Strona Głównamój blogKantor czy bank, gdzie kupić waluty na wakacje?
mój blog

Kantor czy bank, gdzie kupić waluty na wakacje?


A może zabrać gotówkę ze sobą i wymienić na miejscu albo płacić wszędzie kartą? Tutaj poznasz odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie praktycznie każda osoba wyjeżdżająca na zagraniczne wakacje. Zapraszamy do czytania – to Ci się po prostu opłaci… nie tylko podczas wakacji.
Ile wart jest kantor?
To zależy. Od kantoru. Te stacjonarne wciąż są popularne wśród Polaków, ale wymiana w nich walut wiąże się wyjściem z domu z większą ilością gotówki (rzadko wymienia się małe kwoty), co nie tylko kosztuje nas bezcenny czas, ale również wiąże się z ryzykiem – zgubienia czy kradzieży. A kurs? Bywa różnie w zależności od lokalizacji. Są miejsca oferujące atrakcyjne warunki, ale wystarczy wybrać się na dworzec czy lotnisko, a kurs będzie diametralne inny… mniej korzystny dla wymieniającego.
Ale na polskim rynku dostępne są kantory online, które w ostatnich latach zyskały sporą popularnością. Wszystko dzięki komfortowi – bez wychodzenia z domu – i oczywiście atrakcyjnym kursom – ceny walut są bardziej korzystne dla klientów w porównaniu do kantorów stacjonarnych. A czy e-wymiana ma jakieś minusy? Kłopotliwa może się okazać konieczność założenia konta walutowego. Minusem na bank będzie też brak negocjacji kursu w przypadku większych kwot i brak dostępu do gotówki – w końcu podczas wycieczek niewielka ilość obcej waluty w kieszeni zawsze może się przydać.
A może lokalny kantor?
Z wymiany gotówki na miejscu korzysta spora część turystów. Na takie podejście decydujemy się zazwyczaj w przypadku walut, które są trudno dostępne w kantorach.
Tutaj warto wiedzieć, gdzie znaleźć bezpieczny lokalny kantor z korzystnym kursem. Najlepiej taki, który zysk czerpie nie tylko z turystów. Dlatego polecamy zasięgnąć języka u lokalsów – np. na recepcji w hotelu czy restauracji. Pamiętaj tylko, że poza granicami Polski nie jest łatwo trafić na kantor, który wymieni złotówki na lokalną walutę. Lepiej mieć przy sobie euro lub dolary. I to jest największy minus tego rozwiązania. Trzeba pamiętać też, żeby po każdej wymianie dokładnie przeliczyć gotówkę. Polecamy również wymianę małych kwot.
…ale kartę płatniczą też ze sobą zabierz
Po co? Po pierwsze, zawsze możesz wypłacić lokalną walutę z lokalnego bankomatu. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie – bierzesz tyle gotówki, ile potrzebujesz. Co ważne cenę wymiany determinuje tutaj kurs Narodowego Banku Polskiego. Po drugie, mając przy sobie kartę płatniczą zapłacisz nią w restauracjach, hotelach czy sklepach zazwyczaj bez żadnej prowizji. Kwota płatności zostanie przeliczona według aktualnego kursu w banku, do którego przypisana jest karta.
Warto pamiętać, żeby przed wyjazdem na zagraniczne wakacje sprawdzić jednak warunki korzystania z karty płatniczej. Zajmie to tylko chwilę, a unikniesz niemiłej niespodzianki – np. prowizji za zagraniczne płatności, kosztów przewalutowania.
Czyli które rozwianie jest najlepsze? Poznaj złoty środek!
Jest sposób, żeby przed wakacjami zrobić sobie wolne od latania po kantorach, porównywania kursów. Jaki? Po prostu wystarczy założyć w promocji CitiKonto, które łączy najlepsze cechy kantoru online z możliwościami globalnego banku, który posiada placówki w ponad 100 krajach na 6 kontynentach.
Dlaczego się opłaca? Z CitiKonto zyskujesz:
· szybką i wygodną wymianę walut po kursach konkurencyjnych do kantorów internetowych,
· płatności kartą debetową za zakupy na całym świecie dzięki Citi Global Wallet​ bez kosztów przewalutowania,
· konta walutowe, prowadzone w 14 walutach obcych,
· aplikację Citi Mobile, z której możesz korzystać bez granic, gdzie tylko będziesz,
· dostęp do automatycznych zleceń walutowych warunkowych.
Rewolucyjne CitiKonto otworzysz, robiąc sobie selfie – szybko i bez wychodzenia z domu. A oprócz wygodnej wymiany walut po korzystnych kursach możesz liczyć na dostęp do rabatów do 50% u ponad 300 partnerów – hoteli, restauracji, wypożyczalni samochodów, biur podróży czy sklepów z elektroniką lub kosmetykami.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj