Strona Głównamój blogJak działa płatność BLIKiem na telefonie?
mój blog

Jak działa płatność BLIKiem na telefonie?

BLIK – co to takiego i jak działa?

BLIK to coraz powszechniejsza metoda płatności, która dostępna jest zarówno stacjonarnie, jak i online. Ma wiele zalet, ale jej popularność to łakomy kąsek dla internetowych oszustów. Jak działa? Czym jest? Jak z niej korzystać? Na co uważać? Poznaj odpowiedzi!

Błyskawiczne płatności, czyli... co to jest BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, którego autorem jest Polski Standard Płatności (PSP), powstały z inicjatywy sześciu banków. Jego początki sięgają 2015 roku, a podstawą dla BLIKA był system płatności mobilnych IKO. Obecnie szacuje się, że w 2021 roku BLIKA korzysta już ponad 3 mln Polaków. Według Narodowego Banku Polskiego w 2019 roku liczba transakcji internetowych wykonanych za pośrednictwem BLIKA była większa niż w przypadku kart płatniczych.
Obecnie BLIK działa już w kilkunastu bankach: Alior, ING, Millennium, mBank, Santander, PKO BP, Getin Bank, CreditNoble Bank,  Agricole, BNP Paribas, Pekao SA, Grupa BPS,  Nest Bank, Bank Pocztowy, BOŚ Bank, Citi Handlowy. 
Blik szybko się popularyzuje. Głownie dzięki swojej prostocie i wygodzie w użyciu. Ilość transakcji BLIK wzrosła w Polsce w 2021 o 63% rdr.

Jak działa BLIK?

Technicznie BLIK to 6-cyfrowy, jednorazowy kod wyświetlany przez Twoją aplikację bankową, dzięki któremu zrealizujesz transakcje, wypłacisz środki z bankomatu lub wpłacisz gotówkę na konto.
A teraz trochę konkretniej. Jak działa BLIK w Citi? Jego ogromną zaletą jest zintegrowanie z aplikacjami bankowymi. Żeby skorzystać z BLIKA, potrzebujesz smartfona, dostępu do internetu i bankowości mobilnej, czyli aplikacji swojego banku. Nie potrzebujesz portfela, karty czy innych danych, np. do przelewu. Wystarczy w aplikacji wygenerować 6-cyfrowy, unikalny kod, który przepiszesz na stronie sklepu internetowego, na terminalu lub w bankomacie. Potem wystarczy już tylko autoryzować transakcję w smartfonie i gotowe.

BLIK na telefonie

Tym, co odróżnia BLIKA od innych rozwiązań, to nie tylko unikalne, aktywne przez 2 minuty, 6-cyfrowe kody. To również przelewy na numer telefonu. Dzięki temu szybko oddasz pieniądze znajomym – i to bez znajomości ich numeru konta. Wystarczy zalogować się do aplikacji bankowej i wpisać numer telefonu odbiorcy. Przelew na telefon zrealizujesz w takich bankach, jak: Alior, ING, Millennium, mBank, Santander, PKO BP, Getin, Credit Agricole, Noblem Pekao SA czy BOŚ Bank.

Gdzie jeszcze możesz skorzystać z BLIKA?

BLIKIEM możesz wypłacić gotówkę m.in. z bankomatów Euronet, Planet Cash i bankomatów banków współpracujących. Jest to więc całkiem spora sieć, która stale się powiększa.
System działa również na maszynach do zakupów samoobsługowych, a także w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. BLIKIEM zapłacisz w największej polskiej platformie e-commerce – na Allegro, a także w wielu instytucjach publicznych - na poczcie i w urzędach.

Oszustwo metodą “na blika”

Choć BLIK uznawany jest za bardzo bezpieczną metodę płatności, jednak jego popularność zachęca oszustów do podjęcia próby internetowej kradzieży pieniędzy. Jak więc działa oszustwo “na blika”?
Gdy sprzedajesz coś na platformie ogłoszeniowej (jak: OLX, Gumtree Vinted lub innej) mogą się z Tobą kontaktować potencjalni kupujący. Dzieje się tak, bo podałeś numer telefonu umożliwiający kontakt bezpośredni lub np. przez Whatsapp.

Jak działają oszuści metodą na Blika?

Kontaktują się na numer telefonu, zwykle przez komunikator np. Hangouts, Whatsapp itd. Oszust  pod pretekstem przekazania pieniędzy za wystawione na aukcji rzeczy prosi o podanie danych wrażliwych takich jak numer karty, kody autoryzacyjne czy o kliknięcie linku. Jeżeli nieostrożnie zgodzisz się i przekażesz im te dane (na przykład wpiszesz na stronie po kliknięciu na przesłany link) to mogą przejąć kontrolę nad Twoim BLIKiem i dalej bez Twojej kontroli wypłacać pieniądze.

Jak się bronić przed oszustwami na Blika?

By nie narażać się na niebezpieczeństwo, unikaj podawania wrażliwych danych (numer tel, numer karty płatniczej, PESEL itd), nie klikaj w linki przesyłane pod pretekstem dokonania wpłaty za towar, używaj tylko oficjalnych form rozliczeń zapewnianych przez wyżej wymienione platformy.
Najbezpieczniej jest korzystać z komunikatora oferowanego przez platformę i nie podawać swojego numeru telefonu.

Inne mniej popularne metody oszustw związanych z Blikiem

Na początek przejmowane jest konto na Facebooku lub Instagramie. Następnie analizowana jest lista znajomych. Sprawdza się, jak bliska jest relacja i na tej podstawie wybiera się ofiarę. Potem osoba podszywająca się za Twojego znajomego, wysyła wiadomość, że ma pilną sytuację, w której potrzebuje pieniędzy i prosi Cię o kod BLIK. Potwierdzasz transakcję i tracisz środki. Dlatego, po otrzymaniu takiej wiadomości, zamiast od razu chwytać za BLIKA, zadzwoń do swojego znajomego i zapytaj, czy rzeczywiście potrzebuje gotówki.

Zalety BLIKA

· Wygoda – masz go w smartfonie, zawsze pod ręką.
· Prostota - obsługa jest szybka, intuicyjna, a wszystkie wskazówki masz w czytelny sposób przedstawione na ekranie.
· Szybkość - nie musisz wprowadzać danych z karty czy podawać danych do przelewu.
· Bezpieczeństwo - podczas płatności nie podajesz danych wrażliwych, wszystko odbywa się za pośrednictwem jednorazowych kodów.
· Dostępność - BLIK jest dostępny w kilkunastu polskich bankach. Dlatego to bardzo popularna metoda, z której może skorzystać praktycznie każdy.
· Szybkie księgowanie środków - nie musisz już czekać na przelew. Znajomy chce Ci oddać pieniądze? Wysyła przelew na telefon, a Ty masz pieniądze praktycznie od razu - obojętnie czy to weekend, czy późny wieczór.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj