Strona Głównamój blogCzym różni się karta kredytowa od debetowej i dlaczego warto ją posiadać?
mój blog

Czym różni się karta kredytowa od debetowej i dlaczego warto ją posiadać?

Najprościej mówiąc, w przypadku karty debetowej możesz wydać dokładnie tyle, ile masz na koncie, a dzięki karcie kredytowej korzystasz z pieniędzy banku. Na spłatę zobowiązania masz prawie dwa miesiące! Dlatego to idealne rozwiązanie, gdy potrzebujesz dodatkowych środków, np. na nieplanowane wydatki.
Jak działa karta kredytowa, a jak debetowa?
Karta debetowa jest wydawana do Twojego rachunku bankowego. Możesz płacić nią w Polsce i za granicą w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłacać gotówkę z bankomatu. Podobnie jest z kartą kredytową. Różnica polega na tym, że korzystając z karty kredytowej, nie wydajesz pieniędzy zgromadzonych przez siebie, na własnym rachunku bankowym, ale pożyczasz je od banku. Dzięki temu możesz korzystać ze środków, których aktualnie nie posiadasz. Dodatkowo do karty kredytowej nie trzeba otwierać konta osobistego i rachunku. Limit zadłużenia ustalany jest na podstawie Twojej zdolności kredytowej. Ten krótkoterminowy kredyt jest bezpłatny, o ile spłacisz powstałe zadłużenie w terminie wyznaczonym przez bank (tzw. okres bezodsetkowy, w Citi Handlowy to nawet 56 dni). Po przekroczeniu tego terminu, bank obciąży Cię odsetkami od zaciągniętej pożyczki.
Kiedy warto skorzystać z karty kredytowej?
Z karty kredytowej możesz korzystać na co dzień, robiąc zakupy lub wypłacając gotówkę z bankomatu. Jej używanie w tym zakresie nie różni się od karty debetowej.
Karta kredytowa natomiast szczególnie przydaje się, gdy trzeba założyć kaucję np. za wynajem hotelu lub samochodu. Ma to sens zwłaszcza za granicą, gdy kwota depozytu może być znaczna, a wpłata kaucji zablokuje środki na własnym rachunku. Dzięki karcie kredytowej, w takim przypadku, pieniądze na Twoim rachunku pozostają „wolne” i możesz z nich swobodnie korzystać.
Nieprzewidziane wydatki to kolejny przykład sytuacji, w której niezastąpiona wydaje się być karta kredytowa. Nieplanowany remont, zepsuty sprzęt RTV lub AGD, nagła naprawa samochodu to wszystko może Cię spotkać w każdej chwili, a dzięki karcie kredytowej Twój domowy budżet nie ucierpi na nieprzewidzianych wydatkach, które możesz spłacić do 56 dni lub rozłożyć na raty na korzystnych warunkach.
Dodatkowe korzyści z posiadania karty kredytowej
Ważną zaletą karty kredytowej jest minimalna kwota spłaty. Jest to najniższa kwota, którą należy spłacić w terminie określonym przez bank i wynosi zwykle 5% od całości zadłużenia na karcie. Resztę możesz rozłożyć na raty i spłacić w dogodnym dla Ciebie terminie. Musisz jednak pamiętać, że od rat zostanie naliczone oprocentowanie właściwe dla Twojej karty kredytowej.
Dodatkowo karta kredytowa zapewnia wygodne i bezpieczne zakupy, m.in. dzięki funkcji chargeback (z ang. obciążenie zwrotne), która pozwala zminimalizować ryzyko utraty lub zamrożenia pieniędzy przez nieuczciwego sprzedawcę. W ramach chargeback, bank może wystąpić z żądaniem zwrotu reklamowanej przez Ciebie kwoty transakcji.
Karta kredytowa to także możliwość wzięcia pożyczki z karty. Opcja ta jest dostępna od ręki, bez składania dodatkowych wniosków. To świetna alternatywa dla pożyczki gotówkowej.
Rabaty i zniżki dla posiadaczy kart kredytowych
Właściciele kart kredytowych mogą korzystać z wielu rabatów oraz ofert specjalnych. Jakich?
· Z kartami kredytowymi Citi Handlowy możesz wygodnie kupować na raty 0%. To doskonały sposób na odciążenie Twojego portfela i sprawienie, by spłata rat nie była tak bolesna. Aby sprawdzić, co możesz kupić w systemie rat 0%, przejrzyj oferty naszych partnerów z Klubu Rat 0%.
· Dodatkowo, jako posiadacz karty kredytowej Citi Handlowy, masz dostęp do programów lojalnościowych Mastercard Bezcenne Chwile i Citi Specials. Dzięki nim możesz realizować swoje pasje, a jednocześnie oszczędzać, ponieważ transakcje powyżej 100 zł rozłożysz nawet na 60 wygodnych rat.
· Skorzystasz także z ofert przeznaczonych tylko dla posiadaczy kart kredytowych - jak przedsprzedaż biletów na eventy oraz koncerty.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj