Strona Głównamój blogCzym się różni karta debetowa od kredytowej? 
mój blog

Czym się różni karta debetowa od kredytowej? 

Jak wygląda talia kart w Twoim portfelu? Masz ich dużo czy poprzestajesz na jednym plastiku? Kartę debetową ma praktycznie większość z nas, nieco inaczej jest z kartami kredytowymi. A każda z nich ma inne możliwości. Jakie dokładnie?

Karta debetowa – co to takiego? 

Najprostszy instrument finansowy, który otrzymujesz podczas zakładania swojego konta ROR. Służy do realizowania codziennych płatności, takich jak zakupy czy wyjścia do restauracji oraz wypłacania pieniędzy z bankomatu. Co istotne, używając karty debetowej, korzystasz wyłącznie ze swoich środków, zgromadzonych na rachunku bankowym.Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy na Twoim koncie uruchomiony został debet. W takiej sytuacji możesz zejść poniżej 0 i zadłużyć się na pewną kwotę w swoim banku. Kwoty te nie są przeważnie wysokie, może to być np. 1000 zł. Jeśli funkcja debetu nie została aktywowana, transakcje, które przekraczają Twoje możliwości finansowe, zostaną automatycznie odrzucone.

Czym jest karta kredytowa?

Ten plastik z kolei wcale nie musi być powiązany z Twoim kontem bankowym. To niezależna karta z ustalonym górnym limitem, np. 5000 zł, z którego możesz dowolnie korzystać. Pamiętaj jednak, że to nie są tak naprawdę Twoje pieniądze, tylko zobowiązanie kredytowe. Płacąc za produkty i usługi, korzystasz z pieniędzy banku i będziesz musiał je oddać. Karta kredytowa umożliwia dostęp do nieoprocentowanego kredytu przez „okres bezodsetkowy” który wynosi 56 dni. Należy jedynak pamiętać by spłacić zadłużenia w terminie, w innym wypadku naliczane zostaną odsetki Możliwość korzystania z okresu bezodsetkowego to jedna z największych korzyści posiadania „kredytówki”, często wykorzystywana do poprawienia płynności finansowej posiadacza, dająca  większe możliwości finansowania wydatków domowych oraz odłożenie płatności w czasie. Tego typu instrument finansowy może być z powodzeniem wykorzystywany przy np. niespodziewanych, a co za tym idzie, niezaplanowanych w domowym budżecie wydatków.

Czym więc różni się karta debetowa od kredytowej?

Podstawową różnicę już znasz. Używając karty debetowej, korzystasz ze swoich pieniędzy. Płacąc kartą kredytową, masz do dyspozycji pieniądze banku. Ale największą różnicą jest wygoda, jaką zyskujesz, posiadając kartę kredytową wraz z dodatkowymi środkami którymi możesz swobodnie dysponować. W końcu nigdy nie wiesz, czy nagle nie zaskoczy Cię jakaś nagła domowa awaria. A może czekają Cię dodatkowe wydatki związane z rocznicą, urodzinami lub weekendem za miastem? W takich sytuacjach karta kredytowa jest doskonałym ratunkiem.

Dodatkowe korzyści posiadania karty kredytowej – Program Citi Specials

Karta kredytowa w Citi Handlowy to nie tylko dodatkowe środki finansowe. Wraz z kartą idą dodatkowe korzyści wynikające z programu Citi Specials oferującego zniżki do ponad 300 partnerów. Wśród nich znajdziesz restauracje, kina, sklepy stacjonarne i internetowe oraz wiele innych. Dzięki karcie możesz zbierać punkty w programie Mastercard® Bezcenne® Chwile  oraz uczestniczyć w konkursach i programach lojalnościowych powiązanych z kartą. Oferta Citi Specials jest tak skonstruowana, by każdy posiadacz karty mógł znaleźć tam coś dla siebie.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj