przez
Dorota Szostek-Rustecka
Prezes Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej razem z Fundacją Citi Handlowy dzięki środkom Citi Foundation zapewni pomoc dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko - Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Placówka zostanie wyposażona w środki ochrony osobistej, takie jak maski FFP3i FFP2, przyłbice, fartuchy i kombinezony oraz respirator.
Wyposażenie niezbędne do walki z COVID-19 otrzyma nie tylko placówka olsztyńska, 3 września sprzęt przekazano także jednemu z warszawskich szpitali. W wyborze sprzętu i szpitali pomogli członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, którzy od początku pandemii mierzą się z wirusem, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.
Podczas uroczystego spotkania z dyrektor Szpitala Krystyną Futymą, Maciej Żurawek, Dyrektor Departamentu ds.Obsługi Klienta, Citibank Europe Plc mówił: - Wkraczamy obecnie w trudny okres, zbliża się jesień, czas większej liczby zachorowań na grypę i koronawirusa. To wszystko zapewne będzie wiązało się z dużym obciążeniem pracą pracowników ochrony zdrowia. Musimy im pomagać, to oni stoją na pierwszej linii frontu, walcząc o nasze bezpieczeństwo. Jestem bardzo dumny z odpowiedzialnych działań Citi w Olsztynie.
Zwykliśmy mówić o pracownikach służby zdrowia, że to nasi Cisi Bohaterowie. I to bardzo trafne określenie, zwłaszcza w okresie pandemii. Ta pomoc z jaką dzisiaj przychodzimy to wyraz naszej wdzięczności za oddanie i profesjonalną opiekę jaką na co dzień nas obdarzają. Wiele mówiło się o ich pracy oraz poświeceniu podczas lockdownu, tymczasem zagrożenie wciąż jest realne a oni codziennie stawiają mu czoła. Bardzo Wam za to dziękujemy – trzeba Was głośno doceniać!, dodał Borys Wawrzkiewicz, Dyrektor Departamentu Obsługi Klienta Citi Handlowy.
Prezes PCPM, dr Wojciech Wilk podkreśla wagę tej współpracy NGO z sektorem prywatnym: Dzięki współpracy z Fundacją Citi Handlowy polskie szpitale otrzymają wsparcie wartości około 300 tysięcy złotych, w tym tak potrzebne respiratory. Cieszymy się, że mogliśmy nawiązać współpracę przy tym projekcie.
PCPM W DOBIE PANDEMII
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM niedługo po ogłoszeniu światowej pandemii udostępnił polskim szpitalom ( Warszawskiemu Szpitalowi dla Dzieci i Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu UCK WUM) namioty medyczne używanych podczas misji zagranicznych. Szpitalowi w Łańcucie przekazał ze swoich zasobów potrzebne środki dezynfekcyjne. Psycholog i psychiatra z PCPM otworzyli swoje linie dla medyków. Ponad stuosobowy zespół specjalistów zaangażowany jest w niesienie pomocy w szpitalach w całej Polsce – pracując w macierzystych ośrodkach medycznych. W ramach Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, czyli jednej z kilku certyfikowanych przez WHO grup medycznych świata działających przy NGO, odbyli szereg misji eksperckich (Włochy, Kirgistan, Tadżykistan, obecnie: Liban, Madagaskar) pod kątem mierzenia się z COVID-19. Dziś, jako jeden z najbardziej doświadczonych Zespołów szykuje się do kolejnych misji.
Citi w Polsce W DOBIE PANDEMII
Zarówno Citi w Polsce, jak i PCPM od początku pandemii działają tam, gdzie najbardziej potrzebna jest pomoc. Już w marcu Citi w Polsce uruchomił akcję #CisiBohaterowie, w ramach której, w czasie najbardziej surowych restrykcji, 335 ratownikom z Warszawy i Olsztyna dostarczono 8300 posiłków. Dzisiaj pod szyldem #CisiBohaterowie zbierane są środki na profesjonalne rozwiązania medyczne wspierające w rozpoznaniu COVID 19 (m.in. video laryngoskopy) wolontariusze #CitiVolunteers uszyli ponad 1100 maseczek wielokrotnego użytku rozdysponowanych następnie wśród organizacji zajmujących się seniorami, osobami z niepełnosprawnościami oraz bezdomnymi. Kilkadziesiąt komputerów zostało przekazanych do domów dziecka w Warszawie, Olsztynie, Brodnicy i Olecku. Obecnie pracownicy Citi organizują zbiórki artykułów szkolnych na rzecz domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych i świetlic środowiskowych.