiedyś czeki były bardzo popularne – co można zauważyć na wielu, amerykańskich filmach osadzonych w ubiegłych dekadach. Co ciekawe, w niektórych bankach wciąż można korzystać z czeków. Nie jest to jednak zbyt wygodna forma operowania pieniędzmi – zwłaszcza w przypadku wyższych kwot. Realizacja czeku najczęściej trwa kilka dni i podlega dokładnej weryfikacji. Dysponent może otrzymać od razu 200 USD, a na resztę musi poczekać nawet kilka dni.
Poza Polską działają również tzw. certyfikaty depozytowe (eng. Certificate of deposit) które należą do depozytów terminowych. Ich konstrukcja jest podobna do kont oszczędnościowych, ale przeważnie mają wyższe oprocentowanie, a wycofanie środków przed wskazanym w umowie terminem, może być obwarowane karą. Po zakończeniu umowy można przedłużyć depozyt lub wypłacić środki wraz z odsetkami.
Skoro już mówimy o popularnych, światowych depozytach, warto w ramach ciekawostki wspomnieć o depozytach rzeczowych. Na pewno przynajmniej kilka razy widziałeś takie depozyty w filmach szpiegowskich. Jednak tak naprawdę nie ma w nich nic tajemniczego czy ekscytującego. To po prostu skrytki bankowe, w których można przechować biżuterię, dokumenty, papiery wartościowe czy inne, cenne przedmioty. Przed złożeniem depozytu trzeba wypełnić deklarację, w której wpisuje się wszystkie rzeczy, które zostaną zdeponowane. Przekazanie rzeczy powinno zawsze odbywać się w obecności pracownika placówki – jego zadaniem jest skontrolowanie, czy w skrytce na pewno znajdzie się to, co zostało zadeklarowane.

Co wybrać - konto oszczędnościowe czy konto osobiste?

Konto oszczędnościowe wydaje się idealnym wyborem dla osób, które chcą odłożyć trochę gotówki na gorsze czasy lub na inne cele, takie jak na przykład ukochane pasje. Niestety, podobnie jak w przypadku lokat, niskie stopy procentowe mogą wpływać na niewielki zysk. Czy w takim przypadku konto oszczędnościowe ma sens? A może lepiej postawić na rewolucyjne CitiKonto?
· 0 zł za prowadzenie konta
· 0 zł za kartę do kona z usługą wielowalutową
· 0 zł za wypłaty z bankomatów CIti
· 0 zł za pierwsze cztery wypłaty z innych bankomatów w miesiącu
· 0 zł za przelewy krajowe w Citibank Online lub Citi Mobile
· 0 zł za pierwsze trzy przelewy Express Elixir w miesiącu

Sprawdź wszystkie zalety rachunku bankowego w Citi Handlowy>>

Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj