Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która umożliwia nam swobodne korzystanie z limitu kredytowego przyznawanego przez bank. W odróżnieniu od karty debetowej, z kartą kredytową możemy realizować transakcje nawet, gdy nie mamy odpowiednich środków finansowych na koncie. No, oczywiście do ustalonego limitu kredytowego. Potem wystarczy spłata zadłużenia w ustalonym z bankiem okresie rozliczeniowym. Gdy się pospieszymy i trafimy w okres bezodsetkowy (zazwyczaj znacznie dłuższy niż 30 dni!), bank nie będzie nam naliczać dodatkowych kosztów. Odpadną nam wspomniane odsetki czy prowizja za udzielenie pożyczki gotówkowej. Brzmi dobrze? To czas wyjąć kartę z portfela i przyjrzeć się jej z bliska!
Jakie dane znajdują się na karcie kredytowej?
Karta kredytowa to prostokątny „kawałek” plastiku o wymiarach 54 x 86 mm (ściśle określony przez normy ISO), wyposażony w pasek magnetyczny oraz (albo) chip. Na obu jej stronach znajdziemy wszystkie niezbędne dane o posiadaczu karty, rachunku karty kredytowej czy banku, który ją wydał. Wszystko to, co pozwala na bezpieczne i skuteczne realizacje bezgotówkowych transakcji finansowych.
Dzień dobry... płatność kartą? Zanim przyłożymy ją do czytnika i wpiszemy kod PIN, obejrzyjmy ją każdej strony.
Awers karty kredytowej
Na awersie karty kredytowej zobaczymy całe mnóstwo unikalnych danych. A co konkretnie?
· Nazwa banku, który wydał kartę
· Imię i nazwisko właściciela karty lub nazwa firmy w opcji biznesowej
· Numer karty, składający się z 16 cyfr w czterocyfrowych blokach (poniżej wyjaśniamy co one oznaczają)
· Logo organizacji płatniczej
· Mikroprocesor karty
· Data ważności karty
· Napis „credit” definiujący rodzaj karty płatniczej (choć ten czasami możemy znaleźć i na rewersie)
· A do tego opcjonalnie: symbol płatności zbliżeniowych NFC, miejsce ważności (np. valid only in Poland), elementy ozdobne a nawet... zdjęcie posiadacza
Rewers karty kredytowej
Rewers karty kredytowej jest nieco oszczędniejszy w treści. Posiada za to wrażliwe dane. Znajdziemy na nim:
· Pasek magnetyczny
· Miejsce na podpis posiadacza karty
· Hologram (czasami umieszcza się go na awersie),
· Trzycyfrowy numer CVV2/CVC2 (o nim szerzej za chwilę)
· Dane teleinformacyjne banku
· Opcjonalnie dodatkowe informacje, np. „Tą kartą zapłacisz w internecie”
Co oznaczają numery na karcie kredytowej?
Ufff... To wróćmy teraz do tych 16 cyfr na awersie. Ten pozornie przypadkowy zbiór pozwala na łatwą i szybką identyfikację karty kredytowej i przypisanie przelewu czy wypłatę gotówki z bankomatu do tej jednej, konkretnej osoby. Ale po kolei.
Pierwsza cyfra oznacza kategorię branżową instytucji, która wydała kartę:
· 1 i 2 zarezerwowane są dla linii lotniczych,
· 3 oznacza karty klubowe T&E (Travel&Entertainment)
· 4, 5 i 6 to instytucje finansowe (4 to Visa, 5 to MasterCard)
· 7 przypadła sieci sprzedaży paliw,
· 8 z kolei definiuje sieci telekomunikacyjne.
Kolejne 5 cyfr określa wystawcę karty. Gdy przeczytamy je razem z pierwszą, uzyskujemy tzw. Bank Identification Number, czyli numer BIN, zwany też czasami po prostu „prefiksem”. Następne 9 cyfr to identyfikator posiadacza karty. Ostatnia cyfra pełni funkcję kontrolną. Pozwala systemowi bankowemu sprawdzić, czy robiąc przelew w sklepie online wpisaliśmy wszystkie cyfry poprawnie i np. nie przestawiliśmy ich kolejności. Dzięki temu nasza płatność nie zostanie przekazana na inny rachunek karty! Na razie wszystko jasne? To zostały nam jeszcze do wyjaśnienia 3 ostatnie cyfry.
Gdzie znajduje się i do czego służy kod CVV/CVC?
Gdy przychodzi nam płacić kartą w sklepie, wystarczy, że przyłożymy ją do czytnika, wpiszemy PIN i transakcja bezgotówkowa... gotowa! A co w przypadku, gdy chcemy korzystać z karty zdalnie, np przez internet? Gwarantem bezpieczeństwa jest wtedy właśnie kod CVV lub CVC (ang. Card Verification Value/Code), te trzy cyfry na rewersie, które weryfikują autentyczność naszej karty. Ach, jeszcze mały ciekawostkowy wyciąg z rachunku karty: kod CVC2 oznacza MasterCard. CVV2 pozwala na identyfikację posiadacza kart Visa. No dobrze, prawie wszystkie tajemnice karty kredytowej zostały wyjaśnione.
Pozostaje nam jeszcze jedna...
Wypukłe numery na karcie kredytowej - do czego służyły?
Karty kredytowe wypukłe, zwane także embosowanymi, mają charakterystyczne, wytłoczone dane. Poczujemy je szybko, gdy przejedziemy po karcie opuszkami palców. Dzięki temu zabiegowi, mogły (i w sumie nadal mogą!) być akceptowane w tzw. imprinterach, bez elektronicznej autoryzacji. Karty te przydawały się w placówkach, w których nie można było dokonywać transakcji poprzez terminale płatnicze - przydrożnych sklepach czy małych wypożyczalniach wakacyjnego sprzętu. Sprzedający przykładał do kalki kartę kredytową a jej numery odbijały się na dokumencie transakcji.
Chcecie dowiedzieć się więcej o kartach kredytowych Citi Handlowy? Wszystkie informacje na temat jak otrzymać kartę, kosztu wydania karty, okresu bezodsetkowego, limitu karty, RRSO czy opłat i prowizji znajdziecie po kliknięciu tutaj: https://www.citibank.pl/karty-kredytowe/