Strona Głównamój blogCzym się różni karta debetowa od kredytowej? 
mój blog

Czym się różni karta debetowa od kredytowej? 

Jak wygląda talia kart w Twoim portfelu? Masz ich dużo czy poprzestajesz na jednym plastiku? Kartę debetową ma praktycznie większość z nas, nieco inaczej jest z kartami kredytowymi. A każda z nich ma inne możliwości. Jakie dokładnie?

Karta debetowa – co to takiego? 

Instrument finansowy, który otrzymujesz podczas zakładania swojego konta ROR. Służy do realizowania codziennych płatności, takich jak zakupy czy wyjścia do restauracji oraz wypłacania pieniędzy z bankomatu. Co istotne, używając karty debetowej, korzystasz głównie ze swoich środków, zgromadzonych na rachunku bankowym.
Jeśli w ramach posiadanego konta masz uruchomiony odnawialny limit kredytowy, możesz skorzystać z dodatkowych środków. Pamiętaj,  że od wykorzystanych środków naliczane są odsetki, które bank pobierze z twojego konta. Każda wpłata na rachunek  automatycznie spłaca w pierwszej kolejności limit, który wykorzystałeś, jednocześnie go odnawiając.
Sprawdź możliwości karty debetowej

Czym jest karta kredytowa?

Ten plastik z kolei wcale nie musi być powiązany z Twoim kontem bankowym. To niezależna karta z ustalonym górnym limitem, np. 5000 zł, z którego możesz dowolnie korzystać. Pamiętaj jednak, że to nie są tak naprawdę Twoje pieniądze, tylko zobowiązanie kredytowe. Płacąc za produkty i usługi, korzystasz z pieniędzy banku i będziesz musiał je oddać. 
Karta kredytowa umożliwia dostęp do nieoprocentowanego kredytu przez „okres bezodsetkowy”, który wynosi 56 dni. Należy jedynak pamiętać by spłacić zadłużenia w terminie, w innym wypadku naliczane zostaną odsetki
Możliwość korzystania z okresu bezodsetkowego to jedna z największych korzyści posiadania „kredytówki”, często wykorzystywana do poprawienia płynności finansowej posiadacza, dająca  większe możliwości finansowania wydatków domowych oraz odłożenie płatności w czasie. Taki instrument finansowy może być z powodzeniem wykorzystywany przy np. niespodziewanych, a co za tym idzie, niezaplanowanych w domowym budżecie wydatków.
Sprawdź wszystkie korzyści Karty kredytowej

Czym więc różni się karta debetowa od kredytowej?

Podstawową różnicę już znasz. Używając karty debetowej, korzystasz ze swoich pieniędzy lub z limitu linii kredytowej. Płacąc kartą kredytową, masz do dyspozycji pieniądze banku. Posiadając kartę kredytową masz do dyspozycji dodatkowe środki finansowe, przydatne w nieprzewidzianych sytuacjach. W końcu nigdy nie wiesz, czy nagle nie zaskoczy Cię jakaś nagła domowa awaria. A może czekają Cię dodatkowe wydatki związane z rocznicą, urodzinami lub weekendem za miastem? 
Na Twojej karcie debetowej możesz skorzystać z usługi wielowalutowej, dzięki której przy płatnościach kartą w walucie obcej za granicą lub w sklepach internetowych unikniesz opłat za przewalutowanie transakcji. Przy aktywnej usłudze, Twoja karta automatycznie podepnie się pod Twoje konta w PLN, EUR, USD lub GBP. Podczas transakcji karta sama wybierze jedno z Twoich kont walutowych, dopasowując je do waluty transakcji,  bez narażania Cię na dodatkowe prowizje.Sprawdź usługę Citibank Global Wallethttps://www.online.citibank.pl/konta/global-wallet.html
Sprawdź usługę Citibank Global Wallet

Dodatkowe korzyści posiadania karty kredytowej lub debetowej – Program Citi Specials

Wraz z kartą do konta oraz z kartą kredytową zyskujesz dodatkowe benefity i przywileje wynikające z programu Citi Specials oferującego zniżki u ponad 300 partnerów. Wśród nich znajdziesz restauracje, kina, sklepy stacjonarne i internetowe oraz wiele innych. Dzięki karcie możesz zbierać punkty w programie Mastercard® Bezcenne® Chwile  oraz uczestniczyć w konkursach i programach lojalnościowych powiązanych z kartą. Oferta Citi Specials jest tak przygotowana, by każdy posiadacz karty mógł znaleźć tam coś dla siebie.
Sprawdź rabaty i oferty specjalne Citi Specials
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj