Homemój blogPożyczka w rodzinie – co zrobić, żeby nie płacić podatku?
my blog

Pożyczka w rodzinie – co zrobić, żeby nie płacić podatku?

Ile można pożyczyć w rodzinie? Czy potrzebna jest umowa pożyczki?

Zalane mieszkanie, zepsuty samochód lub utrata pracy... w życiu bywa różnie i trzeba sobie jakoś radzić. Dlatego wyjściem z wielu trudnych sytuacji wydaje się pożyczka od najbliższych. 

W jakich sytuacjach pożyczka w rodzinie może być dobrą alternatywą?

Pożyczki w rodzinie najczęściej nie są obciążone odsetkami czy dodatkowymi kosztami. Warto o nich pomyśleć zwłaszcza w sytuacjach nagłych i nieoczekiwanych, jak wszelkiego rodzaju awarie, niespodziewana utrata pracy czy płynności finansowej.
Co ciekawe, jeśli potrzebujesz pożyczyć mniej niż 1000 zł, nie musisz spisywać umowy. Tak niskie pożyczki od rodziny lub znajomych mogą być zawierane ustnie i nie wymagają opłacenia podatku. Jak to jest w przypadku wyższych kwot?

Ile można pożyczyć w rodzinie?

Tak naprawdę może to być dowolna kwota. Ustawodawca nie określił żadnego minimum czy maksimum. Jednak wysokość pożyczonej sumy może mieć wpływ na dalsze formalności, o których będziesz musiał pamiętać.
Pożyczki od członków najbliższej rodziny reguluje kodeks cywilny, a konkretnie artykuły 720-724. I tak jak darowizny, są one obarczone podatkiem od czynności cywilno-prawnych, czyli PCC. Obecnie stawka podatku PCC od pożyczek rodzinnych wynosi 0,5 proc. od kwoty pożyczki. Ustawodawca przewidział jednak wyjątki.
W przypadku sum pożyczanych od najbliższej rodziny, bierze się pod uwagę kwotę wolną podatku, a więc 9637 zł. Jeśli więc pożyczka nie przekroczy tej sumy od jednej osoby w ciągu 5 lat – nie trzeba jej zgłaszać do Urzędu Skarbowego i opłacać podatku PCC.
Powyższy wyjątek dotyczy:
  • małżonków
  • zstępnych - dzieci, wnuków, prawnuków
  • wstępnych - rodziców, dziadków, pradziadków
  • pasierbów
  • rodzeństwa
  • ojczyma, macochy
  • teściów.

Jak uniknąć podatku PCC?

Jeśli kwota zaciągniętej przez Ciebie pożyczki przekroczy 9637 zł, nadal możesz uniknąć płacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Musisz jednak dotrzymać pewnych warunków. Przede wszystkim w ciągu 14 dni od otrzymania przelewu, musisz złożyć deklarację PCC-3 we właściwym Urzędzie Skarbowym. W wielu Urzędach możesz zrobić to online, wypełniając odpowiedni formularz i dołączając skany dokumentów.
Do deklaracji powinien być dołączony dokument potwierdzający przelew środków na konto bankowe lub przekaz pocztowy. W przypadku przelewu wystarczy wyciąg z konta. Jeśli otrzymałeś pieniądze pocztą, w gotówce, będziesz potrzebować pokwitowania od nadawcy. Wystarczy kopia.
Warto zaznaczyć, że tego wyjątku nie dotyczą umowy zawierane z pomiędzy teściami, synowymi i zięciami.

Co w przypadku niedopełnienia formalności?

Niezłożenie deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od otrzymania środków lub przyjęcie gotówki do tzw. ręki i wykrycie tego faktu przez Urząd Skarbowy, będzie skutkować karą. Jej wysokość może stanowić nawet 20 proc. sumy pożyczki.
Nie ma więc co ryzykować. Lepiej dopełnić wszystkich formalności i bez strachu korzystać z dodatkowych środków. Pamiętaj, że Urząd Skarbowy może skontrolować Twoje finanse, a w szczególności konto bankowe. Jeśli zauważy, że masz na koncie pieniądze z pożyczki rodzinnej, musisz liczyć się z koniecznością przedstawienia stosownej umowy.

Umowa pożyczki w rodzinie – jak powinna wyglądać?

Umowa pożyczki to nie tylko wymóg prawa czy Urzędu Skarbowego, to również zabezpieczenie - zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.
Chyba wszystkim znane jest powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Przecież kłótnie zdarzają się wszędzie. Dzięki umowie można zabezpieczyć się przed brakiem zwrotu środków lub bezpodstawnymi roszczeniami do dużo wyższej kwoty niż ta, na która opiewa dokument.
Umowa pożyczki w rodzinie powinna zawierać następujące informacje:
· datę oraz miejsce zawarcia,
· dokładne dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy wraz ze stopniem ich pokrewieństwa,
· kwotę pożyczki,
· sposób przekazania pieniędzy pożyczkobiorcy - przelew bankowy czy przekaz pocztowy,
· formę zwrotu – jednorazowo czy w ratach,
· termin zwrotu,
· podpisy obu stron.
Umowa powinna być sporządzona w 2 jednobrzmiących egzemplarzach i nie musi być potwierdzona przed notariusza.
Jeśli środki będą przekazywane przelewem – warto, by w tytule znalazła się informacja, że jest to pożyczka rodzinna.
Jeśli pożyczkodawca udziela pożyczki oprocentowanej, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Wysokość odsetek kapitałowych zgodnie z prawem może maksymalnie wynieść 7,2 proc. w skali roku.

Pożyczka od dalszej rodziny lub znajomych

Wsparcie od cioci, wujka, przyjaciela? Zwykle trzeba zapłacić podatek PCC, ale w szczególnych sytuacjach można go uniknąć. Dzieje się tak wtedy, jeśli w ciągu 3 lat suma pożyczki od jednej osoby nie przekroczyła 5 tys. zł lub 25 tys. zł od kilku osób.
W innych przypadkach podatek PCC jest koniecznością i wynosi 0,5 proc. od sumy, która jest różnicą między kwotą pożyczki a kwotą wolną od podatku.

Alternatywa dla pożyczki rodzinnej? Elastyczna pożyczka gotówkowa 

Nie zawsze rodzina dysponuje gotówką, którą może pożyczyć. Jej zasoby mogą być też ograniczone. Dlatego warto zastanowić się nad elastyczną pożyczką gotówkową z przeznaczeniem... na co tylko chcesz.
Zamiast odkładać plany na później, już teraz zacznij ich realizację. Pożyczkę bankową możesz wykorzystać na swoje pasje, nowy samochód czy remont mieszkania. Zyskaj dodatkowy zastrzyk gotówki i złóż wniosek bez wychodzenia z domu.
BLOG_Acqui-banners_4_Loan_280x100px.jpg
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj