Strona Głównatrendy & raportyCzy kawa jest lepsza na mieście, czyli 4 rady jak kontrolować swoje wydatki

Postawy Polaków wobec Finansów 2018

Czy kawa jest lepsza na mieście, czyli 4 rady jak kontrolować swoje wydatki

Zarządzanie domowym budżetem ma wiele wspólnego z zarządzaniem finansami przedsiębiorstwa. Nie jest możliwe bez kontrolowania dwóch podstawowych wartości: przychodów oraz wydatków. O ile większość z nas, nawet obudzona w środku nocy, doskonale pamięta aktualną wysokość swoich zarobków, o tyle równie ważna wysokość wydatków, często pozostaje nieznana. Jak zmienić tę sytuację?

Po pierwsze warto uświadomić sobie, że wydatki to element budżetu, który możemy zmodyfikować najszybciej, dosłownie z dnia na dzień, podczas gdy podwyższenie zarobków najczęściej wymaga więcej czasu i wysiłku. W obu przypadkach rezultat może natomiast być ten sam – większe nadwyżki finansowe.
Wydatki warto kontrolować także dlatego, że jest ich zbyt wiele, żebyśmy byli w stanie oszacować ich wysokość polegając na samej pamięci. Przelew wynagrodzenia ma miejsce zwykle raz w miesiącu. Zakupu porannej kawy możemy natomiast dokonać przykładowo 22 razy. Zetknięcie z podsumowaniem wielu drobnych płatności może nas bardzo zaskoczyć i skłonić do zmiany pozytywnej dla budżetu.
Większości, zwłaszcza ludziom młodym, kontrola wydatków kojarzy się wyłącznie z „zaciskaniem pasa”. Niesłusznie. Kluczowym celem jest tak naprawdę sprawdzenie, czy ciężko zarobione środki są rzeczywiście optymalnie alokowane. Nawet bez zmiany łącznej sumy wydawanych kwot, można zmienić kierunek wydatków na taki, który bardziej odpowiada naszym potrzebom.
Największym sprzymierzeńcem w kontroli wydatków są nowe technologie – liczne aplikacje na smartphone’a pozwolą nam w prosty sposób poradzić sobie ze stworzeniem odpowiednich statystyk i pokażą czarno na białym które pozycje warto poprawić.
Citi Handlowy Magazyn to inspirujący blog dla klientów indywidualnych, biuro prasowe dla mediów i magazyn tworzony przez ekspertów bankowych. Ważne informacje o charakterze materiałów zamieszczanych w Citi Handlowy Magazyn tutaj
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.