src="https://www.facebook.com/tr?id=143773809603902&ev=PageView&noscript=1" />
Strona Głównamój blogKiedy kupić pierwsze mieszkanie i na co zwrócić uwagę?
mój blog

Kiedy kupić pierwsze mieszkanie i na co zwrócić uwagę?

To zależy wyłącznie od Ciebie – Twojej życiowej sytuacji i możliwości finansowych. Ale z tego artykułu dowiesz się, co najczęściej skłania Polaków do pójścia na swoje i czym kierują się przy wyborze własnych czterech kątów. Kupno pierwszego mieszkania to znacznie więcej niż zwykłe zakupy. Lepiej nie znaleźć się pod ścianą.

Kto kupuje pierwsze mieszkanie?

Jedna z najpopularniejszych dróg do własnego M wygląda tak: idziesz na studia, wynajmujesz pokój lub mieszkanie, znajdujesz pracę z prawdziwego zdarzenia, zakładasz rodzinę. I wtedy najczęściej nadchodzi czas szukania pierwszego własnego mieszkania.
Taką drogę potwierdza raport Gumtree „Jak Polacy kupują mieszkania”. Wynika z niego, że niezmiennie od lat decyzję o zamianie wynajmu czy pokoju u rodziców na własne mieszkanie najczęściej podejmują osoby młode – w wieku od 25 do 35 lat. Są to zazwyczaj aktywni zawodowo absolwenci uczelni wyższych czerpiący dochód ze stabilnej pracy.

Dlaczego młodzi kupują mieszkania?

Decyzja o zakupie pierwszego mieszkania bardzo często związana jest z nowym etapem życia. Wpływa na to zarówno stabilizacja i polepszenie sytuacji zawodowej, materialnej, jak i czynniki społeczne czy rodzinne.
Młodzi Polacy jako powód zakupu pierwszego mieszkania wskazują po prostu chęć posiadania go na własność. W raporcie Gumtree wysoko znalazły się również inne przyczyny. Wśród nich wymieniono:
· założenie rodziny,
· wyprowadzka z domu rodzinnego,
· zmiana miejscowości zamieszkania,
· czy polepszenie standardu życia.
W epoce niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji część młodych osób w wieku 25-35 lat traktowała kupno pierwszego mieszkania również jako sposób lokowanie zarobionych pieniędzy. Sami wynajmując pokój czy mieszkanie, wynajmowali zakupiony lokal.

Kiedy NIE kupować pierwszego mieszkania?

· Po pierwsze – kiedy brakuje stabilności w Twoim życiu zawodowym. Częsta zmiana pracy, duże zróżnicowanie miesięcznych zarobków czy brak pewności zatrudnienia nie sprzyjają utrzymaniu własnego mieszkania.
· Po drugie – kiedy kupujesz, bo inni kupują, bo już czas. Każdy ma inną sytuację. Decyzję należy podjąć, kierując się chłodną kalkulacją a nie gorącymi emocjami. Nic na siłę.
· Po trzecie – kiedy Twoja sytuacja życiowa jest niestabilna, brakuje Ci pewności, spokoju.
· Po czwarte – kiedy chcesz kupić pierwsze mieszkanie, ale znaleziona nieruchomość nie odpowiada Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, że Twoje pierwsze mieszkanie będzie Twoim domem.

Na co zwracać uwagę, kupując mieszkanie?

Mówisz pierwsze mieszkanie, myślisz cena, metraż, liczba pokoi, widok z okna. Ale wybierając swoje cztery kąty, warto wziąć pod uwagę inne czynniki. Jakie?
Lokalizacja. Z nią wiąże się dojazd do pracy, szkoły, na zakupy. Warto zatrzymać się na chwilę i przeanalizować swoją sytuację życiową – teraźniejszą i przyszłą – aby nie tracić za dużo czasu na korki czy dojście na przystanek autobusowy.
Infrastruktura. Sklepy, przedszkola, szkoły, siłownie, warsztaty samochodowe, ośrodki zdrowia, parkingi, przystanki autobusowe czy nawet kawiarnie i restauracje. Wszystko zawsze warto mieć pod ręką. W końcu nie samym domem człowiek żyje.
Opłaty. W Polsce coraz więcej buduje się mieszkań bezczynszowych. Ich główną zaletą są minimalne opłaty miesięczne ustalane przez wspólnotę mieszkaniową lub inne ciało powołane do zarządzania terenem osiedla. Zazwyczaj płacąc je, pokrywamy koszty sprzątania i utrzymania elementów wspólnych. Jednak bardzo często pomijane są w nich fundusze remontowe czy inwestycyjne, co wiąże się z dużymi wydatkami w przyszłości.

Kredyt na mieszkanie

Wybór mieszkania to przyjemniejszy etap pójścia na swoje. Ale jeśli nie masz solidnego zapasu gotówki, musisz jeszcze rozejrzeć się za bankiem, który zaoferuje Ci kredyt hipoteczny na atrakcyjnych warunkach i jednocześnie zapewni bezpieczeństwo oraz spokój.
Jak wybrać instytucję, która pomoże sfinansować zakup Twojego pierwszego mieszkania? Możesz umówić się z doradcą finansowym. Możesz też wziąć pod uwagę rankingi niezależnych serwisów finansowych. 
Kredyt hipoteczny od Citi Handlowy został kilkukrotnie wyróżniony w rankingu Bankier.pl. Doceniono jakość obsługi, niską marżę i prowizję czy okresowo stałe oprocentowanie. Jeśli chcesz poznać bliżej kredyt na mieszkanie od Citi Handlowy, kliknij tutaj.

Źródło
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj
src="https://www.online.citibank.pl/scripts/tracking/mbox.js " /> src="https://www.facebook.com/tr?id=143773809603902&ev=PageView&noscript=1" />