Strona Głównamój blogNajczęstsze wydatki, których można uniknąć
mój blog

Najczęstsze wydatki, których można uniknąć

Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać ani grosza, a są takie, na których wręcz trzeba. Tylko jak je znaleźć? Nie jest to ani proste, ani oczywiste, a kieszeń przecież nie jest bez dna. Poznaj nowe spojrzenie na oszczędzanie!

Na temat oszczędzania powstało już mnóstwo poradników. Jednak one same nie spowodują tego, że pieniądze przestaną Ci uciekać z konta. Kluczem jest ograniczenie zbędnych wydatków.
Odłóż oszczędności, nie odkładaj oszczędzania
Pieniądze na koncie nie biorą się znikąd. Jeżeli chcesz, by zadomowiły się na nim na dłużej, zastosuj prosty trick. Załóż, jaką kwotę miesięcznie chcesz odkładać (nie przesadzaj!) i przelej ją na konto oszczędnościowe lub wypłać od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. Możesz również skorzystać z naszego kalkulatora oszczędności, by dowiedzieć się ile możesz oszczędzić dzięki karcie kredytowej Citi. Nie czekaj. Traktuj tę kwotę jako „niedostępną”, aby nie naruszać jej pod byle pretekstem.
To doskonałe i zarazem proste rozwiązanie będzie Twoim pierwszym krokiem, który w pewien sposób wymusi na Tobie ograniczenie zbędnych wydatków. Jednak pamiętaj, że nie mogą one znacząco naruszać Twojego komfortu życiowego. Wydatki są jak dieta: nie chodzi o to, by wydawać mniej, a mądrzej i lepiej.
Których wydatków mądrze uniknąć?
Zacznij od siebie. Zapytaj samego siebie, co lubisz i czego potrzebujesz, a z czego możesz zrezygnować. Szybko znajdziesz kilka punktów, z którymi się utożsamiasz.
· Być może zamiast kupować i utrzymywać samochód możesz przesiąść się na rower lub korzystać z ogólnodostępnego carsharingu i poznawać nowe rozwiązania technologiczne.
· Nie kupuj wody butelkowanej, tylko pij tę z kranu i korzystaj z butelek filtrujących. To przy okazji świetne rozwiązanie dla „spragnionych” ekologii
· Nie wyrzucaj jedzenia. Jeżeli gotujesz na dwa dni, zabieraj ze sobą jedzenie do pracy – a jeżeli kupujesz jedzenie w pracy, zabieraj to, co zostało do domu.
· Przejrzyj opłaty abonamentowe – być może powinieneś zrezygnować ze Spotify, a zostawić tylko Netflix? A jeśli Netflix, to po co kablówka? Być może nie potrzebujesz też kursów online? A być może Twój abonament za telefon jest zdecydowanie za wysoki. Sprawdź wszystko, krok po kroku.
· Wypożyczaj książki, zamiast kupować. Pamiętasz jeszcze, gdzie jest najbliższa biblioteka?
· Zamień oszczędzanie w wyzwanie: 12h lub 24h bez wydawania ani złotówki! Dasz radę?

W chwilach słabości powtarzaj sobie: nie żyjesz po to, by oszczędzać, lecz oszczędzasz, aby fajnie żyć!

Jakie wydatki ograniczyć w pandemii?
Pandemia i szeroko zastosowany home office to również doskonały pretekst do mądrego oszczędzania i ograniczenia zbędnych wydatków.
· Anuluj karnet na siłownie, Multisport czy bilety do kina – niestety to nie czas na ich wykorzystanie.
· Ogranicz kupowanie ubrań – w dobie pandemii i home office nasza szafa może zostać nieco ograniczona. A jeśli już musisz, to może kupuj z promocji?
· Odkładaj pieniądze, które normalnie wydajesz na wyjazdy, wakacje, komunikację miejską czy paliwo. Szybko zrobi się z nich pokaźna sumka!
Czasami warto wydawać, by oszczędzać…
A może spójrz na to wszystko od nieco innej strony. Nowe podejście do ograniczania wydatków powinno także uwzględniać to, na czym NIE warto oszczędzać. Dlaczego?
· Dbanie o ciało, zęby, pozwoli Ci zaoszczędzić na przyszłość np. na dentyście i żyć lepiej!
· Regularne serwisowanie sprzętu w domu czy samochodu uchroni Cię od kosztownych awarii. A to przecież też wydatki!
· Płać kartą i odbieraj bonusy – znajdź taką ofertę banku, by dostać nagrodę „na start” dla nowych klientów lub otrzymywać zwroty pieniędzy za płatności bezgotówkowe!
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj