Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi naszego wpływu na środowisko. Dlatego zaczynamy zastanawiać się, jak być eko i zadbać o dobro planety. Ale ekologiczny styl życia to także oszczędność dla portfela. Sprawdź, co możesz zmienić w swoich codziennych przyzwyczajeniach!
Ekologia to przede wszystkim świadomość
Mimo wielu kampanii i nagłaśniania problemu, ekologiczny styl życia to wciąż dla pewnej grupy osób tylko uprawa owoców i warzyw bez sztucznych nawozów. Ale coraz popularniejsze “eko” to zdecydowanie coś więcej. To przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za środowisko i dobro następnych pokoleń.
I naprawdę każdy może być eko. Na początek wystarczy kilka drobnych zmian, a jak wejdą już w krew, czas na kolejne ekologiczne wyzwania!
Jak być ekologicznym i nie zwariować?
Nie wiesz, jak zacząć żyć świadomie? Przeraża Cię ilość zasad i rzeczy, o których warto pamiętać? Spokojnie! Ekologia może być przyjemna. Tylko trzeba wiedzieć, jak zacząć!
1. Materiałowa torba wielokrotnego użytku
Po pierwsze, zapomnij o jednorazówkach i innych plastikowych torebkach. Zaśmiecają środowisko i są zmorą mórz i oceanów. W dodatku często się rwą i nie są użyteczne. Zamień je na materiałową torbę, którą możesz mieć zawsze przy sobie – w samochodzie, torebce, plecaku.
2. Segregacja śmieci
Na początku każdy ma wątpliwości, gdzie wrzucić puszkę, co zrobić z etykietą, jak potraktować paragony i rachunki – jak papier czy odpady zmieszane? Wystarczy wydrukować ściągawkę i przykleić ją obok pojemników. Zobaczysz, że szybko zaczniesz zapamiętywać, co gdzie trafia i segregacja będzie już banalnie prosta. A na początek możesz skorzystać ze strony Segreguj na 5. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę produkt, a za kilka chwil strona rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
3. Ekologiczne pranie
Chemikalia dostają się do naszych organizmów również przez skórę. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, w czym pierzemy. Do wykonania domowego proszku do prania potrzebujesz 2 kostek pokruszonego mydła do odplamiania, 2 szklanek sody, 2 szklanek boraksu i ewentualnie ok. 30 kropli wybranego olejku eterycznego. Składniki dokładnie zmiksuj i używaj 1 stołowej łyżki na 1 pranie.
4. Bo ważna jest przykrywka - oszczędzaj energię
Ekologiczny styl życia to również triki związane z gotowaniem. Jednym z nich jest duszenie i gotowanie pod przykrywką. Dzięki temu skrócisz czas gotowania, zaoszczędzisz prąd i pieniądze.
5. Jak woda... to kranówka
Plastikowe butelki to chyba największa zmora naszych czasów. Są dosłownie wszędzie. Kupujemy w nich wodę, napoje, mleko, olej i kosmetyki. Ale zastanów się, po co Ci woda w butelce, skoro ta w kranie smakuje równie dobrze? Jeśli mieszkasz w starym budownictwie i obawiasz się o stan instalacji, zainwestuj w szklany dzbanek filtrujący lub filtr kranowy. Środowisko na pewno Ci za to podziękuje, ale skorzysta też Twój portfel.
6. Przecinaj opakowania po kosmetykach
Jeśli Twoje kosmetyki są zamknięte w plastikowych tubkach i butelkach, które nie są przezroczyste, tak naprawdę nie wiesz, ile produktu zostało w środku. Prostym rozwiązaniem jest przecinanie opakowań i zużycie kosmetyku do samego końca. W skali wielu lat oszczędzisz na pastach do zębów, kremach do rąk i innych kosmetykach w tubkach.
7. Skanuj i zapisuj w telefonie – nie drukuj
Przyzwyczailiśmy się już do e-faktur, ale wciąż mamy skłonność do drukowania biletów do kina, umów, dokumentów. A tymczasem wystarczyłoby zapisywanie plików w telefonie, który mamy zawsze pod ręką. Większość kin przyjmuje takie e-bilety i nie ma problemu z ich obsługą. A czy umowy naprawdę musisz drukować w kilku kopiach? Wydrukuj jedną, podpiszcie i zróbcie skany, które możecie przechowywać w chmurze.
Eko nie oznacza drogo
Po tych kilku naszych sposobach na bycie eko chyba już wiesz, że ekologia wcale nie musi być droga. Ale mamy dla Ciebie coś jeszcze. Rabaty Citi Specials - do 20% na produkty ekologiczne, a w tym artykuły spożywcze, kosmetyki oraz artykuły domowe. I to również od polskich producentów. Zamawiaj żywność certyfikowaną ekologicznie – bez sztucznych dodatków, konserwantów i wypełniaczy. Poznaj marki szyjące ubrania wyłącznie z ekologicznych materiałów. Noś się świadomie i doceń firmy, które w swojej codziennej działalności kierują się etyką i dobrem naszej wspólnej planety.
Top 3 trendy eko
Coraz więcej firm zauważa, że konsumenci z dużą świadomością podchodzą do robienia zakupów. Zwłaszcza tych kosmetycznych. Wiemy już, że lepsze są opakowania szklane, a w składach kosmetyków należy wystrzegać się mikroplastiku. Dlatego w wielu drogeriach na całym świecie zaczęto stawiać dyspensery do napełniania butelek wybranymi produktami. Zasada działania jest prosta. Przychodzisz do sklepu, kupujesz odpowiednio przygotowane opakowanie i napełniasz je kosmetykiem. Tylko za pierwszym razem płacisz za opakowanie. Późnij przychodzisz z własną butelką lub słoiczkiem i płacisz już jedynie za uzupełnienie.
Drugim istotnym trendem jest upcykling, czyli wykorzystywanie tego, co masz do tworzenia nowych rzeczy. To może dotyczyć butów, torebek, ubrań i mebli. Zamiast wyrzucać coś do kosza, zastanów się, jak możesz to przerobić. Buty wystarczy zanieść do dobrego szewca lub oddać do firmy, która zajmuje się renowacją i personalizowaniem obuwia. Ubrania również można odświeżać - w domu lub u profesjonalnego krawca. A meble – z nich, z odrobiną farby i wyobraźni, wyczarujesz prawdziwe cuda. W wielu sklepach meblarskich znajdziesz zdobione nóżki, rzeźbione drzwiczki lub piękne, kolorowe rączki. Tak więc po prostu – zamiast wydawać na nowe, przerób stare.
Ostatnim eko trendem są betonowe osłonki na kwiaty. Było o nim głośno zwłaszcza wiosną i latem, gdy siedzieliśmy zamknięci w domach. Do wykonania designerskich doniczek, będziesz potrzebować starego ręcznika, formy (najlepiej wiaderka), paczki cementu i farby w wybranym kolorze. Stary ręcznik namaczasz w rozrobionym cemencie, a potem układasz go na wiaderku odwróconym do góry dnem. Drapujesz tak, jak chcesz i zostawiasz na około 24h. Potem zdejmujesz formę i zostawiasz w takim surowym, industrialnym stylu lub malujesz, jak tylko chcesz.